Aleksa promašio produžetak, Zvezda povela 1:0

ABA League 13. maj 202423:10 > 23:14 88 komentara

U prvoj utakmici finala plej-ofa ABA lige Crvena zvezda je kao domaćin pobedila Partizan 85:82.

Počela jedna od dve najtenzičnije finalne serije širom Evrope i sveta (uz grčku između Olimpijakosa i Panatinaikosa). Večiti rivali Crvena zvezda i Partizan bore se za titulu regionalnog šampiona, ali i sigurnu (bar iz ove perspektive, ko zna kako će biti za koju nedelju) evroligašku vizu za narednu sezonu.

Obradović o atmosferi: Lepa slika i standardne uvrede

Da je to tako videlo se od samog starta prve utakmice u Pioniru. Posebno nervozna bila je Zvezda, koja je u prvih šest minuta za tri poena šutirala 0/5, a slobodna bacanja 4/8. Međutim, ni Partizan nije to znao značajnije da iskoristi, pa je uspevao samo da stigne do vođstva od tri do pet poena razlike.

Prvo značajnije odvajanje Partizan je imao sredinom druge četvrtine kada je poveo 35:26. Međutim, Zvezda je momentalno odgovorila serijom 9-0 i dovela meč u egal – 35:35. Tako se i završilo prvo poluvreme 39:39, u kojem nije viđena naročito kvalitetna košarka.

VEČITI DERBI U FINALU ABA LIGE

Crvena zvezda: Ne možemo da garantujemo bezbednost sudijama

Zvezda – Partizan: Neka pobedi – razum

Partizan: Fizičko ugrožavanje dovešće do napuštanja parketa

Partizan: Utvrđen bezbednosni protokol, derbi može da počne

Za razliku od prvog poluvremena, drugo je Zvezda mnogo bolje počela. Posle uvodnog vođstva Partizana 43:40 crveno-beli prave seriju 7-0 (Nedović četiri poena, Davidovac tri) i dolazi do 47:43. Nastavila je Zvezda da povećava razliku i dva i po minuta pre kraja treće četvrtine povela je 64:55. Međutim, kao što je Partizan prosuo svojih +9, tako je i Zvezda i crno-beli su sa dve trojke, Kevina Pantera i Džejlena Smita, smanjio na samo 64:61 pred poslednju četvrtinu.

Zaključno sa početkom četvrte četvrtine Partizan je seriju zaokružio na 10-0 i ponovo prešao u vođstvo – 65:64. I krenula je rezultatska klackalica. A onda je Jago dos Santos na dva minuta do kraja pogodio 2+1 i Zvezda je povela 81:78. Od tada čitavih minut i po niko nije uspeo da postigne koš. A onda je Kevin Panter sa linije slobodnih bacanja smanjio na 81:80 na 37.5 sekundi pre kraja.

Razlika između dva sata bila je 13 sekundi. Odgovornost za Zvezdu preuzeo je Nedović, promašio, ali su se za loptu borili Davidovac i Ledej. Dosuđena je mrtva lopta. Za loptu se izborio Davidovac, potom je i fauliran i 11 sekundi pre kraja išao na liniju slobodnih bacanja. Pogodio je oba i Zvezda je povela 83:80. Odlučila se Zvezda za penal završnicu, pa je sedam sekundi pre kraja fauliran, do tada sjajni Naneli. Pogodio je oba bacanja i Zvezda je imao 83:82 sedam sekudi do kraja.

Lopta je došla ponovo do Davidovca, koji je ukrao tri sekunde i fauliran tek četiri sekunde pre kraja. I pogodio je oba bacanja za 85:82. To je i ostao konačan rezultat, pošto je Aleksa Avramović promašio šut sa pola terena.

derbi
Sofa Score / Sport Klub

Najefikasniji u oba sastava bio je Džejms Naneli sa 27 poena. Kod pobednika Jago je zabeležio 18, Mitrović 14, koliko i Miloš Teodosić.

Veliki peh zadesio je Nikolu Topića, koji je igrao jako dobru rolu i uneo priličnu energiju u igri Zvezde kako u odbrani, tako i u napadu. Najmlađi akter serije ponovo je povredio koleno u trećoj četvrtini i morao je da bude iznet sa terena.

Iako su tenzije pred ovu utakmicu bile zaista na visokom nivou, sama utakmica protekla je u fer i korektnoj atmosferi i nadamo se da će tako i čitava serija. A ona se nastavlja već u sredu, ponovo u dvorani Aleksandar Nikolić.

ABA: Crvena zvezda - Partizan