Borile su se kao lavice: Srbija preko Belgije do finala EP!

Eurobasket 26. jun 202122:35 > 27. jun 2021 0:13 39 komentara
ženska košarkaška reprezentacija Srbije
fiba.basketball

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije igraće u finalu Evropskog prvenstva pošto je rezultatom 74:73 posle velike borbe savladala Belgiju.

Viđena je fantastična utakmica u Valensiji, a Srbija je izvanredno startovala. Imala je Srbija 13:2 na startu, ali preko raspoložene Džuli Aleman Belgijanke počinju da se vraćaju i sredinom druge četvrtine dolaze do prednosti.

Evrobasket:

Srbija je krajem trećeg perioda sustigla prednost rivalki i u većem delu četvrte deonice imala vođstvo. Ipak, nije se predavala Belgija i došlo se do neizvesne završnice, iako je Srbija imala +4 na tridesetak sekundi do kraja.

U poslednjim sekundama viđena je prava drama – Belgija je imala šut za pobedu na 1,2 sekunde do kraja, pogodila je, ali je na kraju koš opravdano poništen jer je bilo jasno da lopta nije upućena ka košu pre zvuka sirene.

Najefikasnija u srpskoj reprezentaciji bila je Sonja Vasić sa 16 poena (8/17 iz igre), 8 skokova i 3 asistencije. Pratila ju je Aleksandra Crvendakić sa 15 poena (5/7 iz igre, 4/4 slobodna bacanja). Po 9 su zabeležile Nevena Jovanović i Tina Krajišnik, Ivon Anderson je imala 8 poena (4/11 iz igre), a Ana Dabović 6. Jelena Bruks nije imala svoje veče – ubacila je 4 poena uz šut iz igre 1/10.

Kod Belgijanki odlična je bila Džuli Aleman sa 18 poena, 14 je imala Antonija Delere, a 11 je dodala Kim Mestdag. Ema Meseman je zaustavljena od strane srpske odbrane – duel je završila sa 8 poena.

Biće to prvo učešće za Srbiju u finalima EP od 2015. godine, kada je Srbija bila evropski prvak i pobedila upravo Francuskinje. Finale je na programu u nedelju od 21 čas.

TOK MEČA mogli ste da pratite u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

40′ – U finišu je viđena neopisiva drama, a Belgijanke su imale šut za pobedu koji su pogodile pri rezultatu 74:73 za Srbiju. Međutim, posle pregledanja snimka bilo je jasno da je pogodak došao posle zvuka sirene, pa je Srbija mogla da počne da slavi odlazak u finale!

40′ – Jelena Bruks je pogodila dva slobodna bacanja, ali sa druge strane Belgija pogađa za tri poena na 1,2 sekunde do kraja utakmice. Srbija vodi 73:74.

40′ – Srbija ima +3 na 10 sekundi do kraja, uz napad za Belgiju.

40′ – Antonija Delere pogađa dva slobodna bacanja, pa je 69:67, a sa druge strane faulirana je Nevena Jovanović. Precizna je oba puta i Srbija je na +4 na 20 sekundi do kraja.

Sonja Vasić

40′ – Srbija posle poena Vasić ima četiri poena prednosti u poslednjem minutu – 69:65!

38′ – Ivon Anderson ubacuje za dva, pa Srbija vodi 67:63.

36′ – Tona Krajišnik pogađa posle ofanzivnog skoka za 65:63 za Srbiju.

33′ – Velika borba se vodi u Valensiji, a posle novih poena Vasić Srbija je na +3 – 60:59.

Aleksandra Crvendakić

31′ – Srbija dolazi do prednosti preko Maje Škorić, a ona zatim asistira Sonji Vasić za 58:55.

30′ – Bruks i Vasić pogađaju do kraja četvrtine, pa Srbija u poslednjih deset minuta ulazi sa zaostatkom od jednog poena – 55:54.

28′ – Meseman ubacije četiri poena, a Delere ubacuje dva slobodna bacanja pa Belgija vodi 55:50.

25′ – Posle poena Tine Krajišnik na asistenciju Crvendakić Srbija ima prednost posle više od deset minuta – 45:44.

24’ – Sonja Vasić posle skoka u napadu i Ivon Anderson „flouterom“ donose Srbiji izjednačenje – 41:41.

23’ – Raspoložene Džuli Aleman i Delere poenima donose Belgijankama – 41:36.

21’ – Ivon Anderson postiže četiri poena za minut na startu drugog poluvremena i donosi minimalni zaostatak – 36:37.

Srbija na poluvrmenu ima zaostatak od četiri poena, iako nije delovalo da će biti tako pošto su izabranice Marine Maljković na krilima odlične odbrane na startu bile dominantne i vodile 13:2. Međutim, Belgija se razigrala i u drugoj četvrtini igra izvrsno u napadu.

U srpskom timu posle 20 minuta najefikasnija je Crvendakić sa 13 poena (sve u prvoj četvrtini), a Sonja Vasić i Ana Dabović imaju po 6. U redovima Belgije Džuli Aleman je odlična sa 13 poena, a Hane Mestdag dodala je 6.

17’ – Mestdag donosi vođstvo Belgiji, a Aleman nastavlja da “rešeta” – 36:32 za Belgiju. To je rezutlat kojim se otišlo na odmor posle 20 minuta.

14’ – Ipak, Belgija je razigrana i preko Geldof i trojke Aleman dolazi do poravnanja – 29:29.

13’ – Srbija preko bacanja Ane Dabović i šuta iz okreta Sonje Vasić ipak dolazi do +5 – 29:24.

12’ – Srbija nije dominantna u odbrani kao što je bila u prvom periodu, pa Belgijanke tope prednost i preko Antonije Deler dolaze na -1 – 25:24.

10’ – Hane Mestdag pogađa za tri poena i smanjuje na 21:17. Ipak, u finišu deonice Ana Dabović ubacuje dva slobodna bacanja, pa Srbija odlazi na odmor sa +6 posle 10 minuta – 23:17. U srpskom timu blista Aleksandra Crvendakić, koja je upisala 13 poena.

7′ – Belgijanke dolaze do poena preko Aleman, ali Srbija preko poena Krajišnik i veoma raspoložene Crvendakić ima prednost 19:8.

4′ – Posle dva slobodna bacanja Crvendakić Srbija ima 13:2.

3’ – Srbija pravi seriju 11:0 i dolazi do prednosti 11:2, a koševe za srpsku selekciju ubacile su Aleksandra Crvendakić (7) i Sonja Vasić (4). Njih dve zajedno imaju stopostotan učinak u šutu iz igre – 5/5, pa su, uz odličnu timsku odbranu, najzaslužnije za prednost Srbije. Belgijanke su primorane da zatraže tajm-aut.

1’ – Džuli Aleman donosi početnu prednost Belgijanka polaganjem.

Srbija otvara meč u standardnoj startnoj petorci Dabović – Crvendakić – Vasić – Bruks – Krajišnik.

Belgijanke počinju u sastavu Aleman – Deler – Linskens – Meseman – Mestdag.