Avramović i Petrušev poveli Srbiju ka preokretu!

Eurobasket 23. feb 202421:59 > 22:01 15 komentara

Mučila se Srbija dobrih 25 minuta pred 6.500 gledalaca u dvorani Aleksandar Nikolić na startu kvalifikacija za Evrobasket 2025. godine.

Dotad je Luka Mitrović nosio Srbiju, a Aleksa Avramović i Filip Petrušev bili su generatori preokreta koji je doneo konačni trijumf nad Finskom – 77:61. Neverovatno, za Avramovićevih 24 minuta na parketu Srbija je bila na +31!

U ponedeljak Srbija u drugoj rundi gostuje Gruziji, koju sa klupe predvodi Aleksandar Džikić i koja je u prvoj rundi izgubila od Danske u gostima.

Prvo poluvreme bilo je tvrdo, sa mnogo grešaka – i Finci su promašivali otvorene šuteve, ali Srbija nije dolazila ni do kakvog ritma u napadu.

Uprkos tome, imao je tim Svetislava Pešića dva poena prednosti posle 20 minuta, ponajviše zahvaljujući Mitroviću, koji je unosio rivale u koš i izmišljao poene kada drugog načina nije bilo.

Treću četvrtinu je Srbija počela nervozno, pa je Tuovijev tim stigao i do devet poena prednost (48:39).

ps

Mitrović je tad poentirao posle ofanzivnog skoka i postavio pozornicu za Avramovića i Petruševa. Aleksa je dao važnu trojku, ukrao nekoliko lopti, a Petrušev je i poentirao i delio lopte iz kratkog otvaranja i sa niskog posta.

Vidan doprinos dao je i Beslać početkom poslednjeg peroda – serija 29-3, Orlovi su na nešto više od šest minuta do kraja vodili sa 67:51, i bilo je jasno da je meč rešen.

Najbolji je bio Luka Mitrović sa 19 poena (7-11 iz igre) i 9 skokova, Aleksa Avramović imao je 18 poena (6-13 iz igre) i 3 skoka, a Filip Petrušev upisao je 8 poena (3-7 iz igre), 6 skokova i 5 asistencija. Po 7 poena dali su Dušan Beslać, Dejan Davidovac i Vanja Marinković.

Kod Finske su najbolji bili Mikael Jantunen sa 11, te Mađuni i Valtonen sa po 10 poena.