Tako igraju vicešampioni sveta: Srbija slavila u Gruziji!

Eurobasket 26. feb 202419:28 > 19:29 5 komentara

Košarkaška reprezentacija Srbije napravila je veliki korak ka plasmanu na Evropsko prvenstvo 2025. godine. Ekipa koju je selektirao Svetislav Pešić u ponedeljak je u Tbilisiju savladala Gruziju rezultatom 76:63 i stigla do druge pobede u kvalifikacionoj G grupi.

Utakmica Gruzija – Srbija na programu je bila od 18.00 časova, a direktan prenos mogli ste da pratite na kanalu Sport klub 1, SBB mreži i EON platformi.

Sa druge strane, ekipa koju vodi Aleksandar Džikić nalazi se u teškoj poziciji, budući da je i u prvom kolu doživela poraz. Posle iznenađenja – Gruziju je savladala Danska.

Kvalifikacije za Evrobasket:

Srbija je na prvom mestu grupe sa skorom 2-0, dok je Gruzija jedina selekcija bez pobede.

Osim pozitivnog rezultata i nove pobede, navijače “Orlova”, svetskih vicešampiona, može da raduje i igra prikazana u gruzijskoj prestonici. Vodila je Srbija tokom čitave utakmice, u kojoj je rival imao podršku ispunjenih tribina. Naročito u kontekstu brojnih iznenađenja koje u FIBA „prozoru“ vidimo ovih dana, mora da raduje stabilnost u igri srpskog tima, koji je u nekim ranijim kvalifikacijama imao daleko većih problema protiv mnogo slabijih protivnika.

SVETISLAV PEŠIĆ: DOBAR MOTIV IGRAČIMA DA SE SPREME ZA OLIMPIJSKE IGRE!

U nekoliko navrata prišla je Gruzija na minus od tri ili četiri poena, ali u tim navratima srpski igrači su se smenjivali intervalima dobre igre. Uspevali su u ključnim trenucima da “povuku” Filip Petrušev, Vanja Marinković, Marko Gudurić i Aleksa Avramović i na kraju je Srbija apsolutno zasluženo stigla do bitnog trijumfa.

Jedini loš periodu igri srpskog tima bio je finiš poluvremena, kada su “Orlovi” bili bez koša četiri i po minuta.

Najefikasniji u srpskim timu bio je Marko Gudurić sa 16 poena (5/13 iz igre, 4/4 penali), 4 skoka i 2 asistencije. Odličnu partiju imao je i Vanja Marinković sa 15 poena (6/10 iz igre) i 2 asistencije, dok je Aleksa Avramović upisao 12 poena (3/7 iz igre), 3 skoka i 7 asistencija. Dobro je igrao i Filip Petrušev – 11 poena (4/7 iz igre), 8 skokova i 3 asistencije, kao i najveća minutaža u redovima “Orlova” (33 i po minuta).

U poraženom timu najefikasniji je bio Tornike Šengelija sa 19 poena (5/13 iz igre, 8/10 slobodna bacanja) i 7 skokova. Plejmejker Džo Tomason upisao je 13 poena (4/11 iz igre) i po 3 skoka i asistencije.

VANJA MARINKOVIĆ: DOBRA PUBLIKA, ALI ISKRENO, IGRAO SAM GODINAMA ZA PARTIZAN…

U drugoj utakmici koja se igrala u G grupi u poenedeljak, videli smo novi veliki preokret, ali ipak pobedu favorita. Danska je posle zaostatka od 16 poena ipak pobedila Dansku i sjajnog Ifea Lundberga. Poraz Danske predstavlja dobru vest za Gruziju, koja ipak ima kakve-takve šanse da se plasira na Evrobasket.

Posle puta u Tbilisi, sledeći put ćemo srpske reprezentativce u kvalifikacijama za Evrobasket gledati tek za devet meseci! Srbija u kvalifikacijama naredne utakmice igra tek u novembarskom „prozoru“. U trećem kolu Srbiji će rival biti Danska u gostima (21.11), a potom isti rival dolazi u Beograd 24.11. Međutim, Srbiju pre toga očekuje nastup na Olimpijskim igrama, kao i pripremni turniri pre tog takmičenja.

Srbija je u prvom kolu bila bolja od Finske.

U prvoj utakmici feruarskog kvalifikacionog prozora Srbija je posle preokreta u drugom poluvremenu u hali „Aleksandar Nikolić“ porazila Finsku.

Ognjen Jaramaz
fiba.basketball
Svetislav Pešić
Aleksandar Džikić
Filip Petrušev

promo

Direktan prenos utakmice mogli ste da gledate na SK1, a BLOG UŽIVO Sport kluba čekao Vas je na našem sajtu.