Zvezda „žrtva“ velikih ambicija, Partizanov recept neuspeha

Euroleague 30. mar 20257:30 8 komentara
derbi Zvezda Partizan Gedraitis Džons
Pedja Milosavljevic/Starsport.rs ©

Završeno je "drugo poluvreme" duple evroligaške nedelje. Ostala su još dva kola do raspleta pred nokaut rundu i atmosfera je sve uzavrelija. I dalje traju nepoznanice oko plasmana timova, što slikovito govori o nikad većoj izjednačenosti timova u Evroligi.

Srpski predstavnici su, nažalost, imali slab učinak, doživeli su poraze u 32. kolu, Partizan od Bajerna, a Crvena zvezda od Reala.

promo

Crno-beli su se neuspehom u Minhenu znatno udaljili od prolaza u razigravanje, ali teoretske šanse postoje, a crveno-beli su propustili priliku da ostanu u plej ofu i ujedno ugrozili i šanse za mesto u plej inu.

Sve to je posledica neverovante izjednačenosti ekipa i po kvalitetu i bodovima, dakle, naredna dva kola doneće najveća uzbuđenja i odgovore na sve dileme.

Bajern – Partizan 89:74

Crno-belima je bilo kristalno jasno da su pobede na tri preostala meča do kraja ligaške runde uslov za siguran prolaz u nokaut fazu. Međutim, spotakli su se već na prvoj prepreci i sada više ne drže sopstvenu sudbinu u rukama. Sada im je znatno otežan put za plasman u razigravanje, što im je bio osnovni ovosezonski cilj.

Povezane vesti

Bez sumnje, Partizan je imao težak zadatak da pobedi Bajern u gostima, jer tim iz Minhena je upravo poznat po snazi na domaćem parketu. Pri tom je u vrlo dobroj formi i nije slučajno na petom mestu na tabeli.

Pokazalo se i ovom prilikom da je odbrana ključ uspeha, to je primenila ekipa Gordona Herberta. Teško je bilo očekivati da će Bajern posle pobede u Barseloni dopustiti sebi kiks na svom terenu.

Partizan je pokušavao, bio u rezultatskom plusu od 6, 7 poena u trećoj deonici, zatim se igralo egal, ali Bajern posle 69:68 u 36. minutu više ništa nije prepuštao slučaju. Napravio je razliku veću nego što je pokazivao realan odnos snaga na terenu, ali to nije neka uteha za tim iz Humske.

Partizan je odigrao nestabilno, a takva igra mu se ponavlja u poslednje vreme i sveo je šanse prolaz u plej in na minimum. Doveo je sebe u nezahvalnu poziciju da zavisi od rezultata drugih ekipa.

Crvena zvezda – Real Madrid 72:78

Ako sudimo po krajnjem rezultatu može se reći da Real, kao jaka napadačka ekipa i nije baš blistao. Međutim, imajući u vidu da je na startu meča poveo 14:0, onda svakako tu možemo da tražimo dokaze kvaliteta Madriđana. U takvoj situaciji protivnička ekipa, u ovom slučaju Crvena zvezda, ima težak i nezahvalan zadatak da juri toliku razliku, uz pokušaje da se oslobodi početnog šoka i grča. Dešava se da ekipe u takvom početnom zaostatku uzvrate serijom i okrenu rezultat, ali protiv rivala kakav je Real to ide znatno teže.

Očigledno je da Zvezdu pritiska velika ambicija, posle visoke pobede nad Virtusom postojala je silna želja da se zabeleži još jedan veoma važan trijumf na domaćem terenu, ali značaj meča i protivnika su isuviše opteretili crveno-bele.

Realu je ovaj susret bio prilika da popravi skor i poziciju u borbi za plej of, a ekipa Janisa Sferopulosa je propustila lepu priliku da napravi krupan korak ka mestu u najboljih šest. Čak je došla je u nezgodnu situaciju da strahuje i za ostanak u plej inu.

Ne mogu se osporiti crveno-belima uloženi napor, trud, želja i htenje, ali to nije bilo dovoljno da se savlada Real. Zvezda je uspela u četvrtom periodu da se približi na dva poena zaostatka, ali više od toga nije uspela. Ekipa Ćusa Matea je igrala zonsku odbranu sa Edijem Tavaresom u sredini, kao velikom pretnjom u reketu i izabranici Janisa Sferopulosa se u tome nisu snašli.

Asvel – Žalgiris 88:79

U meču bez rezultatskog značaja slavio je sve bolji Asvel. Oba tima su videli u ovom susretu neku drugu svrhu, pre svega, kao dobru pripremu za najvažnije izazove u nacionalnim šampionatima.

Žalgiris ovom prilikom nije igrao kao na većini dosadašnjih utakmica, kada je dugo bio u vođstvu, a zatim bi ga prokockao. Sada je gubio, pa napravio preokret, trajao i pokazao htenje, ali Asvel je bio bolji kada je bilo najpotrebnije.

Definitivno, Asvel, predvođen Teom Maledonom, daleko je jači i kvalitetniji nego što je bio prošle sezone. Predstavlja pravo osveženje u finišu ligaškog dela Evrolige. I ranije je bio tvrd orah, ali sada je mnogo veća pretnja za rivale.

Olimpijakos – Monako 77:80

Olimpijakos je doživeo treći poraz zaredom, od utakmice sa Crvenom zvezdom u Pireju očigledno su kola krenula nizbrdo za Atinjane. Ekipa Jorgosa Barcokasa je ozbiljno dovela u pitanje prvo mesto pred razigravanje, ali je siguran učesnik plej ofa, a verovatno i će se naći u najboljoj četvorci, koja će imati prednost domaćeg terena u narednoj fazi.

Tri poraza Atinjana u nizu, od toga dva kod kuće, zaista niko nije očekivao, ali na njima je da vide koji su razlozi. Evidentno je došlo do krize u igri, poremećena je hijerarhija uloga u ekipi. Do sada im ni brojne povrede nisu mogle ništa, s obzirom na veoma jak i pun roster. Mogli su da dozvole luksuz i da igrača kalibra Filipa Petruševa proglase viškom i proslede ga Crvenoj zvezdi.

Kako god, Monako je pokazao više u ovom duelu i ispoljio jasnu ambiciju da se plasira na fajnal for i bori za sami vrh. Svakako da je i dovođenje nemačkog asa Danijela Tajsa ojačalo tim iz Kneževine i da u sve boljoj formi dočekuje rasplet ove faze takmičenja.

Olimpija Milano – Barselona 88:98

Barselona se posle uspona i padova našla u grupi timova koji će da razigravaju. Katalonci su se na volšeban način plasirali u plej in, a imaju šanse i za plej of.

Povezane vesti

U ovom kolu su, svakako, igrali pod imperativom pobede posle kiksa u duelu sa Bajernom pre tri dana kod kuće. Uspeli su da trijumfuju u Milanu, iako su oslabljeni neigranjem teško povređenog Ćimezia Metua. Međutim, Dario Brizuela i Kevin Panter su bili nerešiva enigma za Milaneze. Sada Barsa u svojim rukama ima sve, videćemo koliko daleko može da dosegne.

Milano je prikazao karakterističnu igru toplo-hladno, koja ga je pratila prošle, a i dobrim delom ove sezone. Koji su razlozi takvim oscilacijama trebalo bi da utvrde trener Etore Mesina i ostali u klubu, ali za sada nemaju adekvatno objašnjenje za navijače, koji od njih traže i očekuju plasman u plej in.

Anadolu Efes – Makabi 90:88

Čudna utakmica. Pivari su iskoristili domaći teren i izborili tesnu pobedu nad Makabijem, kojem je ova utakmica služila samo za prestiž. Istina, Ponos Izraela se borio, preokrenuo situaciju u svoju korist u trećoj deonici, ali se potom povukao.

Na drugoj strani, Anadolu Efesu su ovi bodovi značili život, zbog te činjenice Elajdža Brajant, Dan Oturu, i Šejn Larkin i ostali u ekipi Luke Bankija maksimalno ozbiljno su ušli u meč i doveli svoj tim do trijumfa.

Makabi je prevashodno koristio domaće igrače Romana Sorkina i Tamira Blata, koji su najzaslužniji za to što se u celoj četvrtoj četvrtini igralo egal, ali u uzbudljivom finišu nisu uspeli da nadmudre motivisanije Pivare.

Fenerbahče – Baskonija 82:77

Jasno je bilo pre meča da će Fenerbahče pobedom dospeti na prvo mesto, koje u suštini ne znači ništa posebno, ali je sigurno lepa satisfakcija za ekipu Šarunasa Jasikevičijusa.

Fener je pobedio bez maksimalno uloženog napora. Nije briljirao, ali odigrao je korektno, koliko je bilo potrebno za pobedu. Nije prvi put da tim iz Istanbula na taj način dođe do uspeha, ali bodovi, rutinska pobeda i liderska pozicija se pišu.

Na suprotnoj strani, Baskonija privodi kraju ne baš uspešnu sezonu u Evroligi, u kojoj se prikazala sa oscilacijama. Meč sa Fenerbahčeom joj je dobro došao da testira trenutne mogućnosti. Da nađe recept za igru uoči najvažnijeg perioda u domaćoj ligi, gde će pokušati da nadoknadi propušteno u Evroligi i popravi utisak.

Alba – Virtus 64:10

Neobična utakmica. Neobjašnjivo je kako je Virtus posle debakla u Beogradu u duelu sa Zvezdom deklasirao Albu, koja je u prošlom kolu pružila solidan otpor Partizanu. Mogla je da se očekuje pobeda Virtusa u derbiju začelja, ali verovatno niko nije očekivao ovoliku razliku u korist Bolonjeza.

Zanimljivo je da u Virtusu, čija se cela ekipa upisala u listu strelaca, čak šestorica igrača imaju dvocifren broj poena, a samo poen je nedostajao Ajzei Kordinijeu da bude sedmorka dvocifrena…

Alba je u periodu remonta, sa novim trenerom uspostavlja drugačiji sistem, što je donekle donelo napredak, ali rezultatski baš i nije. Tim iz Berlina ostaje fenjeraš. Sad mu preostaje da sve karte baci na nacionalni šampionat, gde će imati težak izazov da ugrozi zahuktali Bajern.

Panatinaikos – Pariz 98:101

Još jedna čudna utakmica… Panatinaikos je posustao na svom parketu u borbi za prvo mesto pri kraju ligaškog dela. Poražen je od Pariza, koji se posle izvanrednih partija ove sezone sada bori za ostanak u plej inu. Parižani neguju specifičnu, brzu igru, od starta takmičarske godine su bili nezgodan rival svima i najprijatnije iznenađenje i po rezultatima i plasmanu pri vrhu. Posle toga su malo zastali, a sada su, da tako kažemo, porasli.

Što je najvažnije u celoj priči, Pariz je dva puta pobedio Atinjane i ako bi slučajno došlo do nekog kruga imaće prednost u odnosu na aktuelnog prvaka, mada je, ipak, teško verovati da će se to desiti.

Ekipa Tijaga Splitera je dobar deo utakmice držala sve pod kontrolom i za ovaj trijumf se pre može reći da je kliše, nego iznenađenje. U svakom slučaju, ova pobeda više znači Parižanima, nego što bi značila Panatinaikosu.

Takođe, trijumf Pariza je zakomplikovao situaciju Crvenoj zvezdi i Partizanu u vezi konačnog plasmana u plej in, a crveno-belima smanjio šanse za plej of…

Raspored 33. kola

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare