
Regularni deo sezone u Evroligi se završava za nekoliko dana i slika plej-ofa postaje sve jasnija. Zbog toga su i sve glasnije i priče o tome ko bi mogao da bude novi (ili stari) MVP, a trka se sužava na ovih nekoliko kandidata.
Iako svako ima svoje viđenje ove teme, igrači koje ćemo analizirati će definitivno biti u najužem krugu za dobitnika najvrednijeg individualnog priznanja u ovoj sezoni u Evroligi.
Nikola Mirotić (Barselona)
Španski reprezentativac crnogorskog porekla Nikola Mirotić je najbliži ovoj nagradi. On je najbolji igrač najboljeg tima u regularnom delu i to je uvek odlična polazna tačka. Njegov prosek je 16,8 poena, 5,2 skoka i 1,2 asistencije uz procenat od 46,5 odsto za tri poena po utakmici. Odigrao je devet utakmica sa 20 i više poena, a u decemru je u „El klasiku“ ubacio Realu rekord karijere (31 poen). Nije bio dvocifren na samo tri utakmice ove sezone.

Napadački, on je najbolji igrač Barselone, ali je i defanzivno dao ogroman doprinos svom timu da bude tu gde jeste. Svi njegovi brojevi iz napredne statistike (čime se u ovom tekstu nećemo baviti) su u vrhu.
Nikola Mirotić ima odličnu individualnu statistiku i najbolje timske rezultate i možda i ne treba ići dalje od njega. Uradio je sve što je potrebno za ovu nagradu.
Valter Tavares (Real Madrid)
Ovo nije bila laka sezona za tim Valtera Tavaresa. Bilo je utakmica na kojima Real nije blistao, gubio je više utakmica nego što je planirano, mnogo se mučio da pronađe svoj napadački ritam, ali je uprkos svim problemima i nevoljama završio među četiri najbolja tima. Naravno, jedan od glavnih razloga za to je Tavares.

Centar sa Zelenortskih ostrva je potvrdio da je jedan od najboljih igrača ove sezone. Njegov indeks učinak je drugi najbolji (odmah iza Mirotića) i prosečno beleži 11,5 poena i 8 skokova uz 1,7 blokada. Ipak, njegov najveći kvalitet je odbrana, a napredna statistika nam govori da on ubedljivo najbolje štiti svoj reket od ostalih igrača u Evroligi. Veliki broj defanzivnih skokova i blokada je produkt vrhunskog postavljanja u odbrani i tu je Tavares daleko ispred ostalih visokih igrača u ligi.
Tavares će teško dobiti MVP nagradu, ona se skoro nikada ne dodeljuje defanzivno orijentisanim igračima. Ipak, posao koji je radio ove sezone definitivno treba uzeti u razmatranje.
Saša Vezenkov (Olimpijakos)
Od kada je došao u Olimpijakos 2018. godine, bugarski reprezentativac Saša Vezenkov konstatno napreduje i poboljšava svoju igru. A ove sezone je postao glavni igrač tima, možda čak važniji i od Kostasa Slukasa.
Prosek mu je 13,8 poena, 5,6 skokova, 1,5 asistencija, uz 1,1 ukradenu loptu po utakmici uz šut za tri poena 38 odsto. Njegova efikasnost po indeksu je četvrta od svih igrača u ligi.

Njegova sposobnost da bude raznovrsna pretnja u napadu Olimpijakosa ga je dovela do toga da bude ključni igrač u sistemu trenera Jonasa Barcokasa. Poene svom timu je donosio na različite načine i ovo mu je definitivno najbolja sezona u karijeri.
Dodeljivanje MVP nagrade za njega bi bilo i veliko vrednovanje načina igra Olimpijakosa jer je grčki tim jedan od retkih koji nema dominantnog lidera. Crveno-beli iz Pireja su najveće rezultate i pobede ove sezone bazirali kroz timsku igru i to ih je i dovelo tu gde su sada. Možda Vezenkov nema dovoljno da bi bio MVP, ali je on definitivno igrač koji je najviše napredovao prethodnih godina.
Majk Džejms (Monako)
Slučaj Majka Džejmsa je možda i najzanimljiviji. Nakon sukoba sa trenerom Dimitrisom Itudisom rasatao se prošle sezone sa CSKA i boravio je kratko u Bruklinu. Do odlaska iz ruske prestonice bio je najbolji strelac Evrolige prošle sezone.
Ipak, i ove sezone je imao nesporazuma sa trenerom Zvezdanom Mitrovićem, koji je kasnije napustio klub, a deluje da su Saša Obradović i Majk Džejms pronašli zajednički jezik.

Od dolaska Obradovića i Džejms kreće da blista u kontinuitetu. Gotovo sve pobede Monaka su direktno povezane za dobre igre Džejmsa. On je vođa tima sa prosečnih 16,5 poena, 6 asistencija, 3 skoka, 1,3 ukradenih lopti po utakmici. Treći je strelac takmičenja, ali je i treći po asistencijama i peti po ukupnom indeksu. Ove sezone imao je rekord karijere sa 14 asistencija na meču protiv Žalgirisa.
Bivši evroligaški igrač Kit Lengford je izjavio da je po njegovom mišljenju Džejms MVP za ovu sezonu, mada je i sam igrač Monaka mišljenja da Mirotić zaslužuje tu nagradu više od njega.
Američki bek je često etiketiran kao igrač koji donosi nevolje svojim timovima, ali je njegovo vreme provedeno u Monaku ohrabrujuće. Ovaj tim ne bi mogao u plej-of bez Džejmsa.
Vasilije Micić i Šejn Larkin (Anadolu Efes)
Teško je zamisliti ovu listu bez Vasilija Micića i Šejna Larkina. Njih dvojica su jedini koji su u kontinuitetu vukli svoj tim ka pobedama i najzaslužniji su što će ovaj turski tim ponovo igrati plej-of.

Micićevi brojevi su su 18,1 poen, 4,7 asistencija, 1,1 ukradena lopta po utakmici i procenat za dva poena 56,8 odsto. Najbolji je strelac Evrolige i sedmi je po indeksu, dok je Larkin treći i zaista je tanka linija između njih dvojice. Larkinova statistika je 14,4 poena, 5,4 asistencija, 3,1 skok uz 51 odsto za dva poena i 40 odsto za tri poena uz indeks 18,4 i ispred njega su samo Mirotić i Tavares.
Aktuelni šampion je ponovo u dobroj situaciji i na dobroj poziciji na tabeli. Efes je tim koji bi sigurno svi želeli da izbegnu u plej-ofu, iako neće imati prednost domaćeg parketa. Micić i Larkin su najbolji bekovski par možda i u istoriji evropske košarke, a ovo im je izgleda poslednja zajednička sezona. Larkinu ugovor ističe na leto, a svi velikani će stati u red za njega.
O uticaju Micića i Larkina na igru Efesa ne treba raspravljati, njih dvojica su na nivou iz prethodnih sezona. Za bolje rezultate tima je potrebno još neko da doprinese od saigrača. A što se MVP nagrade tiče – i ove sezone je kao i prošle tanka linija između njih dvojice. MVP regularnog dela će pripasti nekom drugom, ali još nije gotovo finale Evrolige.
Sve utakmice do kraja sezone Evrolige, koja će biti krunisana fajnal-forom u Beogradu, možete da pratite u direktnim prenosima na kanalima Sport Kluba.
Komentari ()
Vidi sve komentare