Bekovska „dvoglava aždaja“ odvela Makabi u plej-of!

Vesti 16. apr 202420:40 > 20:42 0 komentara

Košarkaši Makabija iz Tel Aviva sedmi su učesnici plej-ofa Evrolige za sezonu 2023/2024. U prvoj plej-in utakmici u istoriji ovog takmičenja, ekipa Odeda Kataša u „Beogradskoj areni“ pobedila je Baskoniju krajnje ubedljivim rezultatom 113:85!

Sponzor specijala Evrolige u sezoni 2023/24 – MaxBet.

Posle ove pobede Makabi će iduće sedmice u četvrtfinalu Evrolige igrati protiv Panatinaikosa, drugoplasiranog iz regularnog dela sezone. Utakmice se igraju na tri pobede, a prve dve utakmice igraće se u atinskoj „OAKA areni“. Tim Ergina Atamana biće domaćin na prva dva duela, a potom se serija seli u Beograd.

Druga utakmica plej-ina:

Baskonija nije izgubila šansu da ode među najboljih osam timova Evrolige za ovu sezonu. Tim Duška Ivanovića imaće „popravni“ – kod kuće će u petak 19. aprila igrati protiv Virtusa iz Bolonje, koji je u Istanbulu pobedio Anadolu Efes. Pobednik meča Baskonija – Virtus, koji će se održati u „Fernando Buesa“ areni u Vitoriji, igraće u četvrtfinalu protiv Real Madrida.

Što se tiče utakmice u „Beogradskoj areni“ u utorak, od samog starta Izraelci su imali vođstvo, koje su stekli na krilima fenomenalne igre Lorenza Brauna, španskog reprezentativca. Makabi je potvrdio epitet favorita usled odličnih igara na kraju regularne sezone – „Ponos Izraela“ ostvario je 20 pobeda i 14 poraza, iako je samo jednu utakmicu odigrao u svojoj „Menora Mivtahim“ areni pre početka rata.

DUŠKO IVANOVIĆ: NEMA VREMENA ZA TUGOVANJE

Od samog starta „domaći“ tim je došao do vođstva 6:0 trojkama Brauna i nijednom ga do samog kraja vođstvo nije izgubio. Štaviše, prednost Makabija je nezdrživo rasla, a posao žutima bio je olakšan kada je u drugoj četvrtini Čima Moneke doživeo povredu. Ostaje da se vidi koliki je stepen ozbiljnosti povrede odličnog Nigerijca, koji je posle utakmice šepao, a tokom duela mu se iza jednog od koševa Beogradske arene ukazivala pomoć.

U drugom poluvremenu postalo je jasno da se Baskonija fokusira na drugi pokušaj u plej-inu i više razmišlja da li će u petak igrati protiv Efesa ili Virtusa, nego o tome da dostigne prednost Makabija, koja je u drugom poluvremena uglavnom bila viša od 20 poena.

Vanja Marinković
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

Makabi je predvodila bekovska „dvoglava aždaja“. Lorenzo Braun imao je na kraju 29 poena (11/15 iz igre) i po 5 skokova i asistencija, a Vejd Boldvin dodao je 26 (11/17 iz igre) i 5 asistencija. Bonzi Kolson dodao je 14, Antonijus Klivlend 11, a Tamir Blat 10 poena. Imao je plejmejker Blat i 7 asistencija za raspoloženi „Ponos Izraela“.

U redovima Makabija, dakle, najefikasniji bio je bivši plejmejker Crvene zvezde, a u ekipi Baskonije dominirao je nekadašnji organizator igre Partizana. Kodi Miler-Mekintajer imao je još jednu partiju za pamćenje u ovoj sezoni – 32 poena (13/16 iz igre), 8 skokova, 7 asistencija i 5 izgubljenih lopti za indek korisnosti od čak 46!

Markus Hauard dodao je 14, Tadas Sedekerskis 11, a Nikolaos Rogavopulos 10 poena.

Čima Moneke

Srpski reprezentativac Vanja Marinković u igri je proveo 20 minuta, ostvario je 5 poena (2/5 iz igre), 1 skok i 1 izgubljenu loptu.

Na ovoj utakmici momci u žutim dresovima prvi put su imali podršku navijača. Između 300 i 400 ljudi gledalo je utakmicu Makabi – Baskonija. Prethodno su iz bezbednosnih razloga dueli Makabija u Evroligi u Beogradu bili zatvoreni za javnost. Utakmicu su gledali rukovodioci Crvene zvezde i Partizana, ali i brazilski košarkaši u redovima oba beogradska „večita rivala“ – Bruno Kaboklo i Jago Dos Santos.

Direktan  prenos obe utakmice plej-ina Evrolie čeka vas na Sport klubu, a tekstualni tom meča pronađite u sekciji BLOG UŽIVO na našem sajtu.