
Između danas i završetka kvalifikacija za FIBA svetsko prvenstvo 2027. ostalo je još 658 dana.
U tom periodu biće odigrano 12 utakmica u šest „prozora“ od kojih su četiri zakazana u terminima kada evropske selekcije neće imati priliku da pozovu svoje NBA igrače, ako ih imaju.
Biće drame i oko toga koji će evroligaški klubovi i kome davati dozvole za nastup u reprezentaciji u istim terminima.
To znači – drama u najavi, naročito za one jače i uspešnije košarkaške nacije. Podsetimo, Slovenija kao zvanični evropski šampion iz 2017. nije izborila plasman na Svetsko prvenstvo u Kini dve godine kasnije.
Tako da, prognozirati ishod kvalifikacija – naročito u slučaju reprezentacije Srbije čiji je sastav hronično neizvestan u jesenjim i zimskim „prozorima“ – bilo bi nezahvalno i paušalno.
SVE O KVALIFIKACIJAMA ZA KATAR 2027: KO, GDE, KAD I PROTIV KOGA
Međutim, zapitali smo se šta će reći „veštačka inteligencija“ na pitanje o tome koje tri ekipe će izboriti plasman u Katar sa staze na kojoj se nalaze „orlovi“.
Prompt je glasio: „Za plasman na Svetsko prvenstvo u košarci 2027. bore se Srbija, Turska, Bosna i Hercegovina, Slovačka, Švajcarska, Ukrajina, Litvanija, Italija, Velika Britanija i Island. Nijedna reprezentacija ne može da računa na svoje NBA igrače. Dalje mogu da idu samo tri tima.
Koja tri tima će proći dalje u ovoj konkurenciji?“
Evo šta je ChatGPT odgovorio:
U ovakvoj konkurenciji bez NBA igrača – gde svi dolaze oslabljeni i igra se više „evropska“ košarka – ključno je pogledati dubinu rostera, sistem igre i kontinuitet selekcije. Evo analize:
Srbija – Favorit i bez NBA zvezda

Bez Jokića, Bogdanovića i ostalih NBA imena, Srbija i dalje ima jezgro koje čine igrači iz Evrolige – Vasilije Micić (možda oslobođen iz NBA ugovora), Ognjen Dobrić, Dejan Davidovac, Uroš Trifunović, Filip Petrušev, itd.
Prednost: sistem Svetislava Pešića ili potencijalno neko mlađi, uz jaku ligu i ozbiljnu tradiciju. Srbija je apsolutni favorit za jedno od prva tri mesta.
(očigledno ne zna da „Kari“ vodi reprezentaciju samo još na Evrobasketu 2025)
Turska – Neprijatna i nepredvidiva

Bez Larkina i NBA igrača, Turska će se osloniti na domaće adute iz Fenerbahčea, Efesa i Galatasaraja. Tu su Tarik Biberović, Metecan Birsen, Sadık Emir Kabaca – igrači koji mogu da donesu energiju.
Glavna prednost: domaći teren ako bude igrala kod kuće, dobra fizika i širina.
(naravno da će igrati kod kuće i to šest puta ako prođe prvu fazu takmičenja)
Litvanija – Mašina i bez zvezda

Litvanci su poznati po sistemu koji ne zavisi od velikih imena. Imaju jaku ACB i LKL ligu, a igrači poput Giedraitisa, Butkevičiusa, Brazdeikisa (ako nije u NBA tada) mogu pokriti rupe. Litvanija zna da igra kvalifikacije, čak i bez top igrača.
(možda ima neke insajderske informacije o tome da se Brazdeikis vraća u NBA posle skoro pet godina u Evropi)
Italija – Na granici

Italija bez Fontekija, Melija i ostalih NBA/evroligaša možda ostane bez pravog lidera. Ipak, imaju kvalitetan domaći šampionat i trenera kao što je Poceko, koji zna da motiviše i izvuče maksimum.
(ChatGPT očigledno sumnja da će evroligaški klubovi biti nakloni prema reprezentaciji Italije)
Velika Britanija – Tanka klupa

Iako imaju nekoliko solidnih igrača (Okereafor, Nelson, Heson), nemaju dubinu ni kontinuitet. U ovakvoj konkurenciji teško da mogu da isprate ritam protiv boljih ekipa.
(solidno)
Island – Srce i šut

Island je uvek tvrd, igraju brzo, šutiraju za tri. Bez NBA zvezda su svi, pa im to donekle izjednačava šanse. Ali pitanje je da li mogu protiv “velikih” reprezentacija koje imaju organizovaniju igru.
(očigledno mu je promaklo da je Island izborio plasman na Eurobasket 2025)
Bosna i Hercegovina – Neugodni

Bez Nurkića i Muse, BiH mora da se osloni na domaće snage – možda Edin Atić, Sani Čampara, Amar Gegić. I dalje su tvrd rival, ali u ovom kontekstu nedovoljno jaki za Top 3.
(ChatGPT ne očekuje da će Musa dobiti dozvolu da igra kvalifikacije, sa ili bez transfera u Dubai)
Ukrajina – Potencijalno nezgodni
Bez Lenja i Mihajljuka teško dolaze do izražaja, iako imaju jaku školu i atletske igrače. Geopolitička situacija i manjak domaće lige mogu ih dodatno oslabiti.
(činjenice)
Švajcarska i Slovačka – autsajderi
I jedni i drugi su daleko od vrha evropske košarke, iako imaju par solidnih individualaca. Realno gledano, bez šanse za prolaz.
(takođe tačno)
Moja prognoza: Srbija, Litvanija i Turska

To su tri najorganizovanije reprezentacije sa najdubljim rosterima i najboljom strukturom – čak i bez NBA zvezda.
(biće zanimljivo setiti se ove prognoze za 658 dana…)
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare