Srbija se kockala pa razbila Britance za plasman na SP!

FIBA World Cup 27. feb 202321:45 > 21:46 14 komentara
Košarkaška reprezentacija Srbije
Srdjan StevanovicStarsport

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se na Svetsko prvenstvo pošto je u odlučujućem meču kvalifikacija u dvorani "Aleksandar Nikolić" pobedila selekciju Velike Britanije rezultatom 101:83.

WELLNESS, 1007x300
Promo

ZAJEDNO UZ ORLOVE SA WELLNESSOM

Orlovi su upisali šesti trijumf (6-4) i iz grupe I pridružili se Letoniji i Grčkoj koji su ranije obezbedili vizu za planetarni šampionat.

Povezane vesti

Srbija je u prvom poluvremenu imala velikih problema protiv autsajdera, ali u nastavku utakmice ekipa Svetislava Pešića je zaigrala znatno bolje i ubedljivom pobedom overila mesto među 32 najbolje selekcije sveta.

Srbija je morala da pobedi i relativno dobro je počela utakmicu, a od prvog minuta bilo je vidljivo da su gosti rasterećeni i da igraju bez trunke respekta protiv mnogo kvalitetnijih protivnika.

Marko Gudurić je postigao dve brze trojke, Orlovi su poveli 14:5 u 4. minutu i malo ko je u tom trenutku verovao da će ekipa Svetislava Pešića da se muči sa Ostrvljanima. Domaći su u finišu prve deonice imali i dvocifreni plus (23:13), a trojka Kvina Elisa u poslednjem napadu kao da je psihološki uticala na Orlove.

Britanci su serijom 7:0 smanjili na 30:27, pravili su mnogo problema srpskom timu, a u 18. minutu na semaforu je pisalo neočekivanih 39:39. Srbija se poenima Alekse Avramovića sa penala, trojkom Stefana Jovića i košem Luke Mitrovića u poslednjem minutu prvog dela „odlepila“ na 46:39, a na odmor je otišla sa pet poena prednosti – 46:41.

Gosti su u prvih 20 minuta imali čak deset ofanzivnih skokova, a interesantno je da su dva dana ranije na svom terenu protiv Belgije postigli samo 58 poena.

Očekivano, srpski tim je u trećem periodu dodao gas i uz svesrdnu pomoć sa tribina serijom 12:2 uspeo je konačno da dođe do osetnije prednosti – 63:51 u 26. minutu. Razigrani Avramović je u toj deonici postigao 13 od ukupno 28 poena Orlova i bio je najzaslužniji što je Srbija u poslednjih 10 minuta ušla sa velikih plus 14 – 74:60.

Selekcija Srbije je poslednju medalju na SP osvojila 2014. u Španiji kada je bila srebrna, a od raspada Jugoslavije državni tim ima i dva zlatna odličja – 1998. i 2002.

Domaća selekcija nije popuštala ni u poslednjoj četvrtini, a posle trojke Marka Gudurića u 34. minutu bilo je maksimalnih 91:69.

Avramović je bio najefikasniji sa 20 poena (4/4 za dva, 2/4 za tri), Mitrović je dodao 15, Dobrić 14, Gudurić 13 uz 6 asistencija, Petrušev 12 (4/4 za dva), a Jović je imao 6 poena i 7 asistencija. Orlovi su trojke šutirali 14/28, za dva 21/27 uz 23 skoka i 27 asistencija.

Kod gostiju su se istakli Elis sa 22 poena (4(4 za tri), Vitli 16 (2/3 za tri), a Adamu 14.

Turska je u Monsu ubedljivi pobedila selekciju Belgije 82:54. Ozdemiroglu je bio najefikasniji sa 19 poena, Osmani je upisao 15, a Hazer 13. U belgijskom timu Lekomt je zabeležio 14 poena.

Žreb za Mundobasket, čiji će domaćini biti Japan, Indonezija i Filipini, je 29. aprila. Prvenstvo će biti odigrano od 25. avgusta do 10. septembra.