Svetski vicešampioni i bronzani sa Olimpijskih igara dobili su ozbiljne rivale na putu ka Svetskom prvenstvu u Kataru 2027. godine.
Košarkaška reprezentacija Srbije igraće u prvoj fazi takmičenja protiv Turske, Bosne i Hercegovine i jednim timom iz pretkvalifikacija, a potom će „orlovi“ ukrštati sa Grupom D u kojoj se nalaze Litvanija, Italija, Velika Britanija i Island.
Iz pretkvalifikacija u Grupu C može doći jedan tim iz kruga Slovačka, Švajcarska, Ukrajina i to drugoplasirani.
Pitali smo ChatGPT ko će se plasirati na Svetsko prvenstvo i…
Za plasman na Mundobasket neophodno je zauzeti jedno od prva tri mesta u budućoj Grupi J u kojoj će učestvovati šest od pomenutih osam reprezentacija, što znači da u krugu timova kakvi su Srbija, Turska, Litvanija i Italija najmanje jedna reprezentacija neće igrati na završnom turniru u Dohi, Lusailu i Al Rajanu.
U četiri od ukupno šest „prozora“ prve i druge runde kvalifikacija budući selektor našeg nacionalnog tima sigurno neće moći da računa na NBA igrače, a ostaje i dalje dilema koji evroligaši i u kojoj meri će puštati svoje košarkaše na utakmice FIBA kvalifikacija u novembru i februaru, kako 2026, tako i 2027. godine.
To, praktično, znači da će najbolje evropske selekcije sa najviše predstavnika u NBA i Evroligi imati i najmanje raspoloživih igrača tokom borbi za naredni Mundobasket.
Prisetimo se, Srbija je od uvođenja kvalifikacija za svetska i evropska prvenstva svaki put prolazila na završni turnir, ali su u dva slučaja odlučivale poslednje utakmice…
POPULARNO NA SPORT KLUBU:
Ti-Džej Šorts odabrao opciju koju je malo ko očekivao
Rodić i Kostadin Terzić u građevinskom biznisu
Partizan menja grb za iduću sezonu
Oštro po Stankoviću: „Ako ne poštuješ pravila – pakuj kofere“
Kvalifikacije:
U kvalifikacijama za Mundobasket 2027 učestvuje 32 tima, 24 učesnika Evrobasketa 2025 i osam pobednika pretkvalifikacija. Na završni turnir u Kataru otići će 12 evropskih timova.
Žreb je održan ovog utorka u dvorani „Alhazm“ u Dohi, a vodio ga je globalni ambasador FIBA Karmelo Entoni. Kuglice prilikom određivanja grupa evropskih kvalifikacija izvlačio je legendarni atletičar Mo Farah.
Sistem:
Timovi će u prvoj fazi kvalifikacija biti podeljeni u osam grupa po četiri tima, gde će svako igrati protiv svakoga dva puta, a takmičenje završavaju samo poslednjeplasirani timovi u grupama.
U drugoj fazi, 24 tima biće podeljeni u četiri grupe po šest ekipa, s tim da se rezultati iz prve runde prenose. Drugim rečima, u finalnoj fazi kvalifikacija timovi dobijaju tri nova rivala.
Nadmetanja počinju u novembru ove godine, a potom su termini februar i jun 2026. godine. Druga faza počinje u avgustu 2026, a potom slede još dva „prozora“ – novembar 2026. i februar 2027.
Žreb:
Timovi iz prvog, četvrtog, petog i osmog šešira će formirati grupe A, C, E i G, a timovi iz drugog, trećeg, šestog i sedmog šešira biti okupljeni u grupama B, D, F i H.
Postoji i jedno ograničenje – Kipar i Turska neće moći da budu u istoj grupi. Reprezentacije Rusije i Belorusije ne učestvuju u kvalifikacijama.
Prvi šešir: Srbija, Nemačka, Francuska, Španija
Drugi šešir: Letonija, Litvanija, Slovenija, Grčka
Treći šešir: Italija, Crna Gora, Poljska, Češka
Četvrti šešir: Finska, Gruzija, Turska, pobednik Grupe D pretkvalifikacija
Peti šešir: Izrael, Belgija, BiH, pobednik Grupe A pretkvalifikacija
Šesti šešir: Estonija, V. Britanija, pobednici Grupe B i C pretkvalifikacija
Sedmi šešir: Švedska, Island, Portugalija, drugoplasirani iz Grupe C pretkvalifikacija
Osmi šešir: Kipar, drugoplasirani iz Grupe A, B i D u pretkvalifikacijama
*napomena: boldovani su šeširi iz kojih „orlovi“ mogu da dobiju rivale u prvoj fazi
Pretkvalifikacije:
Grupa A: Slovačka, Švajcarska, Ukrajina.
Grupa B: Severna Makedonija, Rumunija, Mađarska
Grupa C: Holandija, Austrija, Bugarska
Grupa D: Danska, Norveška, Hrvatska
*napomena: pretkvalifikacije će biti odigrane tokom avgusta 2025.
Datumi:
prva runda
24. novembar – 2. decembar 2025.
23. februar – 3. mart 2026.
29. jun – 7. jul 2026.
druga runda
24. avgust – 1. septembar 2026.
23. novembar – 1. decembar 2026.
22. februar – 2. mart 2027.
To, praktično, znači da će timovi moći da računaju na igrače iz NBA u dva od šest prozora, dok će i u narednom ciklusu učešće evroligaških košarkaša zavisiti od volje klubova da ih puste, jer će se novembarski i februarski „prozori“ preklapati sa terminima Evrolige.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare