Kriza na Gripama: Aranitović odličan u velikoj pobedi Cibone

Ex-Yu lige 11. apr 202322:11 0 komentara
Aleksandar Aranitović
2023 Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

U derbiju petog kola Lige za šampiona prvenstva Hrvatske za košarkaše Cibona je kao gost na Gripama svladala Split sa 77:75.

Krešimir Ljubičić sa 17, kao i Aleksandar Aranitović i Ivan Majcunić sa po 16 poena predvodili su Cibonu, dok je Dominik Mavra sa 22 poena, 8 skokova i 7 asistencija bio najbolji kod Splita.

Hrvatska:

Cibona je iskoristila vrlo loš ulazak domaćih u utakmicu. Tokom prve četvrtine Split praktično nije mogao da pogodi obruč, pa je posle prvih 10 minuta bilo 22:6 za zagrebački sastav. U drugoj četvrtini Split je uspeo da se serijom 12-0 primaknute na 22:18, ali poštou prvih pet minuta tog perioda Cibona nije uspjela da postigne nijedan poen, do kraja poluvremena je ipak ubacila 13 i na odmor otišla s vodstvom 35:24.

Tokom drugog poluvremena Split je nastavio da “gricka” prednost Cibone, a početkom četvrte četvrtine u nekoliko navrata i minimalno da povede. Ipak, da ne dođe do preokreta pobrinuo se Majcunić s nekoliko pogođenih trojki, kojima je odveo Cibonu do lagodnije prednosti. Možda ključni trenutak utakmice odigrao se pola minuta pre kraja, kada je Aranitović presekao dodavanje Šortera kod vođstva Cibone 69:68 i krenuo u kontranapad.

Srpski košarkaš postigao je koš uz prekršaj Šortera, pa pogodio i dodatno slobodno bacanje za 72:68. Uslijedila je “penal-završnica”, u kojoj je Split posle promašenog slobodnog bacanja Majcunića pet sekundi pre kraja stigao do napada kojim je mogao da izbori produžetak ili pobedu trojkom. Međutim, Mavra je zaustavljen prilikom prodora pa je pobeda pripala „Vukovima sa Tuškanca“.

Cibosi su vodeći na tabeli sa skorom pobeda i poraza 22-5, ispred Zadra, koji je na 21-5, uz utakmicu manje, dok je Split treći sa 21-6.