U19: Srpski juniori vicešampioni sveta

Juniorska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na šampionatu sveta u Letoniji.
Ekipa Dejana Mijatovića je u finalu poražena od selekcije Litvanije sa 85:67.
Juniori Srbije su se protiv favorizovanog protivnika, koji je imao veliku podršku publike, ali i malu sudija, držali dobro do finiša treće četvrtine kada je Litvanija serijom 13-0 došla do 15 poena prednosti i tada praktično rešila meč.
Litvance je predvodio ubedljivo najbolji igrač šampionata sveta Jonas Valančiunas. Peti pik sa ovogodišnjeg NBA drafta meč je završio sa 36 poena i osam skokova. U sastavu Srbije Drenovac je postigao 14, Bogdanović 13, a Cvetković i Vujošević po 11 poena.
Ekipa Dejana Mijatovića bolje je otvorila meč, zaustavila je u nekoliko navrata Jonasa Valančiunasa i povela je sa 3:0 na startu, ali je ostatak prve deonice protekao u vođstvu Litvanije.
Ulanovas je brzo postigao šest poena, a onda se razigrao i Valančiunas koji je u prvih 10 minuta postigao 10 poena. To je bilo dovoljno za plus pet Litvanaca (18:13), pošto su u sastavu Srbije najefikasniji bili Bešović i Cvetković sa po četiri poena.
Početkom druge deonice Litvanci su se potpuno razigrali i uz veliku podršku publike došli su do devet poena prednosti veoma brzo (22:13). Reprezentacija Srbije međutim nije protivniku dozvolila da se popuno odlepi, ali nije uspela ni da uhvati potpuno priključak, pa su Litvanci u narednih nekoliko mibnuta održavali od pet do sedm poena prednosti.
Nezaustavljiv je bio Valančiunas, Litvanci su imali možda i naklonost sudija, ali Srbija je trojkama Silađija i Drenovca i poenima Vujoševića uz faul prišla na samo minus jedan (32:31). Međutim, do kraja prvog dela naši igrači nisu postigli nijedan koš, a pred veliki odmor Litvanija je imala sedam poena viška (39:32).
Početak drugog poluvremena protekao je slično kao i početak druge četvrtine. Litvanci su seriju iz prvog poluvremena nastavili i na startu drugog i ponovo su došli do devet poena viška (41:32). Međutim, tada je odgovornost preuizeo Bogdan Bogdanović koji je postigao sedm poena i uz jednu asistenciju doneo Srbiji izjednačenje (44:44).
Tada su na scenu stupile sudije, i Litvanija je prakitčno u jednom napadu dobila šest slobodnih bacanja. Dva su bila zbog prekršaja, dva zbog tehničke greške Silađiju, a dva nakon što je lopta izvedena sa strane.
Litvanci su tako vratili prednost, ali je trojkom Bogdanović ponovo smanjio na samo minus dva (49:47). To je međutim bio samo znak za početak nove serije Litvanije. Ovoga puta veliku pomoć imali su u našim igračima koji su napravili puno grešaka i tako dozvolili protivniku da serijom 13-0 privede kraju treću deonicu i prvi put na utakmici dođe do dvocifrene prednosti (62:47).
Već tada je praktično odlučen pobednik, iako je Srbije početkom poslednjih deset minuta sa četiri vezana poena smanjila na minus 11. Do kraja meča igralo se uglavnom za statistiku Valančiunasa koji je na kraju ubacio čak 36 poena.