Jubilej: 50 godina od Zvezdinog trofeja u Kupu kupova!

KK Crvena zvezda

Košarkaši Crvene zvezde su pre tačno 50 godina osvojili jedini evropski trofej u klupskoj istoriji! Legendarna generacija, koju su predvodili Zoran Slavnić i Dragan Kapičić, osvojila je Kup Kupova pošto je u Udinama drugog aprila 1974. godine pobedila ekipu Spartak Zbrojovka iz Brna.

Rezultat je bio 86:75 za crveno-bele, a bio je to prvi trofej nekog srpskog kluba u evropskim takmičenjima.

Istorija KK Crvena zvezda:

Iz redova crveno-belih podsetili su na ovaj uspeh tekstom na zvaničnom vebsajtu:

“Imala je Zvezda i pre trijumfa u Kupu kupova zapažene rezultate u Evropi jer je 1972. godine stigla do finala ovog takmičenja, kada je poklekla protiv Olimpije iz Milana rezultatom 70:74, a 1973. godine ekipa je stigla do polufinala Kupa evropskih šampiona.

Na svom putu ka finalu i trofeju, crveno-beli su redom pobeđivali ekipe ’17 Nandori’, francuski ‘Banjole’, kasnije u četvrtifnalnoj grupi i ekipe sofijskoj CSKA, italijanski Sakle iz Torina, a u polufinalu je bio španski Estudijantes. U prvoj utakmici u Madridu Zvezda je slavila sa 79:74. Na poluvremenu je bilo čak 16 razlike za crveno-bele (42:26). Kapičić je ubacio 27, a Slavnić 20 poena. U revanšu je Zvezda bila još ubedljivija i sa stotkom izbacila madridske ‘studente’ (104:85) za plasman u svoje drugo evropsko finale. Ivan Sarjanović je odigrao meč karijere – zabeležio je 29 poena, dok se Dragan Kapičić zaustavio na brojci od 27 postignutih poena. U drugom polufinalu Zbrojovka je izbacila Saklu iz Torina.

Zoran Slavnić

U finalnom susretu u italijanskim Udinama crveno-beli su vodili i dominirali tokom čitave utakmice. Tada se nije igralo po četvrtinama, a i timovi su tokom mečeva koristili znatno manji broj igrača. Zvezda je na poluvremenu vodila sa devet poena razlike (45:36). Ponovo se istakao Ivan Sarjanović, ali ovoga puta u odbrani, jer je u prvom delu zaustavio Pospišila, koji je bio jedan od najboljih igrača čehoslovačkog tima. Crveno-beli su pred kraj meča vodili i sa 21 poenom razlike, ali je rival u finišu smanjio na podnošljivih minus 11. U napadu se istakao Zvezdin fantastični trio asova i reprezentativaca. Kapičić je postigao 23 poena, Moka Slavnić je ubacio 20, a legendarni Duci Simonović je zabeležio 19 poena. U redovima Zbrojovke istakao se Jan Bobrovski sa 20 postignutih poena”, navodi se na zvaničnoj internet-stranici KK Crvena zvezda.

Povodom proslave 50. godišnjice klub je priredio poseban program na predstojećoj evroligaškoj utakmici. Olimpijakos će gostovati timu Janisa Sferopulosa u četvrtak (19.00, direktan prenos na SK), a Zvezda će nositi poseban dres, biće napravljena specijalna brošura, kao i program tokom poluvremena utakmice. Klub ovim povodom pravi i poseban film u kome će govoriti brojni akteri i svedoci tog vremena i uspeha.