Ex Yu: Šibenka i Rogaška lagano, Leotar pao u Tuzli

Christian Petersen, Getty Images Sport

U regionu su u subotu odigrani prvenstveni susreti u elitnim šampionatima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Severne Makedonije.

Šibenka je s pola snage ubedljivo porazila tim Osijeka na meču 19. kola hrvatske Premijer lige – 106:81. Šibenčani su od starta gospodarili domaćim terenom, predvođeni Pavaom Paićem, koji je upisao 27 poena, 6 skokova i 1 asistenciju.

Tabela: Zadar 14-2, Split 13-3, Cedevita 12-4, Gorica 10-8, Cibona 11-5, Škrljevo 9-7, Šibenka 6-11, Zabok 6-10, Osijek 5-12, Furnir, Alkar 4-13, Sonik Puntamika 5-11.

Na tri meča 14. kola prvenstva BiH postignuti su ovi rezultati: Radnik – Zrinjski 71:56, Promo – Bratunac 94:88, Sloboda – Leotar 85:65. Radnik i Zrinjski su vodili izjednačenu borbu do četvrtog perioda, kada su domaći zaigrali sigurnije i prešli u konstantno, dvocifreno vođstvo. Dejan Kokoruš je za pobednički sastav zabeležio 20 poena, 6 skokova i 1 asistenciju.

Promo je do pobede nad Bratuncem stigao posle uzbudljive borbe i produžetka. Aleksandar Ilić je za tim iz Donjeg Vakufa uknjižio 21 poen, 5 skokova i 3 asistencije, a za Bratunac, Andrija Drašković 25 poena, 6 skokova i 2 asistencije i Antonio Vejd 21 poen, 5 skokova i 5 asistencija.

Sloboda je ubedljivo pobedila Leotar, a Tuzlake su predvodili Haris Delalić sa 24 poena, 2 skoka i 1 asistencijom i Draško Albijanić sa 15 poena, 4 skoka i 3 asistencije. Kod Trebinjaca, Božo Đurasović je susret završio sa 18 poena i 8 skokova.

Tabela: Leotar 10-4, Široki Brijeg, Borac, Sloboda 10-3, Bratunac 8-6, Posušje 8-5, Promo 6-8, Spars 7-5, Radnik 4-10, Bosna 4-8, Mladost 4-7, Zrinjski 2-11, Čelik 1-11.

U 16. kolu slovenačkog šampionata u subotu su odigrana tri meča: Triglav – Ilirija 66:68, Podčetrtek – Hopsi Polzela 99:92, Rogaška – Šenčur 86:78. Triglav je održavao rezultatsku prednost do poslednje deonice, kada je Ilirija napravila preokret i potom u uzbudljivoj završnici slavila. Najbolji u timu iz Ljubljane bio je Luka Kureš sa 15 poena, 4 skoka i 2 asistencije, a Jan Maček iz Triglava je na svom kontu imao 22 poena, 6 skokova i 1 asistenciju.

Podčetrtek i Hopsi su imali duel sa puno oscilacija i preokreta, sve dok domaći nisu sredinom treće četvrtine preuzeli potpunu kontrolu nad igrom i rezultatom. Pobednike su predvodili Sandi Čebular sa 19 poena, 2 skoka i 4 asistencije i Simo Atanacković sa 18 poena, 9 skokova i 4 asistencije, dok je kod poraženih Miha Vasl upisao 23 poena, 1 skok i 7 asistencija.

Rogaška je Šenčuru dopustila dva izjednačenja rezultata, u trećoj i u četvrtoj četvrtini, ali je oba puta uspela da ponovo stekne osetnu prednost, a zatim, na kraju da rutinski slavi. Za Rogašku je Domen Bratož zabeležio 22 poena,  3 skoka i 3 asistencije, a Petar Vujačić 15 poena, 3 skoka i 3 asistencije.

Tabela: Helios 13-3, Šenčur 12-4, Krka 12-2, Podčetrtek 9-6, Ilirija 9-5, Tajfun 5-11, Hopsi Polzela, Rogaška 6-9, Triglav 2-12, Laško 1-14.

Na subotnjim utakmicama 14. kola elitne severnomakedonske lige postignuti su ovi rezultati: FMP Akademija – Kožuv 92:64, Gostivar – MZT Skoplje 2 106:85, TFT Skoplje – Kumanovo 109:100, MZT Skoplje – Euro Nikel 81:67. FMP Akademija je visoko porazila ekipu Kožuva, a najbolji u pobedničko sastavu bio je Filip Bakoč sa 19 poena, 8 skokova i 1 asistencijom, dok je kod poraženih Eldžej Kauhard upisao 22 poena, 7 skokova i 3 asistencije.

Na sličan način je Gostivar savladao tim MZT Skoplja 2, a u pobedničkom sastavu Viktor Efremovski je nanizao 26 poena i dodao 4 skoka, Aleksandar Todorović je upisao 20 poena, 7 skokova i 4 asistencije, a Nikola Silađi 14 poena, 8 skokova i 2 asistencije. Luka Petrovski iz skopske ekipe na svom kontu je imao 25 poena i 2 skoka.

TFT Skoplje i Kumanovo su se nadigravali u prvom poluvremenu, da bi domaći u drugih 20 minuta susreta ustalili igru i lagano trijumfovali. Lendrijus Horton iz TFT Skoplja je pružio dabl-dabl partiju, 26 poena, 11 skokova i 5 asistencija. Kod Kumanovaca, Nenad Zivčević je uknjižio 24 poena, 8 skokova i 6 asistencija, Stefan Gligorijević 19 poena, 9 skokova i 6 asistencija i Đukan Đukanović 12 poena, 3 skoka i 3 asistencije.

MZT Skoplje je većim delom susreta sa Euro Nikelom imalo inicijativu i solidnu rezultatsku prednost, tako da se u drugom poluvremenu pitanje pobednika nije postavljalo. Bojan Krstveski je predvodio svoj tim do trijumfa sa 17 koševa, a Robert Rikić ga je pratio sa 14 poena i 7 skokova.

Tabela: Pelister 13-0, MZT Skoplje 11-3, Gostivar, FMP Akademije 9-5, TFT Skoplje, Feniks, Rabotnički 7-6, Euro Nikel 6-7, Kožuv 5-9, Kumanovo 4-10, MZT Skoplje 2 2-12, Angeli 1-12.