
Lebron Džejms i Aleksander Ovečkin su na kraju četvrte decenije napravili sportske podvige koje su mnogi smatrali nemogućim. Oborili su “neoborive” rekorde.
Američki košarkaš je još u februaru 2023. godine pretekao slavnog Karima Abdul-Džabara na prvom mestu “večne liste” najboljeg strelca u istoriji NBA, a sada u 41. godini nastavlja da uvećava vođstvo u odnosu sve aktivne košarkaše.
“Kralj Džejms” trenutno je na bilansu od 42.115 poena u regularnoj sezoni u NBA.
Ruski hokejaš Ovečkin je najbolji golgeter u istoriji NHL leda. Sa 895 golova pretekao je hokejašku ikonu Vejna Greckog, koji je i dalje najbolji poenter i asistent najjače hokejaške lige.
NAJČITANIJE NA PORTALU SPORT KLUBA
Ako Bode Glimt ovo uradi u LE, Zvezda je na pragu Lige šampiona
Ovečkinova potera za Greckim bila je jedna od glavnih tema u američkim sportskim medijima tokom prethodne zime, a sada kada je končano postao prvi, pažnja može da se usmeri i u drugim smerovima.
Zbog toga se postavlja pitanje – koji su još sportski rekordi dugo na snazi i da li je realno da će skoro biti oboreni? Izdvojili smo nekolicinu…
Novak Đoković – 24 grend slem titule u muškom singlu
Šta reći o najvećem teniseru svih vremena? Možda i više od 24 slema, nedostižno deluje podatak o 428 sedmica koje je proveo na čelu ATP liste….
Karlos Alkaraz i Janik Siner jesu dostigli visok nivo veoma rano, ali Novakova konstantnost nije viđena u svetu tenisa.

Vilt Čembrlen – 100 poena na jednoj NBA utakmici
Desilo se to 1962. godine na meču Njujork Niksa i Filadelfija Voriorsa. Neki čak i osporavaju legitimnost Viltovog rekorda, budući da utakmica nikada nije snimljena, ali činjenica je da se do danas to vodi kao najbolja napadačka predstava jednog igrača u istoriji NBA.
U poslednje vreme temo NBA košarke se ubrzao, napadi su sve bolji, ali niko se nije približio rekordu više od Kobija Brajanta, koji je još 2006. godine ubacio 81 poen u pobedi Lejkersa nad Reprtorsima.
Možda i više od 100 poena na jednom meču, nedostižno deluju Viltovi proseci tokom sezone 1961/1962 – 50,4 poena po utakmici tokom 48,5 minuta po meču.
Majkl Felps – olimpijske medalje

Američki plivač je do danas najuspešniji olimpijac svih vremena. Četiri puta je nastupio na Olimpijskim igrama (Atina, Peking, London i Rio de Žaneiro) i osvojio je 28 medalja, od čega 23 zlatne!
Najbliži pratioci po broju zlata su Mark Spic i Kejti Ledeki sa po devet olimpijskih zlata.
Atletika – Jarmila Kratohvilova i Florens Grifit Džojner
Trenutno najstariji aktuelni svetski rekord u atletici je postavljen još 1983. godine. Jarmila Kratohvilova, češka trkačica, istrčala je 800 metara za 1:53,28.
Florens Grifit Džojner je još od 1988. godine najbrža žena sveta, a “stotku” je kompletirala za do danas nedostižnih 10,49 sekundi.
Atletika – Jusejn Bolt i najbrže trke na 100 i 200 metara

Dogodilo se to na Svetskom prvenstvu u Berlinu 2009. godine, a visoki sprinter sa Jamajke trčao je daleko brže nego iko ikada.
Malo je reći da rezultati 9,58 na 100 metara i 19,19 na 200 metara nisu ugroženi.
Ostalo
Tu su još i Simon Bajls sa 23 zlatne medalje na Svetskim prvenstvima (prva sledeća gimnastičarka ima 9), Džoi Čestnat sa 83 pojedena hot-doga za 10 minuta, Tom Brejdi sa plejadom NFL rekorda koje je teško i pobrojati, Beri Bonds sa 73 houm-rana u jednoj MLB sezoni tokom tzv. “ere steroida”, Bil Rasel sa 11 NBA šampionskih prstenova…
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare