Glavni događaj NBA Ol-star vikenda u San Francisku premijerno je održan po novom formatu u kom su četiri tima po posebnom sistemu, a pobedio je tim koji je izabrao proslavljeni centar i vlasnik četiri šampionska prstena Šakil O'Nil.
Jokić nije ljubitelj Ol-stara: Cilj? Osvajanje titule
Tu ekipu je do pobede predvodila ikona Golden Stejt Voriorsa Stefen Kari, a 12 poena (4/8 iz igre, ujedno i za tri), četiri skoka i asistencija za 10 minuta i 40 sekundi (koliko je trajao finalni duel protiv ekipe Čarlsa Barklija) doneli su 188 cm visokom plejmejkeru MVP priznanje – nazvanom u čast proslavljenog i prerano stradalog Kobija Brajanta.
Nadmetale su se četiri ekipe kreativnih naziva, pa se tim koji je selektirao O’Nil zvala „Šekove stare kajle“ (Shaq’s OGs), a Barklijevi izabranici nosili su ime „Čakove globalne zvezde“ (Chuck’s Global Stars).
Njih dvojica, zajedno sa dvostrukim NBA šampionom Kenetom Smitom, čiji se tim zvao „Kenijeve mlade zvezde“ imali su na raspolaganju najveće zvezde Istočne i Zapadne konferencije za selektiranje timova.
Kendes Parker – dvostruka olimpijska šampionka, dugogodišnja zvezda Los Anđeles Sparksa i osvajačica Evrolige 2015. sa Jekaterinburgom, dobila je na raspolaganju najbolji tim sa turnira zvezda u usponu održanog u noći s petka na subotu.
O’Nilovi izabranici (Džejson Tejtum, Kevin Durent, Stef Kari, Džejms Harden, Demijan Lilard, Džejlen Braun i Kajri Irving – trener Keni Etkinson) na startu su pobedili tim sastavljen od novajlija i onih koji „troše“ drugu godinu u najjačoj ligi sveta, a to su Stefon Kesl, Zek Idi, Kejonte Džordž, Dalton Neht, Džejlen Vels, Rajan Dan, Trejs Džekson-Dejvis i Ejmen Tompson (trener Džordan Ot) tesnim rezultatom 42:35.
U drugom polufinalu je Barklijeva ekipa (Nikola Jokić, Paskal Sijakam, Karl-Entoni Tauns, Šej Gildžes-Aleksander, Donovan Mičel, Alperen Šengun, Viktor Vembanjama i Trej Jang – trener Mark Dengnolt) savladala Smitov sastav (Džeren Džekson, Even Mobli, Džejlen Vilijams, Džejlen Branson, Tajler Hiro, Derijus Garland i Kejd Kaningem – trener Dejvid Blis) za nijansu ubedljivije – 41:32.
U finalu je ciljanih 40 poena dovoljnih za trijumf dostigla O’Nilova ekipa i to znatno ubedljivije u poređenju sa polufinalima – 41:25.
Iako je Bostonov Džejson Tejtum, koji je zakucao za pobedu, bio učinkovitiji (15 poena, 6/7 iz igre, 3/4 za tri, tri skoka i dve asistencije), „domaći“ parket i bravurozni Karijevi šutevi s pola terena, s jedne noge i sa njegovim karakterističnim proslavljanjem unapred doneli su mu priznanje najkorisnijeg igrača ove smotre.
„Ovo je simbolično za celo putešestvije, Nadam se da ćemo postići puno na terenu i da ga nećemo skoro privesti kraju. Opet, iz mog ugla, igranje ovde 16 godina, na jedinom mestu na kom sam igrao, veliki je praznik košarke“, naglasio je Kari, koji u martu puni 36 godna.
Bio je ovo 11. put da je najbolji šuter u istoriji košarke izabran da dođe na ovu manifestaciju, a 10. put da je zaigrao.
„Domaćinsko iskustvo je neverovatno. Neću se žaliti na umor, čast mi je da proslavim ovaj deo zemlje koji je bio deo mog života proteklih 16 godina. Košarkaška istorija, kultura i navijači su ovde fenomenalni“, podvukao je Kari.
Svaki tim trebalo je da ima po osam igrača, a O’Nil nije mogao da računa na Lebrona Džejmsa, koji je odustao zbog povrede. Barkli, koji je pretežno birao visoke igrače, iz istog razloga nije mogao da računa na Grk Janisa Adetokunba, koji je na vreme prijavio svoje odsustvo, pa je Jokićev saigrač umesto njega postao plejmejker Trej Jang.
„Neću biti u dresu večeras, nažalost. Još se borim s nelagodnošću u gležnju i stopalu“, pojasnio je 40-godišnji Džejms novinarima na konferenciji za medije.
Kad je reč o Jokiću, koji za dva dana slavi 30. rođendan, u finalnom duelu je zabeležio po dva poena i asistencije i uhvatio četiri skoka.
Više reči o reakcijama na ovaj eksperimentalni format je u zasebnom tekstu, a kakvo je vaše mišljenje o ovome u poređenju sa tradicionalnim mečevima Istok – Zapad? Pišite u komentarima…
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare