Neponovljivi Jokić opet u finalu Zapada: Finiks samleven

NBA 12. maj 20237:10 13 komentara
Nikola Jokić
REUTERS/Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports

Košarkaši Denver Nagetsa plasirali su se u finale Zapadne konferencije u okviru NBA plej-ofa. Izabranici Majka Melouna su kao gosti u „Futprint centru“ u Finiksu savladali Sanse ubedljivim rezultatom 125:100 i tako sa 4-2 u pobedama izborili plasman u narednu rundu. Još jednu fantastičnu partiju u redovima tima iz Kolorada pružio je srpski reprezentativac Nikola Jokić, zabeleživši još jedan tripl-dabl za pamćenje.

Nagetse u narednom kolu očekuje bolji iz serije koju igraju aktuelni prvaci Golden Stejt Voriorsi i preporođeni Los Anđeles Lejkersi, a zlatno-ljubičasti trenutno vode sa 3-2 u pobedama.

NBA plej-of:

„Zlatno grumenje“ je imalo zdravstvenih problema pred ovaj meč. Pisalo se o tome da Džamal Marej neće moći da nastupi zbog bolesti, a u javnosti su se pojavile informacije da virus (koji nije korona) vlada u timu Denvera. Ipak, u šestoj utakmici serije sa ekipom iz Arizone, Denver nije imao nikakvih problema – ni zdravstvenih, ni košarkaških.

Denver je od druge polovine prve četvrtine nametnuo svoj stil i do maksimuma iskoristio činjenicu da u ekipu Montija Vilijamsa nije bilo centa Diandrea Ejtona (kontuzija rebra) i veteranskog plejmejkera Krisa Pola.

Do kraja efikasnie prve četvrtine prednost Nagetsa narasla je na 18 poena (44:26) i tu je utakmica praktično bila rešena – vođstvo gostiju osciliralo je između 20 i 30 poena do kraja susreta.

Najbolji igrač Denvera po običaju je bio Srbin Nikola Jokić. Somborac je za 37 i po minuta na parketu upisao 32 poena (13/18 iz igre, 6/6 penali), 10 skokova, 12 asistencija, 1 blokadu, 3 ukradene i 2 izgubljene lopte.

Pored Jokića, odlične partije u pobedničkom taboru pružili su bekovi. Džamal Marej je postigao 26 poena (7/16 iz igre, 8/8 penali), a Kentejvijus Kaldvel-Poup je postigao 21 poen (7/11 iz igre, 5/5 penali). Brus Braun dodao je 13, a Majkl Porter junior 10 poena.

U Finiksu se istakao Kameron Pejn sa 31 poenom (12/16 iz igre, 0/3 slobodna bacanja). Kevin Durent dodao je 23 poena (8/19 iz igre, 7/7 penali) i po 5 skokova i asistencija, a svoje šutersko veče nije imao Devin Buker – završio je seriju sa 12 poena i skromnih 4/13 iz igre.

Ukoliko Lejkersi pobede jednu od naredne dve utakmice, u finalu Zapadne konferencije će se , baš kao i 2020. godine u „mehuru Orlanda“ sastati Lejkersi i Nagetsi. Melounov tim će tražiti svojevrsnu osvetu, budući da su tada poraženi sa 4-1, a ekipa predvođena Lebronom Džejmsom i Entonijem Dejvisom se okitila šampionskim prstenom.

Sa druge strane, ukoliko Voriorsi budu ti protiv kojih će Nagetsi igrati, Denver će imati priliku da im se revanšira za poraz u prvoj rundi prethodne sezone.

Sa druge strane, veliki projekat Finiksa, koji se u februaru odrekao velikih resursa kako bi angažovao superzvezdu Durenta, barem zasad se ispostavio kao neuspešan. Ipak, i posle ovog poraza je evidentno da Finiks ima čemu da se nada u narednim sezonama. Devin Buker je još jednom potvrdio da je najbolji igrač na poziciji „dvojke“ u NBA, a razvio je zavidnu formu sa Kevinom Durentom.