Siksersi bili na ivici ponora: Spasao ih čudesni Harden

NBA 8. maj 20230:34 0 komentara
Džejms Harden
Tim Nwachukwu/Getty Images

Košarkaši Filadelfija Seventisiksersa izjednačili su rezultat na 2-2 u pobedama u polufinalnoj plej-of seriji Zapadne konferencije NBA. Izabranici Doka Riversa savladali su Boston Selktikse na domaćem parketu rezultatom 116:115 posle produžetka. Junak velike pobede tima iz Pensilvanije bio je Džejms Harden koji je postigao koš koji je Siksersima domeo produžetak, a zatim u dodatnih pet minuta ubacio trojku koja je odlučila pobednika.

Briljirao je Harden i tako se iskupio za blede partije koje je pružio u drugoj i trećoj utakmici serije – mečevima koje je Fila izgubila. Ovog puta je “Brada” odigrao 47 minuta i zabeležio impresivnu statistiku: 42 poena (16/23 iz igre, 4/4 penali), 8 skokova, 9 asistencija, 4 ukradene i samo 1 izgubljena lopta.

Filadelfija je vodila tokom većeg dela meča, ali je na kraju morala da “iščupa” pobedu u dramatičnoj završnici. Harden je ubacio “flouter” posle prodora na 15 sekundi do kraja četvrte četvrtine i, ispostaviće se, doneo produžetak svom timu.

U uzbudljivom finišu Harden je na 19 sekundi do kraja produžetka uhvatio povratni pas udvojenog Žoela Embida i hladnokrvno pogodio za tri poena, donevši svom timu prednost 116:115. Sa druge strane, gosti iz Masačusetsa nisu dobro organizovali poslednji napad, a posle prodora Džejsona Tejtuma pogodio je Markus Smart. Ipak, bilo je prilično jasno da je šut upućen posle isteka sirene, a to je potvrdilo i gledanje snimka, pa je Riversova ekipa stigla do bitne pobede i izjednačenja u seriji.

Najveću podršku Harden je imao i od najkorisnijeg igrača NBA za sezonu 2022/2023. MVP lige Žoel Embid je duel okončao sa 34 poena (11/26 iz igre, 12/15 slobodna bacanja), 13 skokova i 4 asistencije. Samo je još jedan igrač u timu iz Pensilvanije imao dvocifren broj poena, a to je Tajris Meksi sa 14.

Što se Bostona tiče, istakli su se Džejson Tejtum sa 24 poena (9/20 iz igre), čak 18 skokova, 6 asistencija i 4 blokade. Džejlen Braun ubacio je 23 poena, Markus Smart 21, a Malkolm Brogdon je imao 19 poena i 8 skokova.

Idući meč serije Filadelfija – Boston igraće se u noći između utorka i srede po srednjoevropskom vremenu, a domaćin će biti Boston.

U drugom polufinalu Zapada sastaju se Njujork Niksi i Majami Hit, a ekipa sa Floride vodi sa 2-1 u pobedama.