Veličanstveni Jokić i Marej doneli novo vođstvo Denveru!

NBA 8. jun 20237:05 20 komentara
Nikola Jokić
Mike Ehrmann/Getty Images

Košarkaši Denver Nagetsa ponovo vode u finalnoj seriji NBA plej-ofa. Izabranici Majkla Melouna su u noći između srede i četvrtka kao gosti savladali Majami Hit rezultatom 109:94 i sada imaju vođstvo od 2-1 u pobedama. Ključnu seriju gosti su napravili krajem druge i u trećoj četvrtini, kada su stvorili nedostižnu razliku. Istorijsku partiju u redovima tima iz Kolorada pružio je srpski centar Nikola Jokić, a u stopu ga je pratio kanadski bek Džamal Marej.

Nikada se ranije nije dogodilo da dvojica košarkaša iz istog tima zabeleže tripl-dabl, a pritom ubace 30 poena. Ne samo u NBA finalu ili plej-ofu, ni u jednoj utakmici u 77 godina dugoj istoriji lige. Upravo to se dogodilo u istorijskoj večeri u Kaseja centru.

NBA:

Denver je sa vođstvom od 14 poena oprezno ušao u poslednju deonicu, znajući da je ekipa Erika Spolstre više nego sposobna za velike povratke u tekućem doigravanju, a na to je na tajm-autima ekipu upozoravao i trener Meloun. Ipak, ovog puta „Vrelina“ nije uspeva da napravi veliki obrt. Majami nije vodio ni u jednom trenutku u drugom poluvremenu. Poslednje vođstvo domaćin je imao pri rezultatu 44:42 na tri minuta do kraja druge četvrtine posle poena Bema Adebaja sa linije penala. Međutim, tada je Džamal Marej postigao trojku i Denverova prednost je počela da raste.

Nikola Jokić je utakmicu završio sa statistikom koja je nalik nečemu što se viđa u video igrama: 32 poena (12/21 iz igre, 7/8 penali), 21 skok, 10 asistencija, 2 blokade i 3 izgubljene lopte za gotovo 44 minuta u igri. Niko u istoriji NBA finala nije imao meč u kojem je ubacio više od 30 poena, a da je u međuvremenu ostvario više od 20 skokova i više od 10 asistencija. Džamal Marej je postigao 34 poena (12/22 iz igre, 7/8 penali), 10 skokova, 10 asistencija i 7 izgubljenih lopti za 44 i po minuta na parketu.

U redovima Denvera treba još spomenuti fantastičnu rolu rukija Krisa Brauna, koji je imao 15 poena (7/8 iz igre) i 4 skoka. Eron Gordon je imao dabl-dabl sa 11 poena i 10 skokova.

Što se Majamija tiče, bolji od ostalih bio je Džimi Batler sa 28 poena (11/24 iz igre), a centar Bem Adebajo dodao je 22 poena (7/21 iz igre) i 17 skokova. Kejleb Martin imao je 10 poena, a Kajk Lauri i Dankan Robinson po 9. U odnosu na drugi meč serije bitna razlika bila je šuterski znatno lošija partija Gejba Vinsenta i Maksa Strusa – njih dvojica su ukupno ubacili 10 poena, uz šut iz igre 3/17.

Srpski internacionalac Nikola Jović odigrao je minut i po u finišu utakice i nije zabeležio statistički učinak.

Naredna utakmica serije takođe će se igrati u Majamiju, a na programu je od 02.00 u noći između petka i subote.

Denver igra svoje prvo NBA finale u istoriji organizacije, a Majami je prvi put u finalu od „mehura“ Orlanda 2020. godine i bori se za prvi naslov od 2013. godine. Nagetsi su u finalu Zapada „počistili“ Los Anđeles Lejkerse sa 4-0 u seriji, dok je Majami u sedam utakmica eliminisao favorizovano Boston.