Potpuni krah: Partizan na neverovatan način ispao iz EK!

ULEB Eurocup 20. apr 202222:27 > 23:09 55 komentara
Kevin Panter
Pedja Milosavljevic

Košarkaši Partizana poraženi su pred 19.000 navijača u beogradskoj „Štark areni“ od turske Burse rezultatom 103:95 posle produžetka. u osmini finala Evrokupa i na taj način su završili učešće u ovom takmičenju, iako su bili veliki favoriti protiv ekipe koju vodi Dušan Alimpijević. Posle 40 minuta rezultat je bio 84:84. Imali su domaći kolosalnu priliku da meč u svoju korist reše u regularnom delu utakmice, ali nisu uspeli da realizuju prednost od pet poena u poslednjem minutu susreta usled serije loših odluka.

Turski predstavnik će u četvrtfinalu igrati protiv Cedevita Olimpije, koja je lako eliminisala Turk Telekom.

Evrokup:

Ekipa Željka Obradovića na taj način nije uspela da izbori finale EK i plasman u Evroligu naredne sezone, pa će do tog cilja pokušati da dođe kroz ABA ligu.

Partizan je na ulasku u ovu utakmicu bio favoriz jer je grupnu fazu takmičenja završio na drugom mestu A grupe, dok je Bursa u B grupi bila sedmoplasirana. Od ove sezone na snazi je novi format u EK prema kojem jedna utakmica odlučuje o tome ko ide u narednu rundu, a ovog puta takav sistem takmičenja bio je koban za crno-bele.

Posle izjednačenog prvog poluvremena u trećem kvartalu Bursa uspeva da se odvoji, ima i +9 sredinom treće četvrtine, ali najviše zahvaljujući odličnoj igri Kevina Pantera Obradovićev tim uspeva da se vrati u igru i da povede u poslednjem periodu.

Partizan Bursa SofaScore
SofaScore

Finiš se odigrao tako da će se još dugo prepričavati – Partizan je imao +5 u samom finišu utakmice i serijom nelogičnih grešaka doveo je protivnika u situaciju da se izbori za produžetak. Avramović je propustio da pogodi iz krajnje izgledne pozicije, Madar je napravio nepotreban faul, odbrana crno-belih je dozvolila Holandu da šutne trojku na sedam sekundi do kraja u trenutku kada je imala tri poena prednosti… Sa istekom vremena u četvrtoj četvrtini Panter nije uspeo da donese pobedu domaćima pred 19.000 navijača.

U produžetku Partizan je bio psihološki slomljen, nisu ispratili tempo rivala, koji je pogodio neke trojke i došao do prednosti koju crno-beli nisu imali snage da stignu.

Na kraju susreta najefikasniji u dresu Partizana bio je Aleksa Avramović sa 23 poena (7/19 iz igre, 5/6 penali) i 6 asistencija. Pratio ga je Matijas Lesor sa 20 poena (8/10 iz igre, 4/5 penali) i 8 skokova, a Kevin Panter dodao je 13 poena (3/14 iz igre, 4/6 penali). Zek Ledej dodao je 11 (4/14 iz igre) poena i 9 skokova, a Dalas Mur je zabeležio 8 poena (3/6 iz igre).

U Alimpijevićevom timu Endru Endruz ubacio je 24 poena (7/10 iz igre, 8/11 penali), Onuralp Bitim dao je 20 poena (7/16 iz igre) i imao 10 skokova, a Džon Holand, koji je odigrao možda i ključnu ulogu u finišu dodao je 17 poena.

Utakmicu Partizan – Bursa, kao i ostale duele Evrokupa, možete pratiti na Sport Klubu uz SBB ili ukoliko još niste korisnik SBB usluga – putem EON aplikacije uz EON pakete van SBB mreže koji su dostupni preko bilo kog interneta u Srbiji. EON sport paket dostupan je za 799 dinara, bez ugovorne obaveze u narednih 30 dana. (PROMO)

TOK MEČA mogli ste da pratite u direktnom prenosu na Sport klubu 1, a u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

U timu Partizana nema povređenog Alena Smailagića.

Bursa nikada u istoriji nije igrala protiv nekog srpskog tima.

Glavni sudija meča je Danijel Jeresuelo iz Španije, a pomažu mu Italijan Karmelo Paterniko i Žozef Bisan iz Francuske.

Utakmici prisustvuje i košarkaš Oklahoma Siti Tandera Aleksej Pokuševski.

Partizan startuje u petorci Dalas MurKevin PanterRade ZagoracZek LedejBalša Koprivica. Alimpijevićev tim strartuje u sastavu Derek NidamOnuralp BitimEndru EndruzKevarijus HejsDejvid Dudžinski.

1′ – Partizan otvara utakmicu zakucavanjem Balše Koprivice, a sa druge strane trojkom uzvraća Bitim.

2′ – U strelce se upisuje i Mur, a Bitim pogađa drugu trojku i gosti vode 6:4.

4′ – Veoma se „stegnuto“ igra u utakmici ogromnog značaja – Partizan izjednačuje prvim poenima Ledeja.

5′Panter je precizan sa linije penala za 8:8.

6′Mur pogađa prvu trojku za crno-bele, koji vode 13:11. Prethodno je Dudžinski pogodio uz dodatno slobodno bacanje.

8′ – Bitim je raspoložen i pogađa još jedno slobodno bacanje za vođstvo turskog tima 14:13.

9′Avramović odlično prolazi do koša i polaže za minimalno vođstvo domaćina. Priliku da zaigra, u odsustvu Smailagića, dobija i mladi Tristan Vukčević.

10′ – Rezltat na kraju prve deonice je 20:20 – Derek Nidam je pogodio dve trojke u poslednjem minutu perioda. Za Obradovićev tim su pogodili raspoloženi Avramović i Jam Madar.

12′ – Dobro otvara Obradovićev tim drugi period – pogađaju Vukčević i Madar i crno-beli vode 24:20.

13′Onuralp i Dudžinski vraćaju goste u egal – 24:24.

15′ – I dalje Partizan bez tečne igre u napadu – trojku izdaleka pogađa Trifunović, ali potom uzvraća Holand.

16′ – Raspoloženi Avramović ubacuje za 29:27, a potom je precizan i za tri poena i crno-beli imaju 32:29. Partizan je u više navrata promašio iz otvorenih pozicija i propustio je priliku da obezbedi veće vođstvo pred poluvreme.

Rade Zagorac

18′Holand vezuje četiri poena i donosi gostima izjednačenje, ali deluje da je Partizanu proradio šut – trojku pogađa i Ledej za 35:32.

19′Dudžinski i Endruz su precizni za dva i sada Alimpijevićeva ekipa vodi.

20′ – Posle dve četvrtine rezultat je 38:37 za crno-bele. Trojku u poslednjem minutu, svoju drugu na utkamici, postigao je Dalas Mur.

Posle 20 minuta košarke u vrelom ambijentu „Štark arene“ utisak je da nas čeka neizvestan duel do samog kraja. Partizan nije uspeo da napravi kontinuitet dobrih rešenja u napadu, ali igra u defanzivi može da bude razlog za zadovoljstvo Željka Obradovića.

Najbolji kod crno-belih u prvom poluvremenu bio je Aleksa Avramović sa 10 poena, Dalas Mur je ubacio 8, a Zek Ledej 5 poena. Kod gostiju Dejvid Dudžinski ima 11, a Onuralp Bitim 9 poena.

21′Endruz pogađa četiri slobodna bacanja u prvom minutu trećeg kvartala i gosti vode 41:38.

22′Panter uzvraća trojkom, a potom vraća prednost crno-belima sa linije penala. Međutim, Bitim vezuje četiir poena (bacanja i zakucavanje iz kontranapada), a ubrzo je precizan i Nidam i Bursa je na +5 – 47:42. Obradović reaguje tajm-autom.

23′ – Ne reaguju crno-beli dobro posle minuta odmora – Mur promašuje ishitrenu trojku, sa druge strane pogađa Hejs, a potom je precizan i Endruz za 51:42. Stvari ne idu u povoljnom smeru za Partizan.

24′ – Partizan se trgnuo – Avramović prekida seriju gostiju dvojkom, a potom i Panter daje dva bacanja – 51:45.

Željko Obradović

26′Kevin Panter drži Partizan „u životu“ – ubacuje dve vezane trojke i smanjuje prednost turske ekipe na dva poena – 53:51. Alimpijević traži minut odmora.

27′ – Dobro odgovaraju gosti na tajm-aut – Hejs i Bitim pogađaju za +6.

28′Holand ubacuje trojku, prethodno je poentirao Lesor, a prednost Burse opet raste – 60:53. Ipak, Lesor potom ubacuje dva slobodna bacanja za -5 za crno-bele.

30′Avramović vezuje četiri poena u poslednjem minutu i Partizan pred poslednju četvrtinu ima zaostatak od četiri poena, kojim čak može da bude i zadovoljan, imajući na umu razvoj situacije u trećem periodu. Avramović je očigledno igrač koji, uz Kevina Pantera, ima najviše energije u teškim trenucima za beogradski tim.

31′ – Nije krenulo dobro po srpski tim – Endruz pogađa za 66:60 za Turke. Ipak, odgovara Lesor, a potom trojkom Avramović dovodi crno-bele na samo jedan poen zaostatka – 66:65.

33′Endruz i Nidam nisu bili precizni, a u kontri mladi Madar polaže za vođstvo Partizana posle dugog perioda – 67:66.

34′Lesor donosi Partizanu +3, a Arena „ključa“!

35′ – Odlično odgovara Bursa na seriju Partizana – trojke ubacuju Nidam i Turen i Alimpijevićeva ekipa ima vođstvo 72:69, a Obradović ubrzo traži tajm aut.

37′ – Izuzetno bitnu trojku pogađa Ledej, a potom i mladi Madar ima fantastčnu epizodu – pogađa iz kontre, a potom i sa penala. Partizan vodi 75:72.

38′Dudžinski „vraća“ na „pola koša“, ali Lesor koristi grešku odbrane turskog tima i brutalno zakucava. Nekoliko promašaja smo mogli da vidimo sa obe strane, ali potom iz kontre zakucava Lesor i Partizan ima 79:75 na 106 sekundi do kraja.

39′Nidam pogađa trojku, ali bitne poene postiže Avramović – Partizan u poseldnjem minutu ima +4 – 81:77.

40′ – Posle poena Avramovića crno-beli su na +5, ali Endruz pogađa. Dva slobodna bacanja potom koristi Madar, sa druge strane Bitim na deset sekundi do kraja vraća na -3 sa penala posle nepotrebnog faula. Mladi Madar gubi loptu, a faul je napravljen na Džonu Holandu. Holand pogađa trojku na nešto više od sedam sekundi do kraja i rezultat je izjednačen 84:84. Na suprotnom kraju parketa igra se „izolacija“ za Kevina Pantera, on iz driblinga „diže“ šut za tri poena iz situacije „jedan na jedan“, ali nije uspešan i igraće se produžetak.

41′Dudžinski na startu dodatnih pet minuta dovodi goste u prednost. Sa druge strane promašuju Panter i Avramović, ali na sreću domaćih Dudžinski gubi loptu.

42′Ledej pogađa trojku za 87:86, ali Endruz jednim slobodnim bacanjem donosi poravnanje. Međutim, tada kreće serija Burse, koja je i rešila duel u dodatnih pet minuta.

43′Endruz i Holand pogađaju trojke za 95:89 i duel je tu praktično gotov.