
Rukometni turnir na Olimpijskim igrama u Parizu ne da je opravdao, već je i premašio očekivanja. Ono što je definitivno ustaljeni poredak formiran u ovom olimpijskom ciklusu ozbiljno se istumbao u samoj njegovoj završnici.
Košarkaški turnir najavljivan je kao sudar zvezda. Vaterpolo, odbojka i muška i ženska kao najneizvesniji u poslednjih bar 20 godina, a rukometni kao poslednji ples koji treba da odigraju Mikel Hansen i Nikola Karabatić. Međutim, u prvih nedelju dana Igara definitivno je muški rukometni turnir najuzbudljiviji od svih u kolektivnim sportovima.
U jednoj grupi posle tri kola nema neporaženih ekipa, čak četiri imaju identičan skor 2-1, a to su Hrvatska, Slovenija, Nemačka i Španija, dok je jedan od favorita za odličje Švedska tek peta sa 1-2. Pride, izuzetno su zanimljivi rezultati međusobnih dvoboja ovih pet ekipa. Hrvatska je izgubila od Slovenije, razbila Nemačku, Slovenija je izgubila od Španije, pobedila Hrvatsku i Švedsku, Švedska je izgubila od Slovenije i Nemačke, ali dobila Španiju, a Španija dobila Sloveniju, dok je Nemačka pobedila Švedsku i ubedljivo izgubila od Hrvatske.
OI NA SK
Karini posle predaje: Nikada me niko nije tako udario
Na drugoj strani jedan od dva najveća favorita turnira, najtrofejnija reprezentacija u ovom veku, ujedno i domaćin Francuska, nalazi se na rubu eliminacije. Već je poražena od Danske i Norveške, a protiv Egipta je gubila čitav meč i nekako u samoj završnici iščupala bod, tako da ozbiljno visi za četvrtfinale.
Da li je mogao da se nagovesti ovakav turnir? Teško ako se gleda ono što se dešavalo u reprezentativnom rukometu u ovom olimpijskom ciklusu. Od pauze zbog koronavirusa u prethodne tri godine i četiri reprezentativna takmičenja stvorio se svojevrsni „kvadrapol.“ Među osvajačima medalja bile su samo četiri ekipe Francuska, Danska, Švedska i Španija. Šta više, na tri od ta četiri takmičenja sve četiri ekipe igrali su polufinala. Samo na ovogodišnjem EURO umesto Španije našla se Nemačka. Ali ni Egipat ni Nemačka nisu uspeli da se dokopaju medalja.
Međutim, velika četvorka naišla je na priličan otpor ostatka sveta u Parizu. Samo Danska gazi, što i jeste neka konstanta u ovom periodu, jer od ova četiri turnira samo na jednom nije igrala finale na EURO 2022. A na preostala tri imaju dve svetske titule, ali i poraz od Francuske u finalu ovogodišnjeg EURO. Pored Danske jedina sve tri pobede ima i Norveška, koja se nalazi u istoj grupi kao svetski šampion. Da namerava da razbije veliku četvorku pokazala je Nemačka još na EURO na svom terenu, a sada je, na krilima fantastičnog golmana Volfa, pobedila Švedsku na startu takmičenja u Parizu.
Ali usledio je ubedljiv poraz od možda i najnepredvidivije ekipe na turniru Hrvatske. Hrvatska je poslednju medalju na velikim takmičenjima osvojila na poslednjem pretkorona takmičenju EURO 2020. Upravo taj turnir na kojem su Hrvati u finalu poraženi od Španije bio je i poslednji pre nastanka kvadrapola. Zanimljivo, preostala tri člana kvadrapola Francuska, Danska i Švedska nisu se našli u polufinalu. Umesto njih, pored Hrvatske, tu su bile još i Norveška i Slovenija, koje pretenduju na velike stvari u Parizu.
Ipak, ostala su još dva kola grupne faze. Moguće je vrlo lako da se stvari vrate na „svoje mesto“ tačnije da velika četvorka zauzme projektovane pozicije. Moguće je da ne budu na po prve dve pozicije u grupama, pa da opet u četvrtfinalu budu uspešniji od pretendenata. Ali mogući su i tektonski potresi. I već sama činjenica da vlada ogromna neizvesnost veliki je dobitak ovog turnira.
Sva dešavanja iz Pariza možete pročitati na našem dnevnom live blogu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!