Hrvatska – bez sumnje najteži rival Srbiji u vaterpolu

Olimpijske igre 10. avg 202411:39 11 komentara
vaterpolo
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Malo ko je očekivao da će jedan od svetskih klasika zatvoriti olimpijski turnir. Kao i u Riju 2016. za zlato će igrati Srbija i Hrvatska. Tada je srpska selekcija bila bolja i pobedom 11:7 krunisala apsolutunu dominaciju tih godina u svetskim bazenima.

Svi su ovde: Raspored i rezultati srpskih sportista u Parizu

To je i jedina pobeda Srbije na Olimpijskim igrama protiv Hrvatske od oamostaljenja. Sa druge strane Hrvatska ima dve pobede, obe u grupama. U Pekingu 2008. bilo je 11:8 a u Tokiju na poslednjim Igrama 14:12. Ako se pogledaju i susreti koje je Srbija i Crna Gora odigrala protiv jakog tima bilans je po jedna pobeda, remi i poraz.

Hrvatska je bez sumnje najteži rival Srbiji u njenoj vaterpolo istoriji. Gotovo je sigurno da je tako i sa druge strane. Na Svetskim prvenstvima Hrvatska vodi 3:2, na šampionatima Evrope je 3:1 za Srbiju (uz jedan remi), na Svetskim kupovima 2:1 za Srbiju, takođe uz jedan remi. Jedinu potpunu dominaciju Srbija ima u Svetskoj ligi čak devet pobeda, uz remi i poraz.

Pariz UŽIVO: Pratite srpske sportiste danas na Igrama

U istoriji susreta valja se podsetiti da je prvo gostovanje Srbije, 2006. u julu bilo u Šibeniku baš u okviru Svetke lige. Bilo je tada malo zazora od dočeka samostalne srpske ekipe ali je sve proteklo u najboljem redu. Prvi put je intonirana „Bože pravde“. Nije bilo zvižduka ali ni ustajanja jer himna nije bila najavljena a publika nije imala predstavu da je to nacionalno obeležje države koja je dva meseca ranije postala samostalna i u tom trenutku se zvanično i dalje tretirala kao SCG zbog političkih razloga.

Iako su odigrali, dakle, 28 mečeva, samo četiri puta su se sastali u susretima koji su za ulog imali zlatnu medalju i sva četiri puta je Srbija bila bolja. Najvažniji je svakako pomenuti duel u Riju 2016. kada je sa četiri gola dominirao Mandić.

Ćuk je krijući povredu ruke čitav susret presedeo na klupi. Iz tog tima u Srbiji su danas Mandić, Jakšić, Ćuk i Ranđelović. Iz sadašnjeg sastava Hrvatske danas su u Parizu takođe četvorica – Lončar, Joković, Bukić i Bijač.

VIŠE O VATERPOLO DERBIJU: SRBIJA – HRVATSKA

Srbija u finalu obeležava vredan jubilej, nadamo se uz zlato

Heroji dana: Otpisani „delfini“ i srebrne Aleksandrine suze

Srbija i Hrvatska za zlato, Bijač kao hobotnica!

Jasna poruka “delfina”: Nema euforije, cilj je zlato!

Revanš Amerikancima za Peking i za košarkaše!

Godinu dana ranije, 2015, dva puta su se sastali u susretima za zlato Srbi i Hrvati. Utakmica u Bergamu, u finalu Svetske lige, bila je važna zbog olimpijske vize. Srbija je tada pobedila 9:6. Dva meseca kasnije, u finalu Svetskog prvenstva u Kazanju, Hrvatske je doživela težak poraz. Posle vođstva 2:0 Puleni Ivice Tucaka su nadigrani 11:4.

Četvrti susret finala a zapravo kalendarski prvi je bio u finalu Svetskog kupa u Oradei kada je Srbija bila bolja 13:7.

U svojoj istoriji od 1992, Hrvatska je tek 2007. postala prvak sveta, ponovila je to posle 2017. i 2024. Na Olimpijskim igrama zlato je osvojila 2012, na šampionatima Evrope najbolja je bila 2010. i 2022.

Srbija je na Olimpijskim igrama slavila 2016. i 2021 (2020), na svetskim prvenstvima 2009. i 2015. i na takmičenju „Starog kontinenta“ 2006, 2012, 2014, 2016, i 2018.

Gotova svaka utakmica je priča za sebe.

Dean Mouhtarpoulos/Getty Images)

Pored visokog kvaliteta igre, pratili su je korektno nadmetanje, bez incidenata osim uobičajenih sitnih čarki u bazenu. Između selektora Udovičića, Savića i Stevanovića sa jedne i Rudića i Tucaka sa druge strane vladalo je veliko poštovanje, a prijateljstvo Savića i Tucaka prevazilazilo je uobičajena druženja stratega nacionalnih sastava.

Takođe u evropskim klubovima su često igrali zajedno srpski i hrvatski igrači. Recimo, Bijač i Mandić su bili u sastavu Pro Reka 2021. kada je ovaj tim osvojio Ligu šampiona u Beogradu.

Od Tokija, Hrvatska je uspeešnija sa dve pobede na svetskim prvenstvima. Takođe Tucakov tim je osvojio Evropu 2022, da bi ove godine bio drugi u Zagrebu takođe na EP u šampiona sveta u Dohi. Ali imao je i kikseve poput Fukuoke kada se nije našao među osam najboljih.

Srbija je tek sada posle Tokija stigla do medalje. Pre toga samo vredno četvrto mesto u Fukuoki. Na kladionicama Srbiji nisu davane velike šanse za učešće u odlučujućem dvoboju tako da je, što se toga tiče,već sada napravljen veliki rezultat.

Ali niko finale ne igra da izgubi.

U jednom utakmici sve je otvoreno. Po svemu duel Komšija i Susjeda bi mogao da bude istinski spektakl.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare