Završen je takmičarski program 33. Letnjih olimpijskih igara u Parizu. Došlo je vreme da se svode rezultati, a Srbija je na kraju na ovim igrama osvojila pet medalja.
Poslednja vest: Skupština Grada pozvala je Beograđane na doček srpskih olimpijaca u ponedeljak u 20 časova na starom mestu – ispod balkona Starog dvora.
Kao što sve može da se posmatra na dva načina, za neke je čaša polupuna, za neke poluprazna, tako može da se posmatra učinak Srbije u Parizu. Ako se poredi sa prethodna dva izdanja u Tokiju i Riju, kada je osvojeno devet i osam medalja, onda je u glavnom gradu Francuske napravljen korak unazad.
Međutim, postoji i ona druga strana medalje. Srbija je ove Igre završila na 27. mestu i to je njen najuspešniji plasman, ne samo od samostalnosti, već i od raspada velike države. Takođe, Srbija je sa tri zlata (Zorana Arunović-Damir Mikec, Novak Đoković, vaterpolisti), po jednim srebrom (Aleksandra Perišić) i bronzom (košarkaši) dobila bitku i među državama nastalim od raspada SFR Jugoslavije.
OI NA SK
Heroji dana: Dvanaestorica veličanstvenih
Iako je Hrvatska osvojila dve medalje više, ona je ipak ispod Srbije, zbog jednog zlata manje. A rangiranje se vrši prvo na osnovu zlatnih medalja. Hrvatska je osvojila po dva zlata i srebra i tri bronze i našla se na 30. mestu. Ispostavilo se da je okršaj u finalu vaterpola između Srbije i Hrvatske u stvari odlučivao ko će dobiti ovu bitku. I pobedom vaterpolista Srbija je prvi put završila ispred zapadnih komšija, računajući i državnu zajednicu SR Jugoslavija/SCG još od Sidneja 2000.
Od osvajača medalja iz regiona Slovenija je na 34. mestu sa tri medalje, dva zlata i srebrom, kao i ekspedicija Olimpijskog komiteta tzv. Kosova koja se sa dve medalje (srebro i bronza) našla na 73. mestu.
EX-YU TABELA
27. SRBIJA 3 1 1 5
30. Hrvatska 2 2 3 7
34. Slovenija 2 1 0 3
73. OK Kosova 0 1 1 2
* Kolone označavaju: država, zlato, srebro, bronza, ukupno medalja.
A kada pričamo o polupraznoj čaši onda treba istaći da je Srbija ostala iza susednih zemalja Rumunije (devet medalja, tri zlata, četiri srebra, dve bronze, 23. mesto) i Bugarske (sedam medalja, tri zlata, srebro i tri bronze, 26. mesto), koje su joj gledale u leđa na prethodna dva učešća u Tokiju i Riju (Bugarska i u Londonu). Dok je Mađarska standardno bila ispred sa ukupno 19 medalja (šest zlata, sedam srebra i šest bronzi za 14. mesto).
Kompletan spisak medalja pogledajte OVDE.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare