
Selektor Srbije Svetislav Pešić apostrofirao je sistem takmičenja na predstojećim Igrama. Evo kako će on izlgedati.
Kada je inicijalno obavljen žreb grupa za olimpijski turnir u Parizu Srbija je znala tek dva od tri protivnika. Kako su gotovi kvalifikacioni turniri, Orlovi su saznali da će im Portoriko biti preostali rival. Sada se sa sigurnošću može reći da je Srbija odlično prošla na žrebu.
Jer pored prvog favorita turnira SAD u grupi su još dve od tri najlošije rangirane selekcije na FIBA rang listi. Od 12 učesnika Južni Sudan je 12. a Portoriko 10. Svakako je ovo bolja varijanta nego da su se umesto Portorika našli Litvanija ili Italija.
Ali tek sledi teži deo posla, da se taj status favorita maksimalno materijalizuje. A to znači u praksi da se obezbedi što bolja pozicija pred četvrtfinale i što bolja prohodnost kroz kostur do medalje. Za početak, odlična je stvar što već u grupi Orlovi igraju sa Amerikancima, jer to automatski znači da sa njima ne može da se igra već u četvrtfinalu, pošto je uslov da se u toj fazi ne mogu sastati ekipe iz iste grupe.
Kada se završi grupna faza, pravi se mini tabela od osam ekipa koje su obezbedile plasman u četvrtfinale. Na pozicije 1, 2 i 3 naći će se pobednici grupa, na pozicijama 4, 5 i 6 drugoplasirani, a na poslednje dve pozicije 7 i 8 nači če se dve najbolje trećeplasirane ekipe. Rangiranje ekipa iz različitih grupa (npr. drugoplasirane Srbije u jednoj i drugoplasirane Kanade u drugoj grupi) vršiće se na osnovu sledećih parametara. Broj bodova (pobeda), koš-razlika, broj postignutih koševa i na kraju pozicija na FIBA rang listi.
Kada se formira mini tabela, obavlja se žreb za eliminacije. On će se obaviti 3. avgusta, dakle kada se završi grupna faza. Ekipe će biti podeljene u četiri šešira. U šeširu D naći će se ekipe na pozicijama 1 i 2, u šeširu E biće 3 i 4, u šeširu F 5 i 6 i u šeširu G 7 i 8. Izvlače se ekipe iz svakog šešira i koja se ekipa prva izvuče dobija oznaku 1 pored slova šešira. Na primer, Srbija bude druga u Grupi C i ukupno najbolja drugoplasirana. Ona bi završila u šeširu E. Ako bi bila prva izvučena dobila bi oznaku E1, a ako bude druga onda je E2. E1 će u četvrtfinalu igrati sa F1 (prvom izvučenom iz šešira gde su preostale dve drugoplasirane), a E2 u četvrtfinalu ide na F2. Sa druge strane ukrštaju se na taj način šeširi D i G.
U polufinalu pobednik duela D1 – G1 sastaje se sa pobednikom duela E1 – F1. Na drugoj strani kostura pobednik D2 – G2 igra protiv pobednika E2 – F2. Iz ovoga jasno proističe da je mogućnost, da se u grupi razmišlja o biranju protivnika gotovo nepostojeća. Ono što najviše zanima ljubitelje košarke u Srbiji da li Amerikanci mogu da se izbegnu do finala?

Jasno je da se svakako neće sastati u četvrtfinalu. Međutim, pošto će Srbija i SAD gotovo izvesno biti u različitim šeširima (postoji jedan način da se nađu u istom), jedini način da odu na dve različite strane kostura jeste taj da dobiju različite numeričke oznake. Na primer da, ako SAD budu izvučene prve u svom šeširu, da Srbija bude izvučena druga u svom šeširu. I obrnuto. Ipak, postoji mogućnost da se ipak izbegnu Amerikanci i u polufinalu bez obzira na žreb. Ali ta mogućnost podrazumeva mnogo rizika, nešto sramote i ne verujem da bismo voleli da vidimo Srbiju da to radi.
OLIMPIJSKE IGRE
Pešić: Da ne budu svi tekstovi Srbija može da dobije Ameriku
Maja Ognjenović i Dušan Mandić nose zastavu na otvaranju OI
Ukoliko bi Amerikanci osvojili prvo mesto i očekivano našli mesto u šeširu D (dva najbolje ekipe), onda bi Srbija mogla da „gađa“ da bude treća u grupi. Naravno, u tom slučaju morala bi da bude bolja od bar jedne trećeplasirane iz druge dve grupe i onda bi se našla u šeširu G. Samim tim, kako ne može da igra protiv SAD u četvrtfinalu jer su iz iste grupe, to bi automatski morala da bude druga ekipa iz G šešira. A to znači da Srbija automatski odlazi u drugi deo kostura. Ali bi je tamo čekao već u četvrtfinalu drugi član D šešira, a to bi bila pored SAD, najbolja ekipa iz grupne faze.
Postoji još jedna opcija. Da SAD ili Srbija, ko god pobedi i osvoji prvo mesto Grupe A, bude tek treća među prvoplasiranim selekcijama, a da onaj koji je izgubio, bude drugi. Tada bi se obe ekipe našle u istom šeširu, a to je šešir E i automatski bi išli u različite kosture. Tada bi im rivali u četvrtfinalu bile preostale dve drugoplasirane selekcije.
Selektor Pešić jeste bio u pravu da je sistem takav da može glava da zaboli. A možda je Orlovima najpametnije da idu od utakmice do utakmice i svuda na pobedu. To je jedini siguran put ka medalji.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare