Amerikanac Greg Luganis je jedan od najboljih skakača u vodu svih vremena. Sigurno ste čuli bar jednu priču o njemu. I verovatno nije imala veze sa skokovima u vodu.
Luganis je bio višestruki svetski i olimpijski šampion, ali njegova biografija i značaj idu mnogo dalje od savršenih akrobacija.
U Seulu 1988. on je bio prvi na svetskim rang listama i prvi favorit u skokovima sa daske od tri metra. U jednom skoku u kvalifikacijama, kada je pokušavao da se okrene 2,5 puta, momak iz San Dijega se slabo odrazio i udario glavom u dasku.
„Nisam mogao da verujem da sam udario u dasku na najvažnijem takmičenju u životu. Pa, to mi se nije desilo nikada na treningu. Ipak, nije mnogo bolelo, čini mi se da mi je više bila povređena sujeta“, priseća se Luganis događaja iz Južne Koreje.
Bilo kako bilo, doktori su na brzinu ušili Amerikanca, koji je nastavio takmičenje, kvalifikovao se za finale, u kome je, kasnije, pretpostavljate, osvojio zlatnu medalju. Time je postao prvi čovek koji je uspeo da odbrani olimpijsko zlato u skokovima u vodu. Ali, ne samo to. Pored dva zlata, koja je osvajao u Los Anđelesu i Seulu sa daske od 3 metra, osvajao je zlata i sa platforme od 10 metra.
Prethodno je najavio blistavu karijeru u Montrealu 1976. osvojivši srebro na 10 metara kada je imao samo 16 godina. Na Svetskom prvenstvu 1982. postao je prvi skakač koji je dobio desetke od kompletnog žirija. Nađa Komaneči u bazenu. Velika je šteta što su Amerikanci bojkotovali Igre u Moskvi 1980, jer bi onda bez dileme bio najbolji skakač u vodu ikada, ne samo „jedan od najboljih“.
Luganis je rođen 1960. nakon jedne nestašne večeri dva petnaestogodišnjaka samoanskog porekla. Oni su odlučili da ga daju na usvajanje, ali Greg ni tu nije imao sreće. „Upao“ je u porodicu gde majka nije bila tu, a ocu je bila važnije gde će popiti sledeću čašu. Tako je morao sam da traži pravi put i idole. Pritom, imao je i astmu i disleksiju.
Deca umeju da budu surova, pa je Greg bio izolovan i ismevan na svakom koraku. Pronašao je sebe u plesu, akrobacijama i skokovima. Borio se sa svojim strahovima tako što bi se suočio sa njima. Imao je fobiju od zmija, a rešio ju je tako što je kupio bou i svaki dan je hranio dok nije prestao da se plaši. Jedno od retkih svetala na kraju tunela bio je njegov trener i veliki prijatelj Semi Li, kod kojeg se i preselio sa samo 15 godina.
Ipak, jednog straha i virusa nije mogao da se otarasi. Luganis je 1995 objavio da je HIV pozitivan i da je sigurno bilo tako i 1988. za vreme Igara u Seulu i vraćamo se na detalj kada je udario glavom u dasku. Doktor koji ga je zašivao nakon što je udario glavom radio je to golim rukama (preplašen, samo da ne bi skretao pažnju na sebe i Grega) i samo je puka sreća što on nije zaražen, a da ne pričamo o ostalim skakačima, koji su bili u bazenu gde je on pustio krv. Verovatnoća jeste mala, ali je postojala.
„Sa jedne strane, bio sam izuzetno uplašen, u totalnoj panici. Znao sam za krv i sve to. Dobro sam znao da mogu da naškodim nekome. Ali sa druge strane, znao sam da ako otkrijem, nema ništa od takmičenja i verovatno ću ceo život morati da se krijem negde. Doktori su mi rekli da moja infekcija neće ugroziti takmičare, ali niko od nas nije računao na takav incident. Hvala bogu da se sve dobro završilo“, nastavlja Luganis.
Pored navedenih olimpijskih uspeha, Luganis ima pet zlata sa Svetskih prvenstava u skokovima u vodu. U Berlinu 1978 osvojio je zlato na platformi, pa je u Gvajakilu i Madridu ponovio dupli uspeh sa Igara u Los Anđelesu i Seulu. Kada se sve sabere i oduzme, njegova kolekcija sa zvaničnih takmičenja broji tačno 60 medalja. Luganisova elegancija i neverovatna brzina sa kojom je izvodio skokove i premete odvele su ovaj sport na jedan viši i komplikovaniji nivo.
Ali, njegov privatni život nikako nije mogao da ostane po strani. Godine 1985. Luganis je priznao ono o čemu se godinama pričalo – da je homoseksualac. On i Medžik Džonson započeli su težak rat, koji se i dalje vodi u dobrom delu sveta. Kao i Medžik, lečio se kontroverznim eksperimentalnim lekom „EZT“.
Tokom teških trenutaka, tri puta je pokušavao sebi da oduzme život, ali univerzum je imao malo drugačije planove za njega. Jedan od njih je da pomaže drugima da se uklope, iako su možda trougao u svetu kvadrata. Izgleda se niko nikada nije zapitao u čemu je uopšte razlika i zašto kvadrati i trouglovi ne bi živeli zajedno. Zašto ne bi mogli bez problema zajedno na ovom svetu, kada ima dovoljno mesta za sve i kada, iako drugačiji, svi jesmo i možemo da budemo tretirani kao jednaki.
Greg Luganis je napisao dve knjige. Izdao je naslov „Razbijanje površine“ 1997, da bi dve godine kasnije u kooperaciji sa Sikorom Sinom izdao „Za život tvog psa“. Po prvoj knjizi je snimljen film, u kome Mario Lopez igra glavnu ulogu. Pored toga, oprobao se i na velikoj sceni Brodveja, pošto mu je uvek pored skokova u vodu gluma bila najomiljenija stvar. Ima i diplomu iz glume i lepih umetnosti. A, u predstavi u kojoj je glumio, bio je dečak koji umire od side…
Inače, kada je objavio da je HIV pozitivan, svi sponzori osim „Spida“ su raskinuli ugovor sa njim. Priča o Gregu Luganisu će verovatno uvek biti aktuelna kao priča čoveku „koji je probio mnoge površine“ i zbog toga američki skakač u vodu svakako zaslužuje mesto u našoj rubrici „Olimpijski heroji“. A ako stignete, obavezno pogledajte i ESPN-ov dokumentarac o njemu po imenu „Gušći od vode“.
Bonus video
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare