Kup šest nacija: Irska deklasirala Vels u Kardifu

Ragbi 4. feb 202317:07 1 komentar
ragbi reprezentacija Irske
Action Images via Reuters/Paul Childs

Počelo je 129. izdanje Kupa šest nacija. Na samom startu veliki derbi na stadionu Milenijum u Kardifu. Irska je kao gost savladala Vels 34:10.

Mnogo se očekivalo od ovog dvoboja. Pravi keltski derbi, okršaj ekipa koje su u poslednjih 10 godina osvojile najviše titula (Vels četiri, Irska tri), trebalo je da donese najneizvesniju utakmicu u prvom kolu.

Umesto toga, slobodnim rečnikom – gaženje. Irci koji su aktuelni vicešampioni, krenuli su furiozno. Već u drugom minutu Svitmen-Doris postigao je esej, koji je pretvaranjem ispratio Sekston. Da se gosti ne šale pokazali su samo sedam minuta kasnije, kada je Rajan postigao drugi esej, a Sekston povisio na 14:0.

Malu nadu da neće domaćin samo da statira doneo je Den Bigar, kada je u 14. minutu pogodio kaznu i smanjio na 14:3. Međutim, do kraja prvog dela Irska je postigla još 13 poena. Esej je postigao Lou, a Sekston preostalih osam poena (dve kazne i pretvaranje) za velikih 27:3 na poluvremenu. Već tada je bilo jasno da će pobeda otići gostima.

U drugom poluvremenu ipak bolja odbrana Velsa, koji je prvi stigao do eseja. Postigao ga je Vilijams u 46. minutu uz pretvaranje Bigara. Prednost je i dalje bila velika 27:10, a malo su se i Irci više posvetili fazi odbrane. Ipak, negde u mislima bilo im je da postignu i četvrti esej koji bi im doneo bonus poen. I to su uspeli sedam minuta pre kraja. Van der Flajer je bio strelac, a Birn je pretvaranjem postavio konačnih 34:10.

Irska već naredne subote igra veliki derbi protiv šampiona Francuske na svom terenu. Vels istog dana gostuje Škotskoj.