Svetski Kup: Zlato za Mikeca i Kovačevića u Bakuu

SSS

Srpski strelci su nastavili nisku uspeha na velikim takmičenjima u 2022. godini, koja traje od prvih ovosezonskih ISSF Gran pri turnira, održanih u januaru. Reprezentativci Srbije su Svetski kup u Bakuu otvorili sa dve zlatne medalje.

Lazar Kovačević je trijumfovao u prvom finalu turnira u Bakuu, u disciplini vazdušna puška. Tačku na uspešan dan stavio je Damir Mikec, koji je stigao do najsjajnijeg odličja u discplini vazdušni pištolj.

Kovačević je u kvalifikacijama zauzeo prvo mesto, pogodivši 630,6 krugova. U prvoj fazi finala bio je drugi i plasirao se u meč za zlato sa prvoplasiranim Hrvatom Miranom Maričićem. Duel za prvo mesto doneo je izjednačenu borbu, sa nekoliko preokreta. Na kraju je 25-godišnji Kovačević savladao Maričića minimalnom razlikom – 16:14.

SSS

Tako je srpski reprezentativac stigao do prvog zlata u Svetskom kupu u karijeri. Ujedno, trijumf u Bakuu je Kovačevićeva prva pojedinačna medalja na velikim takmičenjima u seniorskoj konkurenciji. Do sada je osvajao odličja  kao član miks para i ekipe Srbije.

Damir Mikec je u kvalifikacijama zauzeo četvrto mesto sa 583 kruga. U prvoj fazi finala uglavnom je bio je na prvom ili drugom mestu. Posle dvadeset hitaca, pred poslednjih pet serija, Mikec je bio na čelu sa solidnom prednošću nad rivalima. Uspeo je da do kraja prve faze zadrži prvo mesto, a drugu poziciju u finišu je izborio mladi Bugarin Kalojan Stamenov, pa je ušao u meč za zlato sa olimpijskim vicešampionom.

SSS

Mikec je u dvoboju za zlato opravdao ulogu favorita. Od početka je vodio. Bugarin je izjednačio samo na startu – 2:2. Potom je Mikec bio precizniji u četiri serije za redom, poveo sa 10:2. Stamenov se nije predavao, ali Damir nije dozvolio Bugarinu da mu ozbiljnije pripreti.

Mikec je slavio sa 17:9 i osvojio treću medalju na velikim takmičenjima u poslednjih osam dana. Pred odlazak u Baku, na ISSF Gran pri turniru u Granadi je stigao do pojedinačnog srebra i do zlata u miksu sa Zoranom Arunović.

Zorana Arunović
OKS

Uz Mikeca i Kovačevića, 29. maja se takmičila i Zorana Arunović, koja je zauzela 22. mesto u disciplini vazdušni pištolj.

Srpski strelci ponovo izlaze na borilište 30. maja. Arunovićeva i Mikec će se nadmetati pištoljem, a u takmičenju puškom učestvuju parovi Andrea Arsović/Lazar Kovačević i Teodora Vukojević/Milenko Sebić.