Kombinacijsko zlato za Brinjone, Šifrin promašila kapiju

Zimski sportovi 6. feb 202315:48 0 komentara
Federika Brinjone
GEPAxpictures/xDanielxGoetzhaber

Italijanska skijašica Federika Brinjone osvojila je zlatno odličje u alpskoj kombinaciji, prvoj disciplini 47. Svetskog prvenstva u alpskom skijanju, čiji su domaćini francuski gradovi Meribel i Kurševel.

Nakon odlične vožnje u superveleslalomu, 32-godišnjakinja iz Milana je bila vodeća sa 96 stotinki prednosti pred prvom favoritkinjom za zlato, Mikaelom Šifrin. Amerikanka, zlatna sa SP iz Kortine pre dve godine, u slalomu je na poslednjem prolazu imala samo osam stotinki zaostatka, ali je onda napravila grešku, „zajahala“ kapiju i ostala bez odličja.

Srebro je pripalo Švajcarkinji Vendi Holdener, dvostrukoj svetskoj prvakinji u ovoj disciplini, koja je nakon superdžija bila tek petnaesta. Holdener je za Brinjone zaostala 1.62 sekunde, a bronzu je uzela Austrijanka Rikarda Haser sa zaostatkom od 2.26 sekundi za pobednicom.

U slalomu nije nastupilo nekoliko skijašica, koje su specijalistkinje za brze discipline, a kombinacijski superdži im je poslužio kao svojevrstan trening. Među njima su bile i drugoplasirana i trećeplasirana nakon superveleslaloma, Švajcarkinja Lara Gut-Behrami i Norvežanka Ragnild Movinkel, kao i Slovenka Ilka Štuhec, Francuskinja Tesa Vorli, te Italijanka Sofija Gođa.

Mikaela Šifrin

Federika Brinjone je u ponedeljak stigla i do svoje prve svetske titule, pošto je još davne 2011. godine osvojila srebro u veleslalomu, u Garmišpartenkirhenu. Olimpijska vicešampionka u istoj disciplini iz Pekinga, stigla je tako do svog prvog zlata na najvećim takmičenjima, iako je u karijeri osvojila i najveći Kristalni globus (2020), namenjen pobedniku Svetskog kupa, uz 21 pobedu na trkama „snežnog cirkusa“.

Najbolja skijašica Bosne i Hercegovine, 23-godišnja Elvedina Muzaferija zauzela je 15. mesto sa nešto više od sedam i po sekundi zaostatka.