Heroj dana: Kralj Olimpijskih igara u Pekingu

Heroji ZOI 18. feb 202215:30 > 15:45 1 komentar
Lars Baron, Getty Images

Veliki šampioni nemaju skromne ciljeve. Potvrdio je to i Johanes Tingnes Be izjavom da želi da postane 'kralj Olimpijskih igara'. U Pekingu je u tome i uspeo - osvojio je četiri zlatne medalje i doneo Norveškoj rekordno 15. najsjajnije odličje. Zato je dobio i titulu 'heroja dana'.

„Želim da postanem kralj Olimpijskih igara“. Tim rečima je 28-godišnjak najavio šta će sve uraditi u Pekingu ove zime.

U petak je osvojio zlatnu medalju u trci masovnog starta na 15 kilometara. Time je stigao do svog četvrtog najsjajnijeg odličja u Pekingu, a petog u karijeri.

Povezane vesti

Postao je prvi bijatlonac koji je osvojio četiri zlatne medalje na jednim Igrama, posle svog sunarodnika Olea Bjerndalena, koji je to učinio u Solt Lejk Sitiju 2002.

„Takmičenje je prošlo bolje nego što sam očekivao. Sada mogu da se opustim. Osećam se dobro. Želeo sam zlato u štafeti i pojedinačno, tako da sam oduševljen“, rekao je Be.

Be je u Pekingu učestvovao u šest trka – pored četiri zlata, osvojio je bronzu u trci na 20 kilometara individualno, dok je u poteri na 12.5 kilometara bio peti.

„Videli smo neke lude, lude trke. I ljudi koji obično ne gledaju zimske sportove i Zimske olimpijske igre, gledali su ova takmičenja. Mislim da je biatlon dobio nove fanove“.

Trijumfom u petak, 28-godišnjak je doneo Norveškoj rekordno 15. zlato na jednim Igrama.

„Razmišljao sam o tome tokom poslednjeg kruga, kako bi bilo kul doneti svojoj zemlji 15. zlato“, priznao je Be i dodao:

„Ovo je dan za pamćenje, mada ćemo verovatno osvojiti još jednu medalju ovog vikenda“.

Čak šest zlatnih medalja Norvežani su osvojili u biatlonu, četiri u skijaškom trčanju, dva u nordijskoj kombinaciji, te po jedno u brzom klizanju, skijaškim skokovima, te slobodnom skijanju.