SP: Veliki preokret Norveške za zlatnu medalju

Rukomet 19. dec 202119:01 > 19:16 0 komentara
Maja Hitij/Getty Images

Rukometašice Norveške napravile su veliki preokret od 10:16, stigle su do 29:22 (12:16) protiv Francuske i do titule prvaka sveta, pa sada mogu da se pohvale da su šamponke sveta i Evrope. Pored toga, Norveška ima i bronzanu medalju sa Olimpijskih igara u Japanu.

Najefikasnije u sastavu Norveške, bile su Heni Reistad sa sedam, Nora Merk i Kari Bretset sa pet, odnosno Stine Oftedal i Malin One sa po tri gola. Kod Francuske, bolje od ostalih, bile su Alison Pino sa četiri, Pauleta Fopa i Nze Minko sa po tri gola.

Francuska koje je ne tako davno osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju, sjajno je odigrala prvo poluvreme u finalu Svetskog prvenstva. Francuskinje su odbranu odigrale na vrhunskom nivou. Nametnuli su ritam igre koji im odgovara, sprečili su i zaustavile tranziciju, strpljivo lomile otpor izuzetno kvalitetne selekcije Norveške, koja je aktuelni šampion Evrope. U završnici prvog poluvremena Francuska je vodila sa 16:10, na kraju sa 16:12.

Raspoložene za igru u napadu, bile su Alison Pino sa četiri, odnosno Pauleta Fopa, Nze Minko i Lusi Granijer sa po dva gola. Kod Norveške, bolje od ostalih, bile su Kari Brastet i Malin One sa po tri, odnosno Veronika Kristijansen sa dva gola.

U nastavku meča, usledio je žestok odgovor Norveške, koja je za desetak minuta igre uspela da povede sa 22:19. Dilema je bila, da li Francuka ima snage da zaustavi veliki nalet Norvežanki koje su bukvalno letele po terenu, kako u odbrani, tako i u napadu.

Pokazalo se da nema. Norveška je na deset minuta pre kraja pobegla na 26:20, a zatim mirno privela utakmicu kraju. Treba naglasiti da je Norveška uspela čitavih 11 minuta od odbrani svoju mrežu, u duelu sa aktuelnim olimpijskim šampionom.

Selekcija Danske, osvojila je bronzanu medalju jer je posle bolje igre tokom većeg dela meča slavila protiv Španije sa 35:28 (13:10).