EP: Norveška skinula Francusku sa trona

Rukomet 20. dec 202019:46 > 20:47 0 komentara
rukometašice Norveške
REUTERS/Bo Amstrup

Rukometašice Norveške pobedile su Francusku sa 22:20 (14:10), osvojile su titulu prvaka Evrope koja je bila u vlasništvu Francuskinja. To je osmi put da su Norvežanke prvakinje Starog kontinenta.

Prevagu na tasu Norvežanki, koja će uz Rumuniju i Tajland biti rivali Crne Gore u kvalifikacijama za Olimpijske igre, donele su Nora Merk,Veronika Kristijansen i Stine Skogrand sa po četiri, odnosno Stine Ofendal i Kamila Harem sa po tri gola.

Kod Francuske, najefikasnije su bile Pauleta Fopa sa pet, odnosno Laura Flipes, Kaladiautu Nikate i Deuna Zadi sa po tri gola.

Povezane vesti

Norveška je odlično počela veliko finale. Odbrana je bila granitna, laki golovi su se nizali kao na traci, a rukometašice Norveške su uspešno nalazile rešenja i u pozicionoj igri, pa su vodile sa 11:6, 12:7, 13:8… Na poluvremenu, na semaforu je pisalo 14:10 za Norvešku i delovalo je na osnovu viđenog do tog trenutka, da će uslediti promena na tronu.

Međutim, Francuska se nije složila sa takvim epilogom. Uspela je da podigne nivo igre u oba pravca, pa je na tri minuta pre kraja, posle gola Deune Zadi povela sa 19:18.

U tom momentu bilo je jasno da sledi velika borba, rat nerava. Nora Merk je pogodila za 21:20, usledila je odlična odbrana Norvežanki, a zatim gol u režiji Isaksen Solberg za 22:20. Francuskoj je trebalo čudo da za nešto više od 60 sekundi stigne do produžetaka.

Čuda u sportu se dešavaju, ali ne i ovoga puta. Usledile su po dve greške na obe strane, a ono što je bilo dobro za Norvešku je činjenica da se vreme polako, ali sigurno isticalo. Na kraju, promene rezultata nije bilo, a Norveška je u poslednjoj sekundi promašila sedmerac.

Bronzanu medalju je osvojila selekcija Hrvatske koja je posle odlične partije pobedila Dansku sa 25:19.