
Intonira se himna Bože pravde. U glas je peva 13 devojaka ispred kojih postojano stoji selektor. Srpska trobojka uzdiže se visoko. Momenat koji je obeležio ne godinu za nama, već istoriju.
Čudesno je kada neko ostvari snove koje ste za njih sanjali. Neobično lepo.
Odbojkašice su šamionke sveta. Izabranice Zorana Terzića posle olimpijskog srebra i evropskog zlata, pokorile su i planetu.
Ne postoji utisak koji može da se poredi s tim. Ipak, bilo je još momenata koji su obeležili odbojkašku godinu za nama.
Ovo je Top 10. Ukratko.
1. Odbojkašice su prvakinje sveta
Japan. Sa druge strane mreže motivisana Italija. Na istom mestu, protiv istog rivala, Srbiju predvodi isti čovek. Za organizaciju igre zadužena je jedna jedina. Samo 12 godina otkako su se na Svetskom prvenstvu skrenule pažnju na sebe, pobedivši Italiju u borbi za bronzu, odbojkašice Srbije savladale su Azurine u finalu planetarnog šampiona.
Srbija je postala prvak sveta. Istorijsko zlato osvojile su izabranice Zorana Terzića, predvođene kapitenom Majom Ognjenović.
U finalu su se drugi put na turniru sastale sa Italijom. Znalo se da im pravilo da se isti rival ne pobeđuje dva puta na jednom takmičenju neće značiti ništa. Znalo se i da srebrom neće biti zadovoljne. Pričalo se da će pobeda biti ubedljiva, neki mnogo iskusniji su već licitirali rezultat.
Borba za titulu donela je pak nešto drugo. Mladi italijanski tim krenuo je na sve ili ništa, pa je u dva navrata vodio u setovima. Imale su pulenke Davidea Macantije prednost i na promeni strana u taj-brejku.

Ali, nije to ništa značilo. Šampionski karakter gradile su Srpkinje godinama. Pokazale su u tim momentima da su najkompaktniji, najbolje pripremljeni tim, da imaju energiju potrbnu da se postane šampion.
Posle nekoliko odličnih odbrana Bianke Buše, koja je u odsustvu povređene Bojane Milenković, postala heroina srpskog tima, te napada Tijane Bošković, usledila je euforija. Istorija je ispisana. Ostvarene su želje svih devojaka i stručnog štaba, ispunjeni snovi generacija koje su nosile nacionalni dres pre ove.
A srećan kraj dao se naslutiti već na početku turnira. U prvoj fazi nije izgubljen niti jedan set. I veliki Brazil savladan je maksimalnim rezultatom. Brzo je potom obezbeđen i fajnl-siks pa za brigu nisu bili ni porazi od Japana i Holandije. Tek, kad je bilo najbitnije, Srpkinje su ponovo bile najbolje. Pobeđeni su Japan i Italija, a onda u polufinalu Holandija.
Bila je to medalja koja se spremala mesecima, čitavih pola godine, od prvog okupljanja reprezentacije, preko Lige nacija, odlaska na Pale, pa u Japan.
I dok se čeka još to olimpijsko zlato, Srpkinje će se s ponosom zvati svetskim i evropskim šampionkama.

2. Veliki dani male Tijane
Velike dane živi „mala“ Tijana Bošković. Srpska reprezentativka je samo minule sezone osvojila šest individualnih priznanja. Proglašena je najkorisnijim igračem (MVP) Svetskog prvenstva u japanu, najbolji je korektor planetarnog šampionata za klubove, zvanje MVP dobila je i u Kupu CEV, a zbog svega postignutog CEV ju je proglasio i najboljom odbojkašicom Evrope.
Olimpijski komitet ju je izabrao najboljom sportistkinjom Srbije, a priznanje je dobila i od matičnog Odbojkaškog saveza.
„Srećna sam što sam deo istorijskog uspeha. Ova nagrada ne pripada samo meni, već celom kolektivu. Zajedno smo radili na ovome„, skromno je prokomentarisala Tijana na novogodišnjem koktelu Saveza. Pušta da dela govore više od reči.
Nikad nije suviše rano da budete najbolji u onom što radite. Tijani je tek 21 godina.
O razvojnom putu mlađane Boškovićeve, čitaćete narednih dana.

3. Šampionka Milena Rašić
Nema na planeti odbojkašice koja može da se pohvali uspesima kao Milena Rašić. Srednji bloker srpske reprezentacije i turskog Vakifbanka u ovom trenutku je vlasnik četiri velike šampionske titule. Sa nacionalnim timom i klubom Rašićeva je aktuelni svetski i evropski šampion. Uz to je i prvak Turske.
Samo ove godine, u roku od dva meseca, dva puta se popela na svetski tron.
„Ipak je uspeh sa reprezentacijom neuporedivo bolji. Igraš za svoju zemlju, slušaš svoju himnu… To ni sa čim ne može da se poredi“, kazala je Milena posle odbranjene titule na SP za klubove u Kini.
I kao da je malo sve do sada nabrojano, Rašićeva je i zvanično najbolji srednji bloker oba svetska prvenstva odigrana ove godine. U idealnoj postavi našla se i po završetku Lige šampiona. Naravno, i tu je trijumfovao Vakif.

4. Zoran Terzić – zvanično najbolji
Punih 17 godina Zoran Terzić je selektor ženske odbojkaške reprezentacije Srbije. Sa njim na klupi plave dame od autsajdera postale su favoriti na najvećim takmičenjima.
Iskusni stručnjak prethodne sezone osvojio je i titulu u Rusiji sa moskovskim Dinamom, da bi tokom leta prešao u turski Fenerbahče.
Pored toga što vodi najbolju selekciju sveta, Terzić je dočekao da bude proglašen i najboljim trenerom Evrope od strane CEV. Istu titulu dodelili su mu Olimpijski komitet i Odbojkaški savez Srbije.
„Zahvalio bih svima koji su pomogli da dobijem ovu nagradu, pre svega mom stručnom štabu i mojim damama zbog kojih se osećam posebno svih ovih dana„, kazao je zvanično najbolji trener Evrope.
Za 17 godina selektorovanja, Terzić je sa reprezentacijom Srbije osvojio 16 medalja na svim najvećim takmičenjima. Pored svetske titule, izdvajaju se još dva evropska zlata i srebro sa Olimpijskih igara.

5. Odbojkaši prvi do postolja
Srbija je jedina zemlja na svetu koja je igrala polufinala Svetskog prvenstva i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Legendarni Nikola Grbić prvi put je kao selektor učestvovao na planetarnom šampionatu. Osam godina otkako se na jednom oprostio od nacionalno dresa.
Očekivalo se da će Orlovi stići do treće faze, a oni su otišli i korak dalje. Igrali su polufinale. Na putu do mečeva za medalje pobedili su Rusiju, Francusku, Italiju… Bili su to dugo čekani trijumfi ostvareni na fantastičan način. Dočekala je Srbija vrhunske partije Atanasijevića u nacionalnom dresu, prijem je bio stabilan, a igra momaka u plavom lavovska.
U meču protiv Francuske popularni Bata je sa 38 poena ponovio najbolji poenterski učinak svetskih prvenstava, koliko je osvojio Portorikanac Ektor Soto 2006.
Zadivili su potom Orlovi partijom protiv Italije u Torinu. Do kolena su potukli rivala i obezbedili polufinale. Prvo na planetarnom šampionatu od 2010. Gle čuda, takođe u Italiji.
Do kraja prvenstva nanizana su tri poraza. Poljska je slavila u poslednjem meču treće faze, Brazil je bio bolji u polufinalu, a Sjedinjene Države u meču za bronzu. Jedine selekcije od kojih su Grbićevi izabranici poraženi, našle su se ispred i generalnom plasmanu. Titulu šampiona zasluženo su odbranili Poljaci.

6. Uroš Kovačević i Srećko Lisinac na krovu sveta
Samo dva meseca od prvenstva u Italiji i Bugarskog, dva Srbina popela su se na svetski tron. U dresu italijanskog Trentina.
Uroš Kovačević i Srećko Lisinac postali su prvi srpski odbojkaši koji za sebe mogu reći da su najbolji na svetu. Kovačević je izabran i u idealnu postavu planetarnog šampionata, kao najbolji na poziciji primača servisa. Bila je to i prva individualna nagrada koju je 25-godišnjak dobio u seniorskoj konkurenciji na takmičenjima koja organizuje FIVB ili CEV.
U finalu je Trentino savladao Lube, koji kao kapiten predvodi Dragan Stanković. Klub iz Maćerate se izgleda pretplatio na vicešampionske titule.
Utiske i Lisinca i Kovačevića moći ćete da čitate narednih dana na Sport Klubu.

7. Grbić menja saradnike
Nikola Grbić odlučio je da napravi veliku promenu u reprezentaciji na isteku 2018. godine. Selektor Srbije otpustio je četvoricu saradnika iz stručnog štaba. Na saradnji se zahvalio trenerima Nedžadu Osmankaču i Dušku Nikoliću, kondicionom treneru Aleksandru Petroviću i statističaru Saši Joksimoviću.
„Odluka je bila veoma teška, pogotovo zbog činjenice da su svi članovi stručnog štaba dali svoj puni doprinos rezultatima ostvarenim od 2016. do danas. Ovo nije nikakva kazna, već pokušaj da damo priliku novim ljudima, sa novom energijom„, izjavio je Grbić.
Selektor je dodao da će najkasnije do kraja januara imenovati novi saradnike, a šapuće se da je reč o trenerima iz domaćeg prvenstva.
8. Prevlast u Evropi
Potvrda da je ženska odbojkaška reprezentacija najbolja na svetu stigla je i sa novom FIVB rang listom. Prvi put u istoriji selekcija Zorana Terzića našla se na njenom čelu. Plave dame suvereno drže vrh i CEV liste.
S druge strane, odbojkaši su na 10. poziciji na svetu, a zajedno sa odbojkašicama vladaju Evropom, pošto na CEV listi dele prvo mesto sa šampionima Starog kontinenta, Rusima.

9. Vizura i Vojvodina odbranili tron
Odbojkašice Vizure osvojile su petu uzastopnu titulu u domaćem prvenstvu. Ajkulice su u velikom finalu bez većih problema savladale Crvenu zvezdu.
U nacionalno Kupu prvi trofej u istoriji kluba osvojio je lajkovački Železničar. U finalu je ponovo pala Zvezda.
U muškoj konkurenciji tron je odbranila Vojvodina. Novosađani su do 15. titule u istoriji došli pobedivši Novi Pazar.
Vicešampion je morao da se zadovolji peharom iz Kupa, koji je osvojio savladavši Crvenu zvezdu.

10. Istorijski momenti na SK
Sport klub je ekskluzivno prenosio utakmice Lige nacija u muškoj i ženskoj konkurenciji, a tako će biti do 2021. godine.
Na našim kanalima mogli ste da gledate sve mečeve svetskih prvenstava i za odbojkašice i odbojkaše, a potom i planetarne šampionate klubova.
Sledeće godine uz Ligu nacija, Spor Klub će prenositi i Svetski kup u obe konkurencije.
Naravno, uz već postojeće Ligu šampiona i najjaču ligu u Evropi – italijansku.
Pomeraju granice srpski reprezentativci, a pomera ih i SK.