
“Τσιτσιπάς σ'αγαπώ“, u prevodu “Cicipase, volimo te“. Melburn je plav. Još jedan as. Hajde, Stefanose. Pesma i povici nisu prestajali, oko 200 grčkih navijača stvorilo je fudbalsku atmosferu na meču Stefanosa Cicipasa i Viktora Troickog.
Teren broj 3, spolja iscrtan grafitima i iznutra intiman i akustičan, bio je idealno tle za glasne Grke i za veliki broj onih koji njihov šou nisu želeli da propuste (sve vreme su na ulazima bili redovi). Stefanos je dete tenisa, pomalo povučen i sklon kontemplaciji, tako da grčke kolege nisu sigurne koliko mu ta vrsta podrške prija iako u izjavama govori sve “prave stvari“.
A na terenu je Viktor odmah ispustio gem na svoj servis, želeo je da sledi napadački stil igre, ali njegove avanture na mreži uglavnom su se završavale neuspesima. Ipak, u drugom setu je pustio ruku na bekhendu, tim udarcem napravio je tri vinera i izmamio poneki uzdah u publici u gemu u kojem je napravio brejk. “Hajde sokole, hajde“, vikao je dekica sa srpskom zastavom dok je Troicki spasavao brojne brejk lopte i budio nervozu kod Grka koji je ubrzo besno slomio reket iznerviran propuštenim šansama. “Svaka ti takva bila“, dodao je neko od srpskih navijača posle asa.
“Šta radiššššš“, nervirao se simultano Grk za kojeg mi je koleginica Viki rekla da je “tipični Grk koji živi u Australiji“. Verujem da je mislila na to što mu je telefon pet puta zvonio u toku meča. Razvili su Cicipasovi zemljaci transparent na kojem je pisalo “Stefanos Veliki“, a Troicki je uspeo da izjednači u setovima.
Tokom meča Cicipas – Troicki grčki navijači pevaju “Srbi, Grci, pravoslavna braća”. #AusOpen
Video: @Dr_Banika pic.twitter.com/MlzdXe1Bgo
— Saša Ozmo (@ozmo_sasa) January 16, 2019
Ubacio je crva Stefanosu u glavu, generalno se čini da je Grk pod teretom očekivanja nervozniji na terenu u poslednje vreme, ali nedostatak sličnih mečeva uticao je na to da Viktor jednostavno ne može dodatno da pojača. Forhend mu je oduvek bio slabost, i sada ga je skupo koštao, ali ono što nije svojstveno najboljoj verziji Troickog jeste da kasni pola koraka ili korak. Sada se i to događalo, ali je zahvaljujući velikom srcu Viktor ostajao u meču – čak je pri vođstvu 5:4 i 15-30 imao aktivan poen koji bi mu doneo dve vezane set lopte za izjednačenje na 2-2, ali je Cicipas briljantnim lobom spasao kožu i ubrzo došao do konačnog trijumfa (6:3, 2:6, 6:3, 7:5).
Posle povika “Srbi, Grci, pravoslavna braća“ i “Kosovo je srce Srbije“, Viktor Troicki ispraćen je sa terena i skandiranjem. Lepo od Grka, kaže.
“Sjajni su Grci u Melburnu oduvek, još otkad je Markos Bagdatis igrao dobro ovde. Čuo sam ih sve vreme – i ‘Kosovo je Srbija’ i ‘Srbi, Grci, pravoslavna braća’. Mnoge pesme sam prepoznavao jer su navijačke. Lepo je bilo, fer i korektno su navijali. Protiv toga nikad nemam ništa protiv, meni je drago da je takva atmosfera na tenisu, naravno da su bili uz svog sunarodnika“.
U istom stilu Grci su nastavili u meču koji je sledio i ponovo su se radovali, ovoga puta trijumfu Marije Sakari, a njihova razdraganost i posvećnost osvojili su srca novinara i ostalih posetilaca. Treba li tenisu više takvog ambijenta?
“Interesantno je, što da ne? Kažem, uvek su na vreme stali kad su igrači spremni za poen, ne vređaju nikoga, mirni su tokom poena, naravno da ne smetaju. Meni je krivo što naših nije bilo baš mnogo – u stvari, jeste ih bilo, ali su nekako bili raštrkani, ne na jednom mestu kao nekih od prethodnih godina“, dodaje Troicki, koji je direktno sa terena došao pred novinare u pokušaju da stigne na let u 19.20. Nadam se da si stigao, Viktore.
Greek fans were great today. In my opinion, tennis needs more of this kind of atmosphere. Well done ? #AusOpen
Video: @Dr_Banika pic.twitter.com/tq3lRdw0vO
— Saša Ozmo (@ozmo_sasa) January 16, 2019
Pisao sam vam često da su prvi dani Slemova kocka u smislu odabira mečeva – osećaj i sreća dva su presudna faktora. Dok sam završavao jedan intervju koji ćete čitati u toku dana, vagao sam gde da odem. Na kraju sam odlučio – pogledaću na ekranu prvi set Federera i Evansa, pa ako Britanac iznenadi, odoh na Rod Lejver. Ako ne, Anderson ili Čilić.
Baš se mučio Federer, pouzdan znak za to jeste kada se glasno bodri u sudaru s autsajderom, a sada je vrlo često davao glasa od sebe. Neverovatno, ali prvih šest poena u taj brejku bili su mini brejkovi, da bi zatim Evans poveo sa 5-3. Do tada je igrao istovremeno hrabro i taktički zrelo, što je delikatan balans, ali izgubio je glavu kako je vođstvo bilo bliže i od 5-4 je dva puta loše izašao na mrežu i ubrzo je izgubio prvi set.
Taman kad zaželeh da napustim medijsku sobu, pored mene se stvorila koleginica Kivako iz Japana. Njena televizija radi prenose Australijan opena i zanimalo je kako se pravilno izgovara ime Anastasije Potapove. Pustio sam u pogon ono malo ruskog što sam naučio za devet godina učenja u osnovnoj i srednjoj školi, ali sam joj i dao broj kolege Maksima za svaki slučaj. Fascinantni su Japanci, pogotovo kada ih uporediš sa Britancima koji svačije ime izgovaraju kao da je rođen u Londonu.

Video sam da postoji rizik da Kevin Anderson izgubi, ali me je nešto vuklo ka Melburn Areni i meču Čilića i Mekdonalda. Ne nešto, hteo sam da vidim kako se Marin kreće zbog skorašnjih problema sa kolenom, ali i da vidim malog Makenzija koji me pomalo podseća na Janka Tipsarevića – moram još da ga gledam kako bih bio siguran, ali rešio sam da svoju hipotezu proverim sa Marinom.
„Malo ima sličnosti po stilu igre, ali mislim da Janko ima ubojitiji servis i da je mentalno na znatno višem nivou od Mekdonalda“, kaže Čilić.
Ozbiljan NBA fan na #AusOpen. pic.twitter.com/VBtQR4o9i9
— Saša Ozmo (@ozmo_sasa) January 16, 2019
Na putu do Melburn Arene videh Tomasa Johansona kako nosi rekete na španovanja, kao i Aleksa de Minora koji se srdačno pozdravio sa jednim prijateljem. Ako vam popularni “Demon“ deluje sitno na ekranu, uopšte ne grešite. Za tih deset minuta hoda spazio sam i trojicu različitih ljudi u dresovima Bena Simonsa (jedan zagriženi NBA fan na tribinama na terenu 3 nosio je dres Karlosa Buzera?!), a na trećem po veličini stadionu Marin je vodio sa 2-1 u setovima. Jedan teniser nedavno mi je rekao da tri meseca nema telefon i da mu je mozgu mnogo lakše, ali “drndanje“ telefona neminovnost je u novinarskom poslu, pogotovo na Slemovima gde treba pratiti milion stvari odjednom.
Ali zadao sam sebi zadatak – odgledaj ovaj set bez gledanja u telefon, neće propasti svet. Svet nije propao, ali ja jesam izvadio telefon, doduše samo kada je Mekdonald zatražio pomoć lekara zbog žuljeva pri rezultatu 3:2. Nije Čila blistao, ali jeste pobedio u meču koji je realno trebalo i ranije da dobije, pa je tako uslišio želju dvadesetak Hrvata u uglu stadiona koji su pevali “hoćemo pobedu“.

Čilić je stisnuo pesnicu, a ja polako napuštao stadion i probijao se kroz masu ne bih li osetio kakva atmosfera vlada. Standardno – pivce i vince, klopa, tenis na ekranima, smeh, rasprave o tenisu. Taman sam se malo prepustio, reko’ da sednem na travu deset minuta kada videh jedan od ekrana na kojem su Federer i Evans ulazili u novi taj brejk – još jedna moja majstorska procena kada sam posle prvog seta rekao da je gotovo. Dana je ponovo mreža skupo koštala, ovoga puta gubitak prvog poena od kojeg se nije oporavio do kraja taj brejka.
https://youtube.com/watch?v=m-pHKlzS7A8
“Sad je gotov stvarno“, setio sam se legendarne replike iz Ko to tamo peva i nasmejao sam se za sebe, pa me je stariji par pogledao kao ludaka. Dok sam se probijao nazad ka presu da čekam konferencije Čile i Done Vekić (koja je kasnije izgubila od 240. na svetu Kimberli Birel), jedan tip na bini sa gitarom je pevao obradu Eminemove “Lose Yourself“ u stilu rok balade. I sad, možete da mi verujete ili ne morate, crtica koju sam dole napisao nastala je pre tog događaja. Dvaput Eminem u jednom danu, svašta…
Na užini za novinare uživao sam u taj brejku trećeg seta između Tejlora Frica i Gaela Monfisa, posebno u poslednjem poenu koji je Fric dobio u neverovatno dugoj i zahtevnoj razmeni (posle je dobio i meč), ali zato nisam stigao uživo da pogledam ni sekund meča u kojem je Kevin Anderson eliminisan. Video sam samo nespretno slavlje Frensisa Tijafoa, ali koga briga za to posle najvećeg trijumfa u karijeri. Prvo je ljubio svoj biceps, urlao “come on“, a onda mu se lančić zapetljao u majicu:
Frances Tiafoe’s necklace did him dirty again, always gotta show out? pic.twitter.com/7vZZFgFbLO
— TroubleFault (@troublefault) January 16, 2019
Utom je došla Dona i “tužna, ljuta, razočarana“ prve su tri reči koje su joj sišle s usana. Logično, nije bila naročito raspoložena, naprotiv, odgovori su uglavnom bili vrlo kratki i brzo smo završili. Šteta, propustila je lepu priliku.
Već se treći dan približava kraju, a nisam kročio na dva najveća stadiona – Rod Lejver Arenu i Margaret Kort Arenu. Da nešto još završim, pa ću da pokušam to da ispravim, a vas ostavljam uz…
Crtice iz Melburna

– Jedan rumunski kolega “prošvercovao se” na srpsku konferenciju i pitao je Novaka hoće li sin Stefan biti bolji od njega. “Stefan je već bolji od mene u mnogim stvarima, hvala Bogu. Igra tenis s vremena na vreme, a hoće li ga igrati profesionalno, to ne znam. Apsolutno je na njemu taj izbor, šta će i kako će u životu, a ja sam tu oslonac, podrška, roditelj, to je moja uloga. Ali voli forhend, neće da igra bekhend nešto – verovatno se rodio s bekhendom, pa mu nije interesantno”, smeje se Novak.
– “You only get one shot, do not miss your chance to blow“, kaže Eminem u onom davnom hitu, a momak koji je bacao novčić u utorak na meču Nišikorija i Majžaka baš živi u skladu sa time. Barem nakratko je ukrao šou, evo i kako:
…did not expect that ?#AusOpen pic.twitter.com/lse1gXZEDe
— #AusOpen (@AustralianOpen) January 15, 2019
– Novinari su primetili da Denisa Šapovalova nema na Tviteru. Zašto? “Stvarno ga nisam izbrisao, imam nekih problema sa datumom rođenja, ne veruju mi kada sam rođen itd. Pokušavam da vidim šta je problem, neće da me puste nazad. Molim te, Tvitere, pusti me da se vratim!“, nasmejao se harizmatični Kanađanin pre nego što je ipak dodao da mu je malo i prijalo. A onda je još dodao da bi u svakom slučaju hteo nazad na Tviter. Navlaka su te društvene mreže, znate i sami.
– Simona Halep je nešto kasnije nego obično došla u Australiju, a kaže da joj je to prijalo. “Provela sam mnogo vremena kod kuće, to mi je bilo potrebno i uživala sam u tome. Provodila sam vreme sa bližnjima, malo izlazila. Vodila sam normalan život dva meseca, što je prava stvar“, rekla je Rumunka.
– “Šta je toliko posebno u vezi sa Dmitrijem Tursunovom“, pitali su Arinu Sabalenku da prokomentariše svog trenera. Nasmejala se uz spreman odgovor: “Jednako je lud kao ja“.
– U toku dana čeka vas intervju sa Matsom Vilanderom, još jedan intervju i osvrt na rivalstvo Novaka Đokovića i Žo-Vilfreda Conge pred njihov okršaj u drugom kolu.
Pozdrav iz Melburna,
Saša (@ozmo_sasa)