
Počelo je sa 67 minuta Svitoline i Kuzmove. Obećavajuće. Onda su Raonić i Vavrinka igrali četiri sata i sedam minuta, a moglo je i gore jer je završeno u četiri seta.
Potom je Simona Halep “kilavila“ sa Sofijom Kenin i već tada je bilo jasno da Novak Đoković i Žo-Vilfred Conga neće u uobičajeno vreme za sport izaći na teren.
Srećom, Serena je brzo završila posao sa Bušar, pa su Novak i Žo prvu loptu udarili u 22:37. Moglo je i gore.
“Ovo je tvoje veče, Vili“, viknuo je neko sa gornjeg prstena. Nije se smirivao, očigledno se popilo malo. “Imaš ovo, Vili!“, “tvoj je, Vili“. Prvo je bio simpatičan, ali kao smešna fora koja se prečesto rabi, brzo je dosadio ljudima – i igračima i navijačima. “Umukni, idiote“, uzvratio je neko sa drugog kraja stadiona, a naišao je i na Đokovićevo odbravanje – podignut palac u tom smeru i klimanje glavom.
Po konačnom rezultatu (6:3, 7:5, 6:4) reklo bi se da je Novak ostvario rutinsku pobedu – iako drame nije bilo, to jeste bio sasvim pristojan rani test za Đokovićeve udarce i za Đokovićeve nerve.
„Dobro sam servirao i to me je izvadilo u nekim ključnim trenucima, kao i to što sam uspevao da ukrotim njegov prvi servis. Sa osnovne linije sam imao oscilacije, forhend bolji od bekhenda, ali drago mi je što sam veliki izazov prebrodio u tri seta“, rekao je Novak.

Sredinom prvog seta videli smo tri brejka u nizu, Conga tada još kao da je bio malo usporen, pa je Novak brzo ispravio kiks kada je dozvolio Francuzu ribrejk. Gledao je tada često ka svojoj loži, moglo je da se zakomplikuje, ali nije.
Congin bekhend oduvek je bio njegova slabost, ali u drugom setu je počeo da podiže nivo igre i da se češće izvlači na forhend. Ipak, u ključnim momentima, tj. na brejk loptama sa kojima se suočavao, Đoković je po pravilu precizno servirao, a naročito je dobro funkcionisao njegov karakteristični agresivni drugi servis u T liniju.
Bilo je očigledno da je Francuz neko vreme bio van terena i da je prošao izvestan period od poslednjeg meča tog profila – u suprotnom, barem jednom u toku meča uspeo bi da uhvati nalet duži od pet-deset minuta. A sada bi svaki njegov talas energije brzo splasnuo, inače bi verovatno na bolji način iskoristio nekoliko Novakovih padova koncentracije.
Ovako, Đoković je zahvaljujući vrhunskim riternima napravio brejk za 4:3 u drugom setu, da bi ga na 5:4 ispustio izgubivši gem “sa nulom“. U smislu dekoncentracije posebno su upečatljiva bila prva dva poena – Novak, poznat po savršenom tajmingu, na prvoj lopti je bio predaleko, a na drugoj preblizu lopti. Nije gubio staloženost, već je riternima nastavio da pritiska suparnika – kombinacije Đokovićeve fantastične defanzive i Conginih olakih grešaka donosi Novaku novi brejk, ubrzo i set.
"I've been coming to Australia for the last 15 years… so hopefully I'll be coming for 50 more."
We'll still have you when you're 81 @DjokerNole ?#AusOpen pic.twitter.com/2dPYmg7VVB
— #AusOpen (@AustralianOpen) January 17, 2019
Tada je već moglo u potpunosti da se odahne, pa i da se nasmejemo kuršlusu koji se simultano događao u Melburnu. Zverev i Šardi ušli su u peti set, a Mugurusa i Konta čekale su kraj tog meča da izađu na teren. Doneta je odluka da ih prebace na teren broj 3, ali se odustalo jer nije ostalo dovoljno osoblja u Melburn parku koji bi brzo sa terena očistili izmet galebova. Bizarno.
Samo se čekalo kada će Đoković napraviti brejk i u trećem setu, a to se dogodilo zahvaljujući fleksibilnosti i udarcima iz punog “streča“ – vraćao je teške lopte i ostavljao Congu bez nove municije. Na kraju, posle samo 124 minuta, Đoković je nasmejan davao intervju pred i dalje skoro punom Rod Lejver Arenom – e, u tom smislu su Australijanci znatno ispred Amerikanaca jer je stadion Artur Eš prošle godine bio poluprazan za najbolji meč turnira između Nadala i Tima.
Iskustvo je za neke situacije stvarno neprocenjivo – u ranijoj fazi karijere kada su mu se događali kasni počeci, Novak je znao da se iznervira i da zakomplikuje meč u želji da ga što pre završi. Sada, osim nekoliko nervoznih pogleda ka loži i nešto emotivnijeg ulaska meč (po sopstvenom priznanju), nije dozvolio ni da mu sopstveni propusti dugoročno poremete koncentraciju. Ipak:
„Iskustvo znači, ali opet, svi smo ljudi i svi doživljavamo određene okolnosti drugačije. Koliko god iskustva imao i bio psihički čvrst, opet je trema tu, opet su tu emocije i tenzija, pa nekada treba duže da se stekne kontrola nad mislima i emocijama. Ovi kasni mečevi nezgodni su pre svega psihički – ceo dan se čeka, trenirao sam negde oko 18, a izašao sam na teren u 22.30. Dugo sam čekao u svlačionici, sad čovek ne zna da l’ da drema, zaspi, da se sprema… Tu si u međuprostoru i mentalno mnogo energije trošiš“, objasnio je Novak ono što je prethodilo meču.
.@DjokerNole's commitment level ?#AusOpen pic.twitter.com/rIqQS4HmHL
— #AusOpen (@AustralianOpen) January 17, 2019
Put, logično, ne postaje lakši. Sledeći Đokovićev protivnik jeste levoruki Denis Šapovalov, momak atraktivnog stila igre koji umnogome podseća na Vavrinku. Još nije taj nivo zrelosti, iskustva i kvaliteta, ali Novak tu od starta treba da pokaže ko je gazda jer u suprotnom Kanađanin može da bude veoma opasan.
A ukoliko vas zanima kako igrači kupe svoj zarađeni novac i kako se ta suma oporezuje, pročitajte prethodni blog u kojem je bilo reči i o mnogim drugim stvarima.