
Centralni stadion Vimbldona, od 15 časova, još jedan istorijski okršaj u karijeri Novaka Đokovića. Za šestu vimbldonsku titulu i ukupno 20 grend slem trofej, Đoković će se boriti sa Mateom Beretinijem, dostojnim izazivačem koji meč dočekuje u seriji pobeda i pun samopouzdanja.
Pred veliko finale, studio Sport kluba gledajte od 13 časova, to je najbolji način da se zagrejete za okršaj.
*Sve epizode serijala Ozmo i W21 pogledajte OVDE.
Dosadašnji mečevi

Igrali su dvaput, Novak vodi 2-0 – prvi trijumf ostvario je na ATP finalu u Londonu 2019. godine, a drugi nedavno na Rolan Garosu.
U O2 Areni Đoković je, mada je to za njega posle bio loš turnir, odigrao meč iz snova i nije dao nikakvu šansu Beretiniju. Ulazio mu je u svaki servis, savršeno ga vraćao, mislim da niti jedan udarac nije odigrao ničim osim sredinom reketa. Na kraju, 6:2, 6:1.
Od tog duela je prošlo dosta vremena, a Italijan je drugi teniser – osim što je napredovao igrački, i mentalno je sada svestan da pripada vrhu.
Posle prva dva seta na Rolan Garosu, njegov otpor u Parizu bio je jak, servisom i kombinacijom jedan-dva pravio je veliki pritisak na Novaka, i na kraju je pao u četiri seta: 6:3, 6:2, 6:7 (5-7), 7:5.
Bio je to duel posle kojeg je Đoković pustio krik olakšanja, a Mateo je izjavio da to može da ga ohrabri, jer je pouzdan znak da je uspeo da zabrine Novaka.
Oružja koja je tada koristio, još su ubojitija na travi, što je Beretini i pokazao u prethodne dve nedelje, tako da Italijan iz pariskog okršaja svakako crpi samopouzdanje.
Put do finala

Beretini je u seriji od jedanaest pobeda na travi, što mu daje veliki vetar u leđa. S jedne strane, nije igrao ni sa jednim top 15 igračem, De Minor i Hurkač su u tom nizu najbolje rangirani igrači. S druge strane, niko ne može da bira protivnike, a Italijan je u dosadašnjem toku Vimbldona delovao autoritativno.
Ni na jedan ozbiljniji problem nije naišao. Najviše se mučio sa Feliksom Ože-Alijasimom, koji ga je pritisnuo u trećem setu, ali je Beretini snažnim servisima spasao brejk lopte, da bi u završnici seta napravio brejk za 2-1 u setovima. Bilo je gusto u jednom trenutku meča, ali kada se sagleda šira slika, Italijan je bio nadmoćan u prvom i četvrtom setu, samo su drugi i treći bili gusti.
U četvrtfinalu je bio ubedljiv i sa Hurkačem. Treći set je izgubio u taj brejku, mada je i u njemu bio bliži tome da oduzme servis protivniku. Šampionska je bila njegova reakcija na gubitak tog seta, rani brejk u četvrtom setu i rutina do kraja.
Za razliku od Cicipasa na Rolan Garosu, koji je pustio i suzu kada se plasirao u finale, Beretini nije dozvolio da ga toliko ponesu emocije, iako je izjavio da o finalu Vimbldona „nije ni sanjao, jer bi bilo previše i za san“. Bio je smiren, i očito veruje da može da napravi još jedan korak.
„Nadam se da ću u nedelju izaći na teren podignute glave, igrati svoju igru i onda videti šta će se desiti. Ne želim da mislim da je već pobeda što sam došao dotle, da time mogu da se zadovoljim. Nisam takav, uvek želim više“, rekao je 25-godišnji Beretini.
Put do finala, Beretini:
Gvido Pelja – 6:4, 3:6, 6:4, 6:0
Botik van de Zandšulp – 6:3, 6:4, 7:6 (7-4)
Aljaž Bedene – 6:4, 6:4, 6:4
Ilja Ivaška – 6:4, 6:3, 6:1
Feliks Ože-Alijasim 6:3, 5:7, 7:5, 6:3
Hubert Hurkač 6:3, 6:0, 6:7 (3-7), 6:4
Đoković je najozbiljniji test imao u polufinalu, kada je bio u podređenom položaju u većem delu prva dva seta, ali je na kraju savladao Denisa Šapovalova u tri – 7:6 (7-3), 7:5, 7:5.
Tokom karijere, Novak je uglavnom imao trnovite žrebove i najteže puteve ka svojim titulama. Izuzetak je jedino US open 2018. godine, a sada mu se na Vimbldonu otvorilo, jer nije imao nijednog top 10 protivnika na putu do finala, i nijednu potencijalnu minu u ranoj fazi turnira.
Izgubio je prvi set na turniru od Džeka Drejpera, ali je potom dobio osamnaest setova u nizu. Počev od meča sa Kudlom, Đoković nije toliko ubedljiv na servisu koliko nas je navikao u poslednje vreme, ali ga početni udarac jeste izvlačio iz nekih neugodnih situacija, u duelu sa Šapovalovom recimo.
Put do finala, Đoković:
Džek Drejper – 4:6, 6.1, 6:2, 6:2
Kevin Anderson – 6:3, 6:3, 6:3
Denis Kudla – 6:4, 6:3, 7:6 (9-7)
Kristijan Garin – 6:2, 6:4, 6:2
Marton Fučovič – 6:3, 6:4, 6:4
Denis Šapovalov – 7:6 (7-3), 7:5, 7:5
Ključevi pobede

Beretinijev servis bio je zastrašujući u dosadašnjem toku turnira, protivnici mu nisu ni vratili u polje 263 od 567 servisa. Prosečna brzina prvog servisa mu je skoro 203 km/č, a najbrža bomba koju je poslao išla je 223,7 km/č.
Međutim, ono što je posebno impresivno jeste drugi servis – uspeva da ga šalje brzo (173 km/č u proseku) i ima razne varijacije, od kika do servisa u telo. To mu je i donelo čak 61 posto osvojenih poena na drugi servis, što je više i od Novakovih 57 procenata, a znamo da je drugi servis jedno od skrivenih Đokovićevih oružja.
Ipak, činjenica je i da se Beretini još ni približno nije susreo sa riternom Đokovićevog kalibra. Posle duela sa Šapovalovom, Novak je otkrio srpskim novinarima da ga je stomak mučio i da je imao blagu vrtoglavicu, te da je to uticalo na brzinu njegove reakcije na riternu. Uz sopstvene vrhunske servise, Šapovalov je u prvom setu imao niz od 15 osvojenih poena na svoj servis, a u drugom je u jednom trenutku uzeo 19 od 20 poena.
Takav prazan hod na riternu, Đoković u finalu verovatno neće smeti sebi da priušti. Ako bude na svom nivou i uspe da uđe u dosta poena – bilo to drajvom ili blok riternom – Novaku drastično rastu šanse za pobedu, jer je ipak komforniji u razmenama.
„Verujem u svoj ritern, mislim da me je služio dobro tokom karijere. Nadam se da ću uspeti da vratim neke servise i da sačekam svoje šanse“, kaže Đoković.
Kada se već uđe u razmene, slajs će biti izuzetno važan udarac za obojicu, a naročito za Beretinija. Njime će on pokušavati da ne izgubi poziciju u poenu i da iznudi od Novaka loptu koja će mu omogućiti da napadne forhendom.
Primarni Đokovićev cilj biće da Beretinija drži u bekhend strani i da onda, iz pozicije kontrole, povremeno menja ritam po instinktu i da tako kontroliše razmene. Lopte treba da budu dovoljno duboke, a slajsovi i dovoljno niski, kako Mateu ne bi dozvolio priliku za prelazak u kontranapad.
Sa Danijem Valverduom, trenerom Stana Vavrinke, analizirali smo i najavili predstojeće finale, topla preporuka:
Rekli su pred finale:
Novak Đoković: Trenirao sam sa Beretinijem pred početak Vimbldona, igrali smo na Rolan Garosu, znam šta me očekuje. On je verovatno u najboljoj formi ove godine na travi, jer je osvojio Kvins. Zaista fantastičan turnir, deluje impresivno, ali finale je finale, imam mnogo više iskustva i trudiću se tu mentalnu snagu i iskustvo iskoristim za pobedu.
Mateo Beretini: Nadam se da će publika navijati za mene. Biće sjajna atmosfera, u to sam siguran. Biće to moje prvo finale Vimbldona, a Italijani će u nedelju imati veoma lud dan. Mislim da smo to zaslužili – uz fudbal sada je tenis jedan od glavnih sportova u Italiji. Drago mi je što sam prvi Italijan u finalu Vimbldona, ali iskreno, bilo bi mi drago i da nisam prvi.
Šta je na talonu?

Đoković igra sedmo vimbldonsko finale, a dosad ima skor 5-1. Jedini poraz doživeo je od Endija Marija 2013, debitantsku titulu uzeo je u duelu sa Rafaelom Nadalom 2011, a triput je savladao Rodžera Federera (2014, 2015, 2019) i jednom Kevina Andersona (2018). Potencijalnim trijumfom, Novak bi se na večnoj listi izjednačio sa Federerom i Nadalom po broju grend slem titula (20).
Ima i još podataka, ali dovoljno je pritiska svakako na Novaku – kada izađe na teren, jedan od osnovnih njegovih zadataka i biće da igra teniski meč sa protivnikom preko puta mreže, a ne sa istorijom i sa svime što bi mu pobeda donela.
Beretini je debitant u grend slem finalima i nastoji da postane prvi Italijan koji je ikada osvojio Vimbldon. U muškoj konkurenciji, osvajači Rolan Garosa bili su Nikolo Pjetranđeli (1959, 1960) i Adrijano Panata (1976), u ženskoj Frančeska Skjavone (2010), a Flavija Peneta osvojila je US open 2015. godine.
Posle svega, pitanje je samo jedno – Novak Đoković ili Mateo Beretini?
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare