
Ovde je lista 10 dokumentaraca na „Netfliksu”, snimljenih u poslednjih pet godina, prema kojima nećete biti ravnodušni…
Sportski dokumentarci osvajaju sve više prostora na velikim filmskim platformama, gde se posebno traže priče iza kulisa, koje otkrivaju publici sve ono što ne može da vidi gledajući najveće sportske događaje. Nastala je tolika pomama za tom vrstom dokumentaraca („insajderskih”) da neki filmovi (serijali) po nekad odu u krajnost, nudeći obilje takve ekskluzive nauštrb same radnje priče.
Bez namere da se stavljam u ulogu filmskog kritičara (mada sam već dugo angažovan u dokumentarnom sportskom filmu) sastavio sam moju listu 10 sportskih dokumentaraca na „Netfliksu”, snimljenih posle 2020. Ovo ne bih nazvao „10 najboljih”, već jednostavno 10 onih koje bih ponovo pogledao. Kao i sve liste, i ova je subjektivna…
10. Schumacher (2021)
Priča o Mihaelu Šumaheru, jednom od najboljih vozača Formule 1 svih vremena, koja prati njegov život od malih nogu do trenutka kada je na skijanju u Francuskim Alpima, krajem 2013, doživeo tešku nesreću. Ovaj dokumentarac je u osnovi retrospektiva najznačajnijih trenutaka njegove karijere, a posebnu težinu daje mu to što ga ja autorizovala njegova porodica koja i učestvuje u filmu.
U privilegovanom svetu „alfa mužjaka” pojavljuje se momak iz nemačke radničke porodice koji odmah postaje kost u grlu asovima kao što su Airton Sena, Alan Prost i Najdžel Mensel. Meteorski uspon, pohvale sa svih strana i ode o njegovoj hrabrosti, prate i kritike da po nekad ne bira sredstva da dođe do pobede. O toj crti Šumahera govore neki od njegovih velikih protivnika na stazi (Hil, Kultard, Hakinen…). Pregršt velikih imena ovog sporta, vozači, direktori i vlasnici timova, otkrivaju pojedinosti iz svog odnosa sa Šumaherom čije stavove vidimo iz jednog intervjua datog na vrhuncu karijere.
O tome kakav je bio van staze, uglavnom saznajemo od njegove porodice (pre svega supruge Korine) koja i danas brine o njemu i drži ga daleko od javnosti, u stanju koje nije ohrabrujuće.
9. The Figo Affair: The Transfer that Changed Football (2022)
Ovaj dokumentarac bavi se jednim od najintrigantnijih transfera u istoriji fudbala, kada je Luis Figo, 2000. godine, na vrhuncu svoje slave prešao iz Barselone u Real. Jedan od najboljih fudbalera na svetu je zakuvao odnose između dva najveća kluba – ovo je priča koja se svakako ne propušta!
Ono što joj daje dodatnu čar, jeste to što je Figo postavljen u ulogu čoveka koji se ispoveda, dok ostali učesnici filma (saigrači, menadžer, novinari, predstavnici oba kluba…) kao svedoci tog događaja pomažu gledaocima da steknu što bolji uvid i to šta se krilo iza kulisa ovog transfera koji je u svetskom fudbalu odjeknuo kao razorni zemljotres.
Sam događaj i sve ono što je usledilo posle toga (pretnje i uvrede navijača Barselone, na prvom „večitom derbiju” na „Nou kampu” gađali Figa svinjskom glavom) otvorili su niz pitanja, a ovaj film je ponudio neke odgovore. Pregršt velikih imena, bogata arhiva i Figo koji otvara dušu – držaće vam oči širom otvorene od početka do kraja.
8. Court of Gold (2025)
Serijal iz četiri dela koji prati četiri košarkaške reprezentacije u borbi za zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu 2024: SAD, Srbiju, Francusku i Kanadu. Udružene četiri eminentne producentske kuće, pod vođstvom Olimpijskog kanala (Olympic Channel), donose prvi put kadrove iz „zabranjene teritorije”, kakva su oduvek bile Olimpijske igre kada je reč o pristupu sportistima, svlačionici i događajima iz neposredne blizine.
Za sve ljubitelje košarke i NBA ovo je prava poslastica, posebno za one iz SAD, pošto je sve podređeno njihovoj reprezentaciji koja ovde sprema osvetu za neuspeh na Svetskom prvenstvu u Manili 2023. I samo prisustvo nekadašnjeg američkog predsednika Baraka Obame (jedan od producenata ovog serijala) i njegova izjava u prvoj epizodi, nedvosmisleno govore iz koje perspektive se posmatra ova priča: „Postoji mnogo stvari koje Ameriku čine posebnom, ali ništa tako moćno kao američka košarka”.
Ruku na srce, Srbija je dobila fer tretman i njeni navijači mogu da budu zadovoljni. Ovaj serijal po kvalitetu i zanimljivosti ne može da parira „Poslednjem plesu” (The Last Dance”) ali je svakako spektakl prve vrste. I pored toga što mu kao sagovornici nedostaju dve glavne zvezde (Lebron Džejms i Nikola Jokić nisu davali intervjue)…
7. Naomi Osaka (2021)
Rediteljka Garet Bredli nam donosi sasvim različit, poetičan i tih film, u odnosu na većinu sportskih dokumentaraca u kojima sve pršti od energije. U pitanju je trodelni serijal o Naomi Osaki, prvoj azijskoj teniserki koja je postala svetski broj 1 u tenisu i osvojila neki grend slem turnir.
Ovo je introspekcija, često prožeta sumnjama, pa i suzama. Kamera prati Osaku u dve sezone (2020, 2021) kroz njenu unutrašnju borbu da ostane fokusirana na tenis i sačuva mesto u svetskom vrhu i pored svih spoljnih pritisaka koje trpi. Reč je o pritiscima s kakvim se suočavaju svi veliki teniseri i teniserke, jer to je „sport samotnjaka” (kako konstatuje Osaka), međutim, neko se lakše, a neko teže nosi s tim. Kroz dnevnu rutinu film dočarava naizgled blag karakter igračice koja na terenu ne pokazuje milost prema protivnicima. Kao dete siromašnih roditelja (otac Haićanin, majka Japanka) sama je izabrala tenis kao šansu da svojoj porodici omogući lep život, a to je bilo moguće samo ako u tenisu dostigne perfekciju. A to je đavolski teško…
Film nam otkriva i prisan odnos koji je imala sa košarkašem Kobijem Brajantom, ali i njenu empatiju prema ostalim igračicama i običnim ljudima u nevolji…
6. Rene Higuita: The Way of the Scorpion (2023)
Ko ne voli Renea Igitu, taj ne voli fudbal! Ovaj film će jednako biti zanimljiv i onima koji obožavaj trilere, jer Igitin život je vrlo često bio nalik trileru. Tako je to kad živite u Kolumbiji Pabla Eskobara (koji mu je bio prijatelj).
Ovo je prava „Roki priča” o siromašnom dečaku koji je postao slavan sportista (golman), ostavši do kraja veran i svojoj porodici i prijateljima. Iako po mestima snimanja i ličnostima (uglavnom Kolumbija, tu je i meksički golman Kampos) deluje da je ovo lokalna priča, ona je itekako svetska, jer Igita je bio i ostao globalna zvezda. Ovaj nesavršeni junak otkriva nam i to kako je uopšte došao na ideju da izvede svoj čuveni potez (škorpion) na Vembliju. Film je obogaćen rekonstrukcijama (igrane scene) kojima su dočarani neki autentični događaji iz njegovog života, kao što je otmica jedne devojčice, gde je Igita pozvan kao spasilac…
5. The Turnaround (2024)
Želeo sam da jedan kratak film uvrstim na ovu listu, a odabrao sam „The Turnaround”, u režiji Kajla Traša i oskarovca Bena Praudfuta, u saradnji s producentskom kućom „Hajer graund” Baraka i Mišel Obame. Ova priča je primer koliko pozitivan način navijanja može da pomogne jednom klubu… Njen junak je vatreni navijač Filadelfije Filis Džon Meken, poznat pod nadimkom Kapetan Fili, koga pratimo u misiji da pomogne svom bejzbol klubu koji već dugo nema uspeha.
Sve se događa u trenutku kada Trej Tarner potpisuje 11-godišnji ugovor za 300 miliona dolara (početak 2023). I umesto da stvari krenu na bolje, one postaju mnogo gore. Tarner igra ispod svakog nivoa i postaje meta uvreda gnevnih navijača. Pošto Meken dolazi do zaključka bi Tarner sigurno bio bolji da ima podršku i ljubav simpatizera Filadelfije (tradicionalno kritički nastrojeni), poziva ih preko društvenih mreža da ga na narednom meču iz sve snage podrže. Osetivši veliku podršku sa tribina, Tarner pokazuje svoje pravo lice a preporođena ekipa odlazi u plej-of…
4. It is All Over: The Kiss That Changed Spanish Football (2024)
Ovaj dokumentarac, koji se gleda u dahu, bavi se čuvenim skandalom vezanim za finale Svetskog prvenstva fudbalerki 2023, kada je predsednik FS Španije Luis Rubijales na ceremoniji dodele medalja, pred očima celog sveta, poljubio u usta igračicu Dženi Ermoso. Za njega je to bila „normalna čestitka u slavljeničkom zanosu”, a za nju uvreda i poniženje.
Priča je mnogo šira od tog događaja, i prati težnju grupe španskih reprezentativki da u Fudbalskom savezu Španije dobiju isti tretman kakav ima muški nacionalni tim. Pred njima je izbor: saviti kičmu i otići na „Mundijal 2023” kao da je sve normalno, ili suprotstaviti se Savezu i ostati bez mesta u reprezentaciji. Sukob sa Rubijalesom, koji je već dugo tinjao, kulminira na svečanoj dodeli medalja, u istorijskom trenutku (Španija prvi put prvak sveta). Savez čini sve da se zataška taj čin, pritiska Dženi da izađe u javnost sa stavom da je „sve to normalno”; ali ona sa svojim drugaricama iz reprezentacije odlučuje da uzvrati udarac i postavi Rubijalesa tamo gde mu je mesto…
U filmu je intervjuisan samo jedan muškarac (novinar). Jedina ozbiljnija zamerka autorima je to što nisu uspeli da izvedu pred kamere nijednog „negativca”, ma koliko oni u filmu bili prisutni kroz arhivske snimke iz medija.
3. Bill Russell: Legend (2023)
Dvodelni serijal o najuspešnijoj ličnosti u istoriji NBA, osvajaču 11 prstenova, Bilu Raselu (1934-2022). Posthumno snimljen i emitovan, ali ne manje zanimljiv što nam Rasel iz današnje perspektive ne daje svoj sud (prisutan je kroz stare intervjue i audio-zapis iz njegove autobiografije).
Desetine velikih zvezda NBA, hroničari te lige i Raselova porodica, uz obilje ekskluzivne arhive, pomažu nam da upoznamo sportistu koji je bio veći od sporta (borac za pravdu i ljudska prava). Za one koji vole sportsku fotografiju, ovaj film je prava poslastica, jer teško da ćete na jednom mestu videti toliko vanserijskih fotografija od kojih mnoge svedoče o istorijskim trenucima NBA, ali o nekim važnim momentima u modernoj istoriji Sjedinjenih Država.
Ovaj film je i spomenik afroameričkim pionirima u profesionalnom sportu te zemlje.
2. Simone Biles: Rising (2024)
Svi oni koji su se obrušili na Simonu Bajls zbog toga što se povukla sa Olimpijskih igara u Tokiju 2020 (održane 2021, zbog kovida) trebalo bi da pogledaju ovaj četvorodelni serijal u kojem pratimo ispovest najuspešnije gimnastičarke svih vremena, koja nas vodi kroz lična iskušenja pre i posle Tokija. Kao što i sam naslov kaže (izveden iz jedne njene tetovaže „And still I rise”) ovo je priča o usponu koji Simona ostvaruje i kao sportista i kao ličnost, boreći se protiv unutrašnjih „demona”, kakve svaki vrhunski sportista oseti makar jednom u karijeri.
Veliki kvalitet ovog serijala je to što mu se glavna junakinja potpuno predala i svesno ogolila svoju dušu, pokazavši nam kakvom riziku mogu da se izlože velikani sporta kada telo i um nisu usklađeni. U realnom vremenu pratimo njene pripreme za Igre u Parizu 2024, sa flešbekovima na teško detinjstvo (deda i baba su preuzeli ulogu njenih roditelja) i uspon na sportskom planu koji je prošaran i nekim sumanutim preprekama (bila je jedna od onih koje je seksualno zlostavljao doktor reprezentacije Leri Nasar). Poseban ton ovoj priči daju bivše slavne gimnastičarke, među kojima je i Nađa Komaneči.
1. Tour de France: Unchained (2023)
Prvi, osmodelni serijal o najčuvenijoj biciklističkoj trci na svetu (izašla je i druga sezona) nešto je što će, siguran sam, oduševiti i one koji nisu ljubitelji biciklizma. Producenti koji potpisuju „Formula 1: Drive to Survive” držali su se toga da pristup koji donosi uspeh ne treba menjati, pa su ovog puta ogolili do koske život na najčuvenijoj biciklističkoj trci. Dok ovo gledaš, ostaje ti samo da skineš kapu momcima koji često rizikuju i život, spuštajući se niz padine Alpa brzinom iznad 100 km na sat. Toliko uspona i padova (psihičkih i fizičkih), rizika, teških povreda, ushićenja, preispitivanja, suza…
Serijal „iznutra” prati sezonu Tura iz 2022, 21 etapu, u kojoj postepeno idemo ka vrhuncu drame, otkrivajući lične sudbine i unutrašnje borbe glavnih aktera, ali i njihove međusobne odnose unutar timova, gde se smenjuju bezrezervna podrška i prikrivena zavist. U centru pažnje je pokušaj danskog bicikliste Jonasa Vingegora i njegovog tima (Jumbo-Visma) da nadmaše šampiona iz Slovenije, Tadeja Pogačara (UAE tim).
Ovaj serijal bi sigurno bio još bolji da su Pogačar i njegov tim pristali da učestvuju u njemu, ali su oni sve vreme vidljivi u ovoj drami (kao što Lebron i Jokić nisu davali intervjue u „Court of Gold”). Kao i obično u ovakvim filmskim spektaklima, koji okupljaju desetine velikih sportista, nemoguće je da svi budu zadovoljni kako su ispali u završnoj montaži. Te kritike su sastavni deo ovog posla.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare