Osvojio je 92 titule, od toga 22 na grend slem turnirima, u karijeri je ostvario 1.080 pobeda, pa je teško izabrati onih pet najznačajnijih i najvećih u karijeri Rafaela Nadala.
Prvu od 14 titula na Rolan Garosu osvojio je još 2005. godine, imao je bezbroj važnih trijumfa i četiri puta sa Španijom dizao Salataru, seriju od 82 pobede na šljaci, ali iz pozicije velikana koji je postao, odlučili smo se za sledećih pet pobeda.
5. Finale Olimpijskih igara 2008: Nadal – Gonzales 6:3, 7:6 (7-2), 6:3
Meč kao meč nije bio naročito uzbudljiv, mada jeste spasao dve set lopte u drugom setu, ali je u retrospektivi bio izuzetno važan za Rafinu biografiju. U polufinalu je savladao Đokovića – kada je Novak promašio onaj čuveni smeč – a onda je Španiji doneo i zlatnu medalju.
Sa samo 22 godine, kompletirao je savršeno leto, pošto je prethodno osvojio Rolan Garos i Vimbldon. Posle titule u Pekingu, Nadal je postao i prvi teniser sveta, čime je okončao Federerovu vladavinu od 237 nedelja.
Nadal će osvojiti još jedno olimpijsko zlato, u dublu sa Markom Lopezom u Rio de Žaneiru.
4. Finale AO 2009: Nadal – Federer 7:5, 3:6, 7:6 (7-3), 3:6, 6:2
Nije imao taj sudbinski predznak kao njihov okršaj na istom stadionu 2017. godine, kada je Federer slavio, niti je kvalitetom bio u vrhu mečeva koje je Rafa odigrao tokom karijere, ali tada je definitivno potvrdio da je velikan na svim podlogama.
Federerove suze posle meča bile su prilično ilustrativne, Rafa mu je oteo kraljevstvo i pritom bio fin u svemu tome (“sorry, Roger” na ceremoniji).
U polufinalu je Nadal, u jednom od najboljih mečeva u istoriji Australijan opena, pobedio Fernanda Verdaska posle pet sati i 14 minuta borbe, a onda je izdržao još četiri sata i 23 minuta sa Federerom.
Tada je Rafa postao prvi igrač od Andrea Agasija sa slem titulama na tri različite podloge, ali Federer će vrlo brzo to učiniti i uzvratiti udarac – osvojeni Rolan Garos, Vimbldona, pa poraz u finalu US opena, pa titula u Australiji.
Posle će se pojaviti i jedan momak po imenu Novak Đoković…
3. Finale AO 2022: Nadal – Medvedev 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5
Čudo u Melburnu! Tako su Nadalovi navijači krstili tu njegovu titulu. Sa 35 godina, na turniru na kojem se tradicionalno mučio i sa povredama i sa najvećim rivalima, Rafa je radio ono što najbolje zna – išao je korak po korak.
Nadrealne okolnosti išle su mu na ruku, Đoković je bio prvi favorit, i to ubedljivo, ali to nisu bile okolnosti na koje je Nadal mogao da utiče.
Delovalo je da je na konopcima i u četvrtfinalu sa Šapovalovom, a kada je sredinom trećeg seta Medvedev došao do 0-40, činilo se da je kraj blizu. U tom trenutku davane su Nadalu šanse od 4% da preokrene, ali analitika i statistika ne mogu da obuhvate mentalitet i srce.
Rafa je kopao, malo-pomalo, Medvedev je gubio konce i postajao sve ogorčeniji publikom, a Nadal se dizao i na kraju došao do druge titule na Australijan openu posle pet sati i 23 minuta borbe.
U tom trenutku je postao drugi čovek, posle Đokovića, koji je svaki slem osvojio makar dvaput, i izbio je na čelo po broju osvojenih slemova (21). A onda je došla Noletova 2023…
2. Polufinale RG 2013: Nadal – Đoković 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3-7), 9:7
Nikada neću zaboraviti kako je Novak tada imao Rafu na konopcima. U petom setu je bilo 2:0 i djus, Nole razmahan, kontroliše razmene, a onda Nadal izvlači nestvarnu bekhend paralelu i spasava taj gem.
Bilo je i ono Novakovo pecanje po kojem mnogi pamte taj duel, ali ono što više ostaje u sećanju jeste da je taj meč imao sve: kvalitet kao retko koji u istoriji, dramu na vrhuncu i po vrućini. Kao što je jedan kolega napisao: “Nadal i Đoković su dobar deo meča proveli odmahajući glavom i smejuljeći se na nemoguće udarce onog drugog”.
Baš tako je i bilo! Nadal je na kraju pobedio u meču koji je po mnogo čemu bio obrnuta kopija finala Australijan opena godinu dana ranije.
“Izgubio sam ovakav meč u Melburnu, ovaj je bio moj”.
1. Finale Vimbldona 2008: Nadal – Federer 6:4, 6:4, 6:7 (5-7), 6:7 (8-10), 9:7
Po mišljenju mnogih i najbolji meč svih vremena – i kvalitetom i aurom. Saglasili se ili ne sa takvom procenom, taj duel je stvarno imao osećaj nečeg vanvremenskog i dok se dešavao.
Od toga da su se mnogi pitali da li Nadal uopšte može da igra na travi došao je do toga da igra treće uzastopno vimbldonsko finale. Federer je na terenima Ol Ingland Klaba pobedio u 65 mečeva u nizu, ali koju nedelju ranije ga je Nadal razneo u finalu Rolan Garosa prepustivši mu samo četiri gema.
Tek je nedavno Federer priznao koliko je taj poraz uticao na to kako je počeo i vimbldonsko finale. Uprkos herojskom povratku, ovoga puta je Nadal bio jači u petom setu – za razliku od godinu dana ranije – iako je bio na dva poena do poraza.
Dok je noć padala u Londonu, zasijala je nova superzvezda – sporta, ne samo tenisa.
Da je izbor bio lak – nije. Slobodno nas dopunite u komentarima!
Bonus video:
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare