Još mu se igra! To je možda i najznačajniji zaključak posle desetak dana tenisa u Šangaju za Novaka Đokovića.
Tokom Dejvis kupa Novak je izjavio da mu treba odmor pre nego što uopšte počne da razmišlja o narednim planovima, delovao je demotivisano i ne baš željno terena, a dolazak u Kinu tumačen je – slično kao i onaj dolazak u Indijan Vels – kao još jedan korak u daljoj izgradnji brenda, tj. više se na Kinu gledalo kroz prizmu obaveza prema sponzorima i ponovnog povezivanja sa navijačima na tako velikom tržištu.
Bilo je i toga, ali već u prvom meču sa Aleksom Mikelsenom videlo se da je Novak trening blok pre Kine uradio na način koji dolikuje njegovim standardima. Takođe, produženi format mastersa ne odgovara Novaku u kontekstu broja turnira na kojima želi da učestvuje, ali kada je već na turniru, koji dan odmora viška mu je i te kako važan. Videlo se to i kada se ušlo u kulminaciju turnira sa tri meča u tri dana.
Tokom većeg dela sedmice Novak se kretao vrlo dobro, servirao takođe natprosečno u većini mečeva i – sa izuzetkom duela sa Menšikom – tajming na lopti bio je savršen. Videlo se da mu nedostaje ta ekstra, šesta brzina, ali Novak najčešće i u trećoj-četvrtoj može da dođe do finala. Za Sinera i Alkaraza, ipak, potrebna je šesta, videlo se to i u finalu.
FINALE ŠANGAJA:
Novak nije bio zadovoljan reakcijom svojih bivših saradnika
Siner o Đokoviću: On je legenda našeg sporta…
Veliki u porazu: Novak čestitao Janiku pa se obratio Rodžeru
Na 5:4 je Novak imao 0-30, jeste Siner posle toga ispogađao prve servise, ali na 30-30 je Đoković bio u poenu, bio samo malo pasivan i Italijan je to odmah iskoristio. Na nivou na kojem su oni, i takve sitnice naprave razliku, a i Novaku nije isto kada je sa strane protivnik koji ga se ne plaši i koji ga je već pobeđivao na najvećoj pozornici.
Nedovoljno dobar volej u prvom poenu taj brejka, zatim promašen jedan rutinski volej na 3-5 i – gotovo.
I na konferenciji za medije Đoković je istakao koliko je Siner poboljšao servis – Novak ima najbolji ritern svih vremena, a u drugom uzastopnom meču sa Janikom nije stvorio niti jednu brejk loptu, posle polufinala Australijan opena.
Plafon Karlosa Alkaraza je viši, ali Siner je taj koji ima kontinuitet sličan Velikoj trojci – na svih 14 turnira koje je igrao ove sezone stigao je makar do četvrtfinala. Takođe, treći je u istoriji – posle Federera (2006) i Đokovića (2011, 2015) – koji je u istoj sezoni osvojio Australijan open, US open i tri ili više mastersa na betonu.
Alkaraz i Siner dižu lestvicu, razumno je pretpostaviti da će i naredne godine biti ili na istom ili na višem nivou, tako da Đokovića čeka težak zadatak ako želi da i dalje osvaja najveće titule, a to je jedino što ga u ovoj fazi karijere interesuje.
„Ne znam šta budućnost donosi, biću spontan i videću kako se osećam u datom trenutku. I dalje planiram da se takmičim i da igram naredne sezone i hajde da vidimo kako će ići“, rekao je Đoković.
Sledeći cilj je Australijan open, a ni sâm Novak ne zna hoće li više igrati zvanične mečeve ove sezone. Sledeće nedelje čeka ga egzibicija u Rijadu, a na konkretno pitanje kakvi su mu planovi do kraja sezone, nije dao konkretan odgovor:
„Otići ću kući posle Saudijske Arabije, pa ćemo videti gde ću sledeće igrati“.
Otišao u Pariz i Torino ili ne, ono što ostaje glavno pitanje jeste – da li je Novak spreman, posle svih uspeha u karijeri i dosanjanog olimpijskog zlata, da ponovo siđe u rudnik i obavi još jedan krug žrtvovanja i treninga kako bi pokušao da uzme još neku najveću titulu?
Posle ovoga što smo videli u Šangaju, bliži smo tome da na to pitanje odgovorimo potvrdno.
Bonus video:
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare