Šampion, po navici

Clive Brunskill/Getty Images

Čak i Hudini ne može uvek da izvede magiju. On možda ne, ali Novak Đoković očigledno može – posle trećeg seta bio je u nokdaunu koji je pretio da se svakog časa pretvori u nokaut, ali ponovo je zahvatio još dublje u bunar snage, fizičke i mentalne, i bunar emocija. I osvojio Australijan open 8. put!

Počeo je Novak onako kako se i očekivalo da počne u svojoj kući. Znao je šta mu je Dominik Tim priredio u Londonu i bio je rešen da mu se to ne ponovi. Servirao je odlično, bio taj koji diktira ritam i uradio ono što je kao iskusniji naumio – odmah je napravio brejk.

Povezano

Start koji smo priželjkivali, konstatujem više za sebe u krcatoj novinarskoj loži koja, kao i većina stadiona, uglavnom navija za Tima.

Trebalo je da bude i dupli brejk, nije, ali Novak se nije obeshrabrio kada je Dominik vratio brejk. Zašto bi, ritern je odlično funkcionisao, a forsiranje Timovog bekhenda bilo je razumno utočište jer je Dominik češće grešio na tom udarcu nego u prethodnom delu turnira. Dupla greška na set lopti.

Nisam bio usamljen u misli da je i bolje što je Đoković na takav način došao do prvog seta, ali Novak bespotrebno sebe uvlači u nervozu u ranoj fazi drugog seta. Najednom kao da više nije bio u stanju da sprovodi prvobitni plan, gestikulirao je ka svom boksu kada je Tim pogodio dva jaka i precizna udarca u nizu, a na 1:1 je platio cenu.

Tokom celog prethodnog turnira mnogo se i s pravom govorilo o poboljšanom i bržem Đokovićevom drugom servisu, ali ovakve situacije pravi su test za ono što je najskorije “naučeno“. U tom gemu Novak je odservirao dve duple greške, uključujući i onu na brejk lopti, a i prosečna brzina drugog servisa tokom celog meča bila je niža nego u ostatku ove godine.

Getty Images/Daniel Pockett

Dominik je postepeno ulazio u udarac, odvažnim insajd aut forhendom spasao je brejk loptu na 3:2, ali bekhend ga nije slušao i grešakama tim udarcem pogurao je Novaka ka brejku za 4:4. Usledio je dugačak poen na početku devetog gema, jedan od onih koji obično nose nešto veću težinu. Dobio ga je Novak, ali u ovom meču ništa nije bilo obično… Tim uzvraća forhend paralelom, udarcem koji mu je donosio mnogo uspeha, a Novak servira još jednu duplu grešku. Uvukao se nemir, loš drop šot, a onda sudija Damijen Dumusoa dodeljuje na 15-40 dodeljuje drugu opomenu Đokoviću u tom gemu. Drugi servis, Novak je iznerviran i izbacuje daleko u aut već drugi udarac.

Imao je sudija puno pravo za prvu opomenu, da bi na drugoj Đoković krenuo da servira na vreme i lopta mu je pobegla. “Ostavio si trag u ovom meču, sjajan posao čoveče, pogotovo na drugoj opomeni. Sada si poznat, bravo“, bio je besan Novak, bio je to samo prvi od šest uzastopnihe gemova koje će Đoković izgubiti.

U trećem setu, kako je posle rekao, nedostajalo mu je energije i malo mu se vrtelo u glavi, i ne pamtim kada sam gledao lošijeg Đokovića u Gren slem finalu. Nije stvar bila u igri, nego i u stavu, bio je bez rešenja za Tima sa osnovne linije, strpljenje ga je izdalo – i kada bi se prilika ukazala, bio bi pasivan. Kao da je ostao bez snage, stao je i servis koji je i tokom celog meča bio promenljiv.

Naučio sam i naučili smo da Novaka nikada ne otpisujemo, ali u tom trenutku istinski je delovalo da se neće dobro završiti. Gledali smo skrušeno ono što se događa na terenu, Masu je bio na nogama posle svakog poena, dok su iz Đokovićeve lože pokušavali istovremeno i da ga smire i da ga obodre. I srpski navijači na tribinama su utihnuli, a Tim je uživao većinsku podršku.

Getty Images/Daniel Pockett

Kako je napisao kolega Ben Rotenberg: “Igrači sa najlojalnijim navijačima u istoriji: 1. Federer 2. Nadal 3. Ko god da igra protiv Đokovića“. Tačno, ali zato su i pobede još slađe. Nije delovalo da ćemo sada ponovo likovati, kao toliko puta u prošlosti – krajem trećeg Đoković je povratio rad nogu, ponovo delovao energično i nada se opet probudila.

Međutim, posle dva promašena forhenda Tim je imao brejk loptu na 1:1 u četvrtom setu. U glavi mi munjevito prolaze poeni sa sličnom težinom u prošlosti, recimo brejk lopta za Marija na početku drugog seta finala Rolan Garosa 2016. godine. I onda Novak bira verovatno poslednje rešenje u svom arsenalu – servis volej. Nije to bio onaj njegov prkosni, hazarderski izlazak na mrežu, ne, servis je išao u dalju stranu i odigrao je dva savršena voleja. U sledećem poenu odigrao je još jedan, sa mnogo osećaja, pa ga je i sreća pogledala na gem lopti. Oluja nije prošla, ali se malo primirila.

Morgan Hancock, Getty Images Sport

Ni Tim nije popuštao, ali je Đoković ponovo prolazio kroz loptu, vratio se i servis i tako je obznanio rivalu da mu pobeda neće biti pružena, nego da će morati još da kopa.

Popio sam hektolitre vode i na 4:3 u četvrtom setu više nisam mogao da izdržim, moram u toalet. Do tada sam već istrošio sve kontramalere koje sam imao na raspolaganju, rekao i “to je to, nema više Slemova za Novaka“, a onda sam pomislio da bi moj kratkotrajni izlazak mogao da bude pravi trik. Zahvalićeš mi se posle Novače, ali Tim igra jedan od lošijih gemova u meču, greškama poklanja brejk, a Đoković maestralnim servisima osvaja set. Nekako iznenadno, odjednom, eto nas u petom setu.

“Lako će sad“, rekao mi je Tomaš stvar koju sujevernima ne treba nikako reći u tom trenutku. Ali činjenica jeste bila da je Novak povratio lakoću u kretanju i one raširene zenice na osnovu kojih jednostavno znaš da svaki ritern završava u polju. Dominik više ne povlači obarač tako lako, Novak je taj koji ima psihičku prednost i pravi brejk za 2:1.

Ispostaviće se poslednju priliku za povratak Tim je imao već u sledećem gemu – odlično je izgradio poen, da bi u mrežu zabio forhend koji je tokom celog turnira pogađao. Došao je i do još jedne brejk lopte, ali opet Novak igra servis-volej i opet osvaja poen. Tim se udara po butinama, a Srbin ide ka osmoj tituli. I do kraja vlada tenzija, titula je tako blizu, a ipak još daleko.

Poslednja trzavica bio je gem na 4:3, bilo je i 15-30, a na 30-30 je Novak drugi servis smestio na samu liniju i podigao pesnicu u pravcu svog boksa. Desetak minuta kasnije, posle okruglo četiri sata igre, osvojio je svoju 17. Gren slem titulu za skor 16-0 u polufinalima i finalima Australijan opena (6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4). I za skoro praznu novinarsku ložu i za naše sitno likovanje, ali likovanje iz duše. Stvarno je slađe ovako.

Nije burno slavio (ni „srca“ nije bilo, zna Novak zašto ih, kako je objasnio, „nije osetio“), što reče neko pre turnira – ako Novak osvoji Melburn, to je kao da je uzeo gem na svoj servis. To se podrazumeva, to je njegov teren, za Đokovića nema draže i lepše od večernjeg termina na Rod Lejver Areni, to je bezbroj puta ponovio.

Počeo je maraton intervjua, sad dok kucam ovaj tekst 3.00 ujutru je, a Novak i dalje daje intervjue na nekih pedesetak metara od mene. Obavili smo i tradicionalno fotografisanje sa tradicionalnim šampionom, a srpski navijači po običaju su priredili slavlje.

„Hvala mnogo, carevi ste, hvala!“, obratio se Novak okupljenima sa terase, da bi koji minut kasnije držao ruku na srcu u znak zahvalnosti.

Znam i da je ponovo prvi na svetu, znam da sad kalkulišete može li da stigne Federera i Nadala, da ste već bar jednu misao posvetili Rolan Garosu…

Ali polako, za to ima vremena, hajde sada da uživamo u ljubavnoj priči kojoj se ne nazire kraj – Novak Đoković i Australijan open. Šampion, po navici.