
Niko do sada nije protiv Novaka Đokovića preokrenuo ratnu sreću kao Janik Siner. Protiv svih najvećih rivala, čak i protiv onih od kojih je prvo ubedljivo gubio - kao što su Rafael Nadal ili Rodžer Federer – najbolji teniser svih vremena je na kraju dolazio u pozitivu.
Samo protiv Sinera je drugačije. Nole je dobio prva tri meča, a sada je 4:4. Italijan je u seriji od tri pobede, i to ne računajući onu bogatu egzibiciju u Rijadu, gde je jesenas takođe slavio. Nije izgubio od Đokovića od finala završnog Mastersa u Torinu, u novembru 2023.
Sutra ih na Rolan Garosu čeka polufinalni dvoboj i Đokovićev stručni štab mora da pripremi taktiku koja vodi u novu borbu za Kup musketara. Neće biti lako jer su njih dvojica prilično sličnog načina igre. Obojica briljantni sa osnovne linije, sa odličnim prelascima iz napada u odbranu i obratno, veoma jakih psiholoških aduta.
Utisak je da ako se obojica pridržavaju onoga što najbolje znaju, da je Italijan sada u prednosti. Brže igra od Srbina, mentalno je izuzetno jak a to je dokazao i u prethodnih godinu dana ali i ovih nedelja od kako se vratio na teren posle tromesečne suspenzije. Kada vodi igru, gotovo je nezaustavljiv. Siner je od avgusta izgubio samo dva meča, i to oba od Karlosa Alkarasa. Finala u Pekingu i Rimu.
Indikativan je i razvoj njihovog rivaliteta. Sve do duela u Dejvis kupu u Malagi 2023, Nole nije imao previše problema da dokaže ko je bolji. A onda se dogodio jedini bitan duel u Đokovićevoj karijeri u kojoj nije iskoristio meč lopte. Reprezentacija je prvi put izgubila u Dejvis kupu zbog njega.
Koliko je to bilo bitno, samo on zna, ali je činjenica da je već dva meseca kasnije prvi put u karijeri eliminisan u polufinalu Australijskog opena, i to posle prva dva očajna seta. Potom je Siner bio bolji i u polufinalu egzibicije „Šest kraljeva slema“ u Rijadu, gde je šampionu sledovalo čak šest miliona dolara, pa i u finalu mastersa u Šangaju.
Naravno, i Nole ima svoje adute. Prvo, mnogo je uspešniji na šljaci od Sinera. Da nije igrao u Nadalovoj eri, sigurno bi bio najbolji igrač na ovoj podlozi u ovom milenijumu. Samo su Nadal (14 titula) i Borg (6) uspešniji od Đokovića (3) na Rolan Garosu u Open eri, mada po tri trofeja imaju i Ivan Lendl, Mats Vilander i Guga Kirten.
Nole je na mastersima 1.000 na ovoj podlozi osvojio čak 11 trofeja, a Italijan nijedan. Siner ima samo jedan pehar na šljaci, i to na mnogo manjem takmičenju u Umagu. Drugo, aktuelni broj 1 nikada nije savladao istorijskog broja 1 na šljaci. Doduše, igrali su samo jednom, u Monte Karlu 2021, ali i to je koliko-toliko važan podatak.
Sa druge strane Janik ovog proleća igra bolje nego ikada. U Rimu je pre dve nedelje ušao u prvo finala mastersa na šljaci u karijeri, tek drugo ukupno, posle Umaga.
Različit je i njihov put do polufinala i to bi moglo da ide na ruku Đokoviću.
Siner na Garosu ove godine još nije igrao protiv rivala kome je najsporija podloga najbolja. Svi njegovi rivali – Rinderkneš, Gaske, Lehečka, Rubljov i Bublik – imaju igru koja je prilagođenija bržim terenima. Jedino za Rubljova to ne važi potpuno. Rus ima mnogo više trofeja na tvrdim podlogama ali je najveće osvojio na šljaci.
A Đoković je juče savladao prošlogodišnjeg finalistu najvećeg turnira na šljaci, demonstriravši fantastičnu igru.
Kada se svim ovim podacima nahrani kompjuter, kakav je rezultat? Kako Nole da dođe pobede?
Prvo ne sme da dozvoli Sineru da diktira tempo jer Italijan kada uđe u taj mod da vodi igru, jako je teško parirati mu. Nole je odličan u defanzivi, ali je Siner je izuzetno opasan u ofanzivi.
Zato, da ne bi dozvolio protivniku inicijativu, Nole mora stalno da menja ritam igre. Mora da koristi drop šot, da izađe na mrežu. Možda da pogleda kako je Karlos Alkaras savladao Sinera u finalu mastersa u Rimu pre dve nedelje. To je pravi recept.
Naravno, lako je sve ovo reći, a mnogo je teže uraditi. Ali ako iko ima tu mogućnost da zablista kada je najpotrebnije, onda je to Đoković. Pa što da ne bude tako i sutra.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare