Slučajevi Siner i Švjontek – sličnosti i razlike

Tenis 29. nov 20249:14 7 komentara
(Photo by Clive Brunskill/Getty Images for ITF) . (Photo by Angel Martinez/Getty Images for ITF)

Janik Siner i Iga Švjontek. Veoma mladi, neverovatno uspešni, budućnost svetskog tenisa – ali oboje pozitivni na doping testove. Njegov slučaj je pod lupom javnosti već nekoliko meseci, njen od sinoć. Sa obzirom da je pauza između sezona, pa nema drugih tema, sigurno je da će narednih nedelja mnogo toga biti rečeno i napisano o njima. Pogotovo će u prvom planu biti kritike zbog dvostrukih aršina zvaničnih agencija u poređenju sa nekim ranijim skandalima.

Glavna sličnost, koja je i uticala na minimalne kazne, odnosi se na beznačajno male količine unetih zabranjenih supstanci. Za Sinera se zna da je u pitanju bio milijarditi deo grama klostebola, za Švjontekovu još nije otkriveno koliko trimetazidina je u pitanju, ali je ona rekla da je veoma malo.

Agencija za integritet tenisa (ITIA) očigledno je procenila da tako male količine nisu mogle da imaju uticaj na njihovu igru, pa je logično da ih oni nisu namerno uneli. Jer koja je svrha dopinga ako ne doprinosi perfomansama.

Sličnost je i u kazni da sa turnira na kome su bili pozitivni – Janik u Indijan Velsu, Iga u Sinsinatiju – vrate i zaradu i poene za svetsku listu. Sličnost je i da prekršaji nisu obelodanjeni dok nisu istrage završene. U ranijim situacijama, kada su u pitanju bili drugi teniseri, sve je odmah bilo otkriveno.

Naravno, najveća razlika je u činjenici da je Poljakinja kažnjena – sa mesec dana – dok Italijan nije. Ona nije mogla da igra dok je istraga trajala, on jeste.

Interesantan je scenario njenog kažnjavanja. Obaveštena je 12. septembra, nekoliko dana po završetku Ju-Es opena, da je bila pozitivna. Odmah je bila suspendovana i odmah je zatražila novu analizu. Sedam dana kasnije potvrđen je prvi nalaz, a ona se 22. septembra žalila. Njeni advokati su ubrzo pronašli da su u pitanju kontaminirane tablete melatonina, poslali su dokaz Agenciji i 4. oktobra je dobila zeleno svetlo za takmičenje. Bila je suspendovana 22 dana.

View this post on Instagram

A post shared by Jannik Sinner (@janniksin)

Zbog toga nije igrala na Dalekom istoku a sve vreme je govorila da su u pitanju privatni razlozi. Potom je promenila trenera pa se mislilo da je to razlog za njeno neigranje a sada je otkrivena istina.

Zatim je ITIA utvrdila njenu grešku jer je melatonin kupljen na mestu koje nije 100 odsto pouzdano. Opet je, kao u Sinerovom slučaju, neko drugi kriv. Njen kondicioni trener je kupio lek proizvođača koji nije na spisku proverenih. Tada je dobila suspenziju od mesec dana, ali je mogla da igra Masters u Rijadu i Bili Džin King kup u Malagi. Sada joj ostaje da „odradi“ još osam dana suspenzije.

Nema dileme da će ovakav scenario još više ogorčiti ostale teniserke i tenisere, jer je do sada bilo neverovatno da neko može da igra dok je postupak u toku. A jasno je da nije bio završen dok se ne ustanove sve činjenice pa ipak je Igi dozvoljeno da igra u Rijadu. Može se nagađati i da je uticaj Arapa bio ogroman, jer bi bio neverovatan skandal da je najuspešnijoj teniserki ove generacije bilo zabranjeno da učestvuje na premijeri u saudijskoj prestonici.

Stručnjaci za doping procese kažu da je Siner bolje prošao – do sada (nije suspendovan) – zato što je njemu u organizam unet suplement, dok je Švjontek uzela lek.

Naravno, sličnost u obe situacije je ekspresno rešavanje slučaja, dok su ranije u pitanju bili maratonski procesi.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare