Kecmanović ni na nebu ni na zemlji

Wimbledon 6. jul 20249:10 12 komentara
(Photo by Sean M. Haffey/Getty Images)

Miomir Kecmanović je i na Vimbldonu pokazao da je njegova karijera trenutno ni na nebu ni na zemlji. Dovoljno je dobar da može da igra i najveće turnire, ali ni na jednom ne može ništa bitno da uradi. Dovoljno je dobar da može da igra protiv svakoga, ali malo kome od najboljih može da naudi. Dovoljno je dobar da od tenisa odlično živi, ali pravo bogatstvo je veoma daleko od njega.

Kao 52. na svetu, sa skoro šest miliona dolara u banci i samo 24 godine, Kecmanović se i dalje nalazi na vratima teniskog raja, ali nekako vreme previše brzo prolazi da bi on ušao u njega.

Kao junior, Miša je mnogo obećavao. Još kao 13-godišnjak je bio primećen na jednom turniru u Moskvi i pozvan da se preseli na Floridu, u Akademiju IMG, čiji je nekada vlasnik bio čuveni, sada pokojni, Nik Bolitijeri. Ovaj poziv je fenomenalno opravdao u juniorskim danima.

Jedan je od retkih koji je odbranio titulu na prestižnom Oranž boulu, pobedivši u prvom finalu Stefanosa Cicipasa. Jedan je od retkih i koji je u istoj sezoni osvojio „Edi Her“ i Oranž boul, dva uzastopna veoma jaka turnira do 18 godina na Floridi. Bio je prvi junior sveta, u finalu Ju-Es opena izgubio od Feliksa Ožea-Alijasima, sa Kasperom Rudom dva puta u dublu igrao polufinale Vimbldona i jednom Rolan Garosa, osvojio „Edi Her“.

A svi oni su bili, ili su još uvek u prvih deset na svetu u singlu. Kecmanović je prošle godine bio na pragu prvih 20, stigao je do 27. pozicije i tu stao. Njegovi ispisnici, sa kojima je nekada bio rame uz rame, daleko su odmakli.

View this post on Instagram

A post shared by Wimbledon (@wimbledon)

Baš jučerašnji duel sa Sinerom je pokazao koliko Miša sada zaostaje za najboljima. Bio im je to četvrti susret, Italijan je baš ovaj najubedljivije dobio. Srbin je jedini set osvojio u prvom dvoboju, još 2019, u polufinalu Nekst džena u Milanu.

Sličan zaključak se može izvući i iz njegova dva sudara sa Alkarasom. U prvom, pre dve godine u Majamiju, odigrali su do poslednjeg poena neizvestan duel u kome je Španac slavio sa 6:7, 6:3, 7:6. Drugi je bio zimus u Melburnu, a Karlitos je bio ubedljivo bolji – 6:4, 6:4, 6:0.

Jedinu titulu Miša je osvojio još pre četiri godine u Kicbilu. Poslednje od tri finala odigrao je pre više od godinu dana u Eštorilu.

Nije teško steći utisak da Kecmanoviću karijera polako curi kroz prste.

View this post on Instagram

A post shared by Miomir Kecmanovic (@miomirk)

Ono što je dobro to je da vremena ima. Sa 24 godine, Miša je i dalje veoma mlad. Ali ono što možda nije tako lako to je da mnogo toga mora da se menja. Kecmanović je najbolje igrao kada mu je trener bio David Nalbandijan. Tu 2022. je počeo osminom finala Australijskog opena, potom je usledila serija od šest četvrtfinala, od kojih su naročito bila impresivna ona na mastersima u Indijan Velsu i Majamiju. U Kaliforniji su pred njegovim reketom pali Marin Čilić i Mateo Beretini, a na Floridi Feliks Ože-Alijasim, Sebastijan Korda i Tejlor Fric.

Tu seriju je okončao polufinalem u Minhenu. Kada je počeo, bio je 70. na svetu, kada je završio, bio je 32. Iako više nije bilo takvih uspeha u nizu, zabeležio je do kraja sezone još dva polufinala (Los Kabos i Napulj) i stigao do 27. pozicije.

Na žalost saradnji sa Nalbandijanom je došao kraj jer legendarni Argentinac nije želeo mnogo da putuje. Od tada Kecmanović traži sebe ali ne uspeva da se nađe.

Miša je ovu sezonu počeo reprizom osmine finala u Melburnu, pobedama protiv Jana-Lenarta Štrufa i Tomija Pola, potom ga je sigurno poremetio onaj nesrećni splet okolnosti na Dejvis kupu u Kraljevu, ali vrlina velikih asova je da brzo prebole neuspehe i nastave ka vrhu. I to još uvek nedostaje nekadašnjem juniorskom broju 1. Jedno je sigurno, mora što pre da nađe način da preokrene karijeru inače će se do njenog kraja gušiti u prosečnosti.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare