Seul 1988. – poslednje olimpijsko zlato vaterpolista

Ex-Yu mix 4. avg 202121:00 > 23:17 3 komentara
vaterpolo reprezentacija Jugoslavije 1988. Olimpijske igre Seul
Detalj iz meča Jugoslavija - SAD, Foto: Guliverimage/AP Photo/Sadayuki Mikami

Treće i poslednje olimpijsko zlato vaterpolo reprezentacija Jugoslavije osvojila je 1988. u Seulu. Da je velika Juga opstala verovatno bi i danas vladala ovim sporom, a ovako će ostati upamćeno da su se “delfini” 1. oktobra 1988. u prestonici Južne Koreje poslednji put popeli na najviši stepenik pobedničkog postolja.

Povezane vesti

Kao i četiri godine ranije u Los Anđelesu, Jugoslavija se u odlučujućem meču sastala sa Sjedinjenim Državama.

Posle velike borbe, nerešenog rezultata u regularnom delu meča, ekipa selektora Ratka Rudića je u produžetku slomila otpor Amera i pobedila sa 9:7.

Bila je to osveta selekciji SAD za poraz na startu takmičenja (7:6), jedini Jugoslavije na ovim igrama.

U takmičenju po grupama “plavi” su pobedili Mađarsku, Grčku, Španiju i Kinu, dok su u polufinalu bili bolji od Zapadne Nemačke.

Sedmu, ujedno i poslednju medalju za Jugoslaviju na najvećoj smotri sportista osvojili su: Aleksandar Šoštar, Deni Lušić, Dubravko Šimenc, Perica Bukić, Veselin Đuho, Tomislav Paškvalin, Mirko Vičević, Igor Gočanin, Dragan Andrić, Mislav Bezmalinović, Igor Milanović, Goran Rađenović i Renco Posinković.