“Nema nepobedivih, obradovaćemo naciju”

Olimpijske igre 22. jul 202410:40 2 komentara
VSS/S. Sandić

Dan posle objavljivanja definitivnog spiska igrača za predstavljanje Srbije na Olimpijskim igrama u Parizu, savezni selektor Uroš Stevanović je pokazao optimizam kada je u pitanju završni rezultat.

“S obzirom kako su momci trenirali sve vreme i voljnim momentom koji ih je krasio, ne sumnjam da će dati više od svog maksimuma na Olimpijskim igrama. Biće uspona i padova kao i na svakim, ali sam siguran da ćemo zajedništvom, atmosferom kojom smo stvorili, minulim mukotrpnim radom, na kraju snagom i kvalitetom koji posedujemo, još jednom obradovati naciju” počeo je razgovor porukom srpskim ljubiteljima sporta Uroš Stevanović.

U timu su šestorica osvajača olimpijske medalje: Mandić, N.Jakšić, Ranđelović, Ćuk, S.Rašović i Dedović i sedmorica debitanata: Ubović, Vico, P.Jakšić, Mišović, Filipović, V. Rašović i Drašović. Srbija, kao da se od osvajanja zlata na Igrama u Tokiju 2021. oprostila od medalja. Na sedam takmičenja, još uvek aktuelni olimpijski šampion, samo jednom je uspeo da dođe do polufinala. Na Svetskom prvenstvu u Fukuoki 2023, Srbija je bila četvrta. Ove godine, izuzetno naporne kada su u pitanju takmičenja, reprezentacija je bila sedma na Evropskom prvenstvu i šesta na šampionatu sveta. Rad za Pariz je zvanično počeo 8. juna, ekipa je kompletirana posle 10 dana dolaskom igrača, učesnika, fajnal fora Lige šampiona.

“Sve planirano je uradjeno, ali, kao i svake reprezentativne pripreme voleo bih da su duže trajale”.

Na pripremama, zvaničnim takmičenjima u proteklom period, na raspolaganju je imao veliki broj igrača. Šansu su dobijali i mladi, koje je poznavao u dušu, vodeći ih uspešno u mlađim reprezentativnim selekcijama. Na kraju je odlučio da za Pariz, kao najvažnije takmičenje svakog sportiste, pozove iskusne Miloša Ćuka i Nikolu Dedovića. Zaključak sa strane je da su dobijeni pre svega kvalitet ali i jačanje tima u psihološkom segmentu što je bitno i za pripreme i samo takmičenje,

VSS/S. Sandić

“Veliki broj igrača je bio na širim spiskovima, na dva svetska i jednom evropskom prvenstvu. Odigrali su i po dva velika takmičenja prvi put u karijerama. Napravljena je analiza ciklusa i videli smo da će nam mnogo značiti povratak i Nikole Dedovića i Miloša Ćuka, pre toga i Nemanje Ubovića, koga sam odmah priključio. Nakon Dohe sam kontaktirao Ćuka i Dedovića, koji je odmah to prihvatio sa velikim zadovoljstvom, a Miloš je hteo da vidi sa sobom da li može da odgovori zahtevima reprezentacije. Da li može da bude na maksimumu i pomogne Srbiji. Otkako sam postavljen za selektora, bili smo u kontaktu. Po svemu viđenom do sada, pokazao je da može. Nisam sumnjao nijednog trenutka, a pokazalo se da nas dopunjava na pravi način sa svojom pojavom. U bazenu, ali i van njega.”

Mada je spisak reprezentativaca objavljen na nekim portalima ranije, selektor je čekao do 21. jula da ga zvanično predstavi javnosti. Broj igrača je prvo smanjen na 17, pa u Podgorici na 15 da bi se sada iskristalisao tim.

“Mogu da budem prezadovoljan radom svih igrača, svi su davali maksimum od početka priprema i prvi put za neko takmičenje sam imao borbu za četiri mesta u timu.”

VSS/S. Sandić

Na takmičenjima bez medalja, Srbija nije uspevala da probije barijeru četvrtfinala. Pritisak prve nokaut utakmice je bio vidljiv i jedan od zadataka na priprema je bio baš posvećen tom problemu. Veliku ulogu je odigrao psiholog u sportu Andrija Gerić, osvajač odbojkaškog olimpijskog zlata 2000. u Sidneju. Na pitanje da li je reč o svojevrsnom pritisku zbog javnosti, rezultata prethodnika, Stevanović odgovara:

“Nije to pritisak ni zbog očekivanja javnosti ni zbog osvojena dva vezana zlata i niza medalja od OI u Sidneju 2000 već tradicija, vaspitanje, želja koju sami sebi namećemo pred svaki trening, utakmicu i takmičenje, sa kojim smo, prosto odrasli, u srpskom vaterpolu. Analizirali smo, ne samo dva prethodna takmičenja u ovoj godini, nego svih pet od OI u Tokiu gde nismo prolazili četvrtfinala, radili smo na svim greškama, problemima i manama koje smo uočili a rezultat ćemo videti u Parizu. Andrija Gerić je već privatno radio sa nekim igračima, sa sportistima generalno. Ima dugogodišnje iskustvo na tom polju. Bio je vrhunski sportista, mi idemo na Olimpijske igre, najveće takmičenje, a on zna šta one nose i osvajao je medalje. U Sidneju 2000. godine i zlato. Mislim da prija i ekipi, po onome što sam do sada video, atmosfera je njegovim angažovanjem i povratkom Miloša Ćuka mnogo bolja u odnosu na prethodni period.

VSS/S. Sandić

Put na svakom takmičenju je uvek isti. Prvi zadatak je obezbediti četvrtfinale a zatim u nokaut fazi dati maksimum, ulaskom među četiri najbolje i na kraju u borbama za medalju.

“U nekim kalkulacijama plasman u četvrtfinale se možda ostvari i kroz prve dve utakmice u grupi sa Japanom i Australijom, posle je borba za što bolju poziciju pred borbu za polufinale. Najvažnija utakmica je četvrtfinale i za nju se, u svakom smislu, spremamo od početka priprema.”

Posle utakmica sa Australijom i Japanom slede dueli sa Španijom, Francuskom i Mađarskom. I dok su Španci i Mađari priznate svetske velesile, Francuzi u poslednje vreme beleže veliki napredak, biće nezgodan rival. Igraće pred svojom publikom koja će biti saveznik timu koji je osvojio četvrto mesto na poslednjem svetskom prvenstvu u Dohi.

“Stefan Ćirić, koji je radio četiri godine u francuskom prvenstvu, često ponavlja o značaju olimpijskih igara za njihove igrace i nacionalnom naboju koji imaju pred svojom publikom. Nekim igračima su i poslednje u karijerama po najavama a dovoljno govori o njima što su bili četvrtoplasirani na Svetskom prvenstvu u Kataru.”

VSS/Orange Pictures

Mnogi smatraju da su evropski prvaci Španci favorit broj jedan. Takav je stav i srpskog selektora:

“Jedina reprezentacija koja se posle Tokija izdvaja je Španija. Imaju kontinuitet u igrama, rezultatima, sastavu. Većina igrača igra zajedno u Barseloneti ali daleko od toga da su nepobedivi. Sve ostale reprezentacije imaju podjednake šanse”.

U drugoj grupi su svetski prvak Hrvatska, vicešampion Italija, jaka Grčka zatim sve bolji SAD, nezgodna Crna Gora i realno autsajder Rumunija. O četvrtfinalnom protivniku nema mnogo priča:

“Nemam nikakvih želja, svaku reprezentaciju iz druge grupe možemo da pobedimo.”

Četiri od pet utakmica u grupi će Srbija igrati prvom delu programa a samo će meč sa Francuskom biti u večernjem terminu.

“To smo znali i od početka smo se pripremali za takve termine.”

Strani mediji uporno podsećaju da Srbija nije ono što je bila i da praktično nije ozbiljan kandidat za medalju kao na prethodnim Igrama.

Dušan Mandić
foto VSS Marcel ter Bals-MTB/Photo

“Znamo naš cilj, mišljenja drugih, bez obzira da li su pozitivna ili negativna, nas stvarno ne zanimaju. Znamo šta hoćemo.”

Po prvi put u reprezentaciji će biti dva bratska para. Stariji Strahinja i mladji Viktor Rašović, odnosno stariji Nikola i mlađi Petar Jakšić. Na koji način porodična bliskost utiče na stvaranje ukupne atmosfere ?

“Koliko su emotivno povezani mislim da ih opterećuje više nego sto treba. Starija braća možda previše brinu, jer mladja braća su i zrelija.”

Stevanović ima olimpijsko iskustvo. Bio je stručnom štabu Dejana Savića na Igrama u Riju. Ipak, sada je uloga mnogo značajnija.

“Nema veće obaveze, časti, ponosa nego voditi Srbiju na najvećem sportskom takmičenju na svetu.”

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare