Kuda ovo vodi: Dramatičan porast žutih kartona u Engleskoj

Fudbal - video 20. dec 202313:35 0 komentara
Engleska Premijer liga žuti karton
Stu Forster/Getty Images

U odnosu na isti period prošle sezone, zbog neslaganja, prigovora i gestikulacija pokazano je 88% više žutih kartona fudbalerima i menadžerima u svim ostrvskim fudbalskim ligama, muškim i ženskim.

Ima li opravdanja za takvu strogoću engleskih sudija? I kuda vodi ova strahovlada?

Prošle sezone pokazano je 966, a ove 1.813 opomena u periodu od početka sezone do sredine decembra.

U Premijer ligi taj broj je više nego utrostručen – sa 24 na 80 u prvih 16 kola šampionata.

„Ohrabreni smo i podržani od strane čelnika da budemo strožiji u kažnjavanju nepristojnog ponašanja kako bi se ono suzbilo“, rekao je nekada profesionalni sudija, a sada šef sudijske organizacije u Engleskoj Hauard Veb.

Nije zabeležen samo veći broj kartona zbog prigovora, već i zbog odugovlačenja.

„Promena u fudbalskoj kulturi se neće dogoditi preko noći, još smo u početnoj fazi, ali nalazimo se na pravom putu i naše sudije daju veliki doprinos celokupnom planu da se prestane sa određenim načinom ponašanja na terenu, zaštiti reputacija i promoviše pozitivan imidž fudbalske igre budućim generacijama“, dodao je.

Veći broj žutih kartona na sam nagoveštaj „pobune“ doveo je do manjeg broja okupljanja igrača oko sudija (37%), grupnih konfrontacija sa sudijom (43%) i incidenata u tehničkom prostoru pored terena (10%).

Međutim, deo javnosti smatra da se u tome preteruje, a deo ukazuje na potrebu da i sudije manje greše ukoliko zahtevaju da se s njima pristojnije razgovara. Ističe se da je fudbal igra izraženih emocija, da su profesionalni fudbaleri pod pritiskom očekivanja i obaveze prema rezultatu i da je temperamentno ponašanje na terenu posledica izrazitog takmičarskog naboja.

Drugim rečima da je nemoguće biti hladnokrvan igrajući profesionalni fudbal i da odluke ovog tipa donose ljudi koji nikada nisu bili profi sportisti, a neki ni rekreativci.

Među nezadovoljnima su i fudbaleri, ali ne pristaju svi da govore. Jedan od retkih je bio štoper Mančester junajteda Rafael Varan, koji je početkom sezone rekao da, dok se sudije štite, igrače niko ne želi da sasluša.

„Bez sudija fudbal ne bi postojao, tako da je za nas imperativ da im obezbedimo svaku vrstu pomoći i podrške da svoj posao rade u najboljim mogućim uslovima“, rekao je izvršni direktor engleskih fudbalskih liga Trevor Birč.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!